Romatoid Artrit Belirtileri

Romatoid artrit yavaş başlayan ve zamanla ilerleyen eklem iltihabı hastalığıdır. Bu nedenle, romatoid artrit hastalığını teşhis etmek bazen zor olabilmektedir. En erken belirtiler genellikle hafif ve belirgin değildir.

Romatoid artrit başlangıcı belirtilerinin birkaçı, eklemlerde yorgunluk, sertlik ve hassaslığı içerebilmektedir. Bu belirtiler hafif ya da daha şiddetli olabilmektedir. Ayrıca, belirtiler her hastada farklı ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber, birçok kişi herhangi bir belirti de yaşamamaktadır.

Romatoid artrit nasıl anlaşılır? Eklemlerdeki iltihaplanan dokulardan kaynaklanan diğer birçok romatoid artrit belirtisi de bulunmaktadır. Romatoid artrite sahip olan kişiler tarafından bildirilen en yaygın belirtilerden bazıları şunlardır: (1)

Şişlik: Eklem kapaklarında bulunan sinovyal doku, romatoid artrit durumunda hasar oluşturarak dokunun kalınlaşmasına ve şişmesine neden olmaktadır.

Sertlik: İltihaplı eklemler sertleşmektedir. Bu nedenle de, doğru şekilde hareket ettirmek zorlaşmaktadır. Romatoid artrite sahip olan insanlar, özellikle sabahları veya uzun süre dinlenme sonrasında sertlik problemi yaşamaktadır. Bu, durum saatlerce sürebilmektedir.

Ağrı: Eklemlerde bulunan kıkırdak ve kemik zamanla aşınmaktadır. Eklem onu çevreleyen kaslar, bağlar ve tendonlarla desteklenmektedir, ancak romatoid artrit ile zayıflamaya başlamaktadır. Sonuç olarak da, şiddetli ağrı ve eklem hasarına neden olmaktadır.

Kızarıklık: Eklemlerde meydana gelen iltihap, o bölgelerde sıcaklığa neden olabilmektedir. Bunun sonucunda, eklem bölgesi pembe hatta bazen kırmızı bir renk almaktadır. (2)

Romatoid artritin neden olduğu dejenerasyon, önce vücuttaki daha küçük eklemleri, yani parmaklardaki, elleri ve ayakları etkileyen eğilimi göstermektedir. Hasar vücudun diğer büyük eklemlerine de yayılabilmektedir.

Eklemlerin ağır iltihabı bir alevlenme olarak da bilinmektedir. Bu alevlenmeler, bazen romatoid artrit hastalarında aylarca görülebilmektedir.

Diğer yandan, romatoid artrit genellikle vücudu simetrik olarak da etkilemektedir. Bu da, vücudun her iki tarafındaki aynı eklemlerin aynı anda belirtileri göstereceği anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, bir bilekte ortaya çıkan belirtiler, muhtemelen diğer bilekte de yakın gelecekte ortaya çıkacaktır.

Romatoid artrit sıklıkla ellerde ortaya çıkmaktadır, ancak, dizler, bilekler, boyun, omuzlar, dirsekler, ayaklar, kalçalar ve hatta çene dâhil olmak üzere herhangi bir eklemde de olabilmektedir. (3)

Fiziksel Romatoid Artrit Belirtileri

Fiziksel belirtiler, tamamen romatoid artrit neden olduğu iltihaplanma sonucu ortaya çıkmaktadır. Tüm vücudu etkileyebilen bu belirtiler, bazen grip belirtilerine benzemektedir. Fