Obezite Belirtileri

Kilolu olma ile obezite arasında büyük bir fark bulunmaktadır. Obezite aşırı vücut yağının biriktiği tıbbi bir durumdur ve bu genel sağlığı olumsuz etkilemektedir. Obezite başlangıcında durum hafife alınsa da, zamanla artmaya devam eden kilo, kişinin hayatın içine karışmasını engellemekte ve diğer sağlık sorunlarının oluşmasına yol açan komplikasyonlara sebebiyet verebilmektedir. (1)

Obezite nasıl anlaşılır? Bazı obezite belirtilerini şöyle açıklamak mümkündür:

Yüzün Daha Yuvarlak Bir Şekil Alması

Kilo almanın genelde yüz şeklinden fark edilebildiği düşünülmektedir. Biraz kilo almış olmak yüz şekline çok etki etmemektedir, ancak obezite ile mücadele eden bireyin yüzü şişmiş ve solgun gibi gözükebilmektedir. Buna ek olarak, çift çene (gıdı) ve yanakların kat yapması bir obezite belirtisi olarak değerlendirilmektedir. (2)

Bel Çevresinin Kalınlaşması

Herkes zaman zaman hayatlarının bazı dönemlerinde kilo alabilmektedir ve bu oldukça normaldir. Ancak, aşırı kilo bundan çok daha başka bir durumdur. Yakın zamanda aldığınız ve bir süre giydiğiniz pantolonun bir süre sonra üstünüze olmadığını fark ettiğinizde, bu kilo aldığınız anlamına gelebilmektedir.

Kişi kilo almaya başladığında, fazla yağ, özellikle kalçalar ve bel çevresinde toplanmaktadır. Sürekli olarak ofiste oturarak çalışan ve fiziksel aktivite eksikliği nedeniyle kilo almaya başlayan kişiler için kalça ve bel çevresi genişlemesi sık yaşanan bir durumdur. (3)

Horlama

Daha önce hiç yaşanmadıysa, ancak artan kilo ile horlama problemi ortaya çıkmaya başladıysa, uyku apnesi gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Uyku apnesi, düzensiz solunuma neden olmakta ve uykunun kalitesine etki edebilmektedir.

Çoğu zaman horlamanın ya da uyku apnesinin nedeni aşırı boyun ağırlığıdır. Artan kilo hava yolunu daraltmakta ve sığ ya da az nefes almaya neden olmaktadır. Uyku apnesinin bilinen en yaygın nedeni de fazla kilo ya da obezitedir. (4)

İştah Artışı

Beklenmedik iştah artışı kilo almanın en belirgin belirtilerinden biridir. Özellikle, tatlı ve kalorisi açısından yüksek gıdalara yönelme de bunun bir göstergesidir. Deyim yerindeyse, yiyip yiyip yine de doymamak ya da büyük ve sık öğünler tüketmek kilo almaya yol açmaktadır.

Artan kilo nedeniyle kişi stresli ve depresif hissetmeye başlamaktadır, bu da adrenal bezlerin kortizol hormonu salgılamasına neden olmaktadır. Sonuç olarak, kişinin iştahı daha da artmaktadır. (5)

Fiziksel Aktivitelerin Yormaya Başlaması

Normal ve günlük aktiviteleri yapmak bile kişi için oldukça yorucu olabilmektedir. Bu da kilo almaya başladığınızın oldukça açık bir belirtisidir. Bu faaliyetler arasında merdiven çıkmak, alışverişe gitmek, hatta yemek yapmak da bulunmaktadır.

Vücuttaki fazla yağ zamanla iltihaba da neden olabilmektedir. Bu da sürekli bir yorulma ve yorgunluk durumuna yol açmaktadır. Ayrıca, kas fonksiyonunu ve solunum kapasitesini azaltmaya başlamaktadır. (6)

Sosyal Hayattan Uzaklaşma

Kişi kilo almaya başladıkça, kendisini toplum için yabancı hissetmekte ve kendini saklamaya çalışabilmektedir. Fazla kilo çoğu zaman kişisel sorunların da ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Utanma, güven eksikliği ve diğer insanların düşüncelerinden çekinme gibi sorunlar kişiyi sosyal hayattan uzaklaştırabilmektedir.

Cilt Morarmaları

Aşırı kilo vücutta iltihaba yol açabilmektedir. İnflamasyon, cildin altındaki yağ dokusunu temaslara karşı daha hassas hale bir hale getirmektedir. Sonuç olarak, cilt morarmaya ya da sivilceye daha eğilimli olmaktadır. Vücuttaki rastgele yerlerde ağrı (morarma gibi) da hissedilebilmektedir. (7)

Çatlaklar

Fazla kilonun en sık rastlanan belirtilerinden biri cildin gerilmeye başladığını gösteren çatlak izleridir. Kilo aldıkça cilt gerilmekte, incelmekte ve çatlamaya başlamaktadır. Bu çatlaklar çoğu zaman cildin kendi tonundan farklıdır ve gözle fark edilebilirdir.

Eklem Hasarı ve Eklem Ağrısı

Aşırı kilo eklemler üzerinde ekstra basınç yaratmaktadır. Bu nedenle de, eklemlerin çevresindeki doku zamanla aşınmaktadır. Başta rahatsızlıklar verse de zamanla oldukça ağrılı olabilmektedir. Kilo ne kadar artarsa, özellikle dizler, sırt ve kalçalar olmak üzere eklemler de o kadar zarar görmektedir. (8)

Ayak Ağrısı

Aşırı kiloyu taşımak zorunda kalan ayaklar genellikle bu nedenle ağrımaktadır. Vücudun tüm yükünü taşıyan ayaklar, diğer yandan, kilo nedeniyle şişmekte ve genişlemektedir. Bu şişlik dokulardaki sıvı birikiminden kaynaklanmaktadır. (9)

Obezite Komplikasyonları

Obeziteye bağlı olarak oluşan bazı sağlık sorunları şunlar olabilmektedir:

 • Solunum bozuklukları (uyku apnesi ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı)
 • Belirli kanser türleri (erkeklerde prostat ve bağırsak kanseri, kadınlarda meme ve rahim kanseri)
 • Koroner arter hastalığı
 • Depresyon
 • Diyabet
 • Safra kesesi veya karaciğer hastalığı
 • Gastroözofageal reflü hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Eklem hastalığı (osteoartrit)
 • İnme

Obez olan insanların başka sağlık sorunları yaşama riski artmaktadır. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyeleri, solunum sorunları ve eklem ağrısı (dizlerde veya bel altındakilerde) oldukça sık görülmektedir. Kişini kilosu ne kadar fazla ise obezite ile ilgili tıbbi problemlerin olma olasılığı da o kadar artmaktadır.

Tıbbi komplikasyonların yanı sıra obezite, düşük benlik saygısı, ayrımcılık, istihdam zorluğu ve yaşam kalitesinin düşmesi gibi psikososyal sorunlara da yol açabilmektedir. (10)

Obezite Nedir?

Obezite vücudun gereğinden fazla yağa sahip olması nedeniyle oluşan oldukça karmaşık bir durumdur. Sadece görsel olarak endişe edici olmakla kalmamakta, aynı zamanda, kalp hastalığı, diyabet ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Obezite, aşırı kilonun, kişinin hayatın içine karışmasını ve kendi ihtiyaçlarını yerine getirmesini engelleyebilecek kadar fazla olmasıdır.

Diğer yandan, kilo verme çabası içine girilerek sağlıklı günlere kavuşmak mümkün olabilmektedir. Yani, obezitenin tedavisi kilo verme çabası içine girmek, zamanla kademeli ve sağlıklı olarak kilo vermektedir.

Diyet değişiklikleri, artan fiziksel aktivite ve davranış değişiklikleri kilo vermeye oldukça yardımcı olabilmektedir. Bazı durumlarda, obezitenin tedavisinde, reçeteli ilaçlar ve kilo verme ameliyatı düşünülebilmektedir. (11)

Obezite Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Obezite Nedenleri

Obezite neden olur? Vücudun sağlıklı ve gerekli olan kilodan çok daha fazlasına sahip olması kilolu olmak anlamına gelmektedir, ancak, obezite aşırı kilolu olma durumudur. Yenilen yiyeceklerden alınan kalori vücut tarafından enerjiye dönüştürülüp fiziksel aktivite ile yakılmadığında, bu kaloriler vücut tarafından yağ olarak depolanmaktadır.

Obezitenin pek çok nedeni olabilmektedir. Alınan kalori ve tüketilen kalori arasındaki denge kişiden kişiye göre değişmektedir. Yaş, cinsiyet, genler, psikolojik yapı, sosyoekonomik ve çevresel faktörler obeziteye katkıda bulunmaktadır. (12)

Obezite Nedenleri daha fazlası için

Obezite Tedavisi

Obezite nasıl geçer? Obezite uzun bir süre içinde tedavi edilmektedir, kısa süreli uygulanan tedaviler sağlıksal açıdan çok doğru değildir. Kilo kaybı zamana yayılarak, kademeli olarak, takip altına alınarak sağlanmalıdır. Davranışları, yaşam tarzını, yemek alışkanlıklarını değiştirmek ve fiziksel aktiviteyi artırmak genellikle tedavinin odaklanılan noktalarıdır. Kilo vermeye yardımcı olabilecek bazı yöntemler şunlardır:

 • Sağlıklı beslenme hakkında bilgi sahibi olma
 • Yeme alışkanlıklarını değiştirme
 • Fiziksel aktiviteyi arttırma
 • Yemekle ilgili tutumları değiştirme
 • Kilo verme programına katılma
 • Destek sistemleri geliştirme
 • Doktor tarafından verilen ilaç tedavilerini takip etme (13)

Obezite Ameliyatı

Bariatrik cerrahi olarak da adlandırılan kilo kaybı ameliyatı, bazen şiddetli obezite vakalarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. (14)

Obezite İçin Hangi Doktor Gidilir?

Obezite tanısı ve tedavisi için başlangıç olarak iç hastalıkları bölümüne (dâhiliye) başvurulmaktadır. Obezite ameliyatının bir seçenek olarak değerlendirilmesi durumunda ise hasta bir bariatrik cerrahi uzmanına yönlendirilmektedir. (15)

Obezite Tedavisi fazlası için tıklayınız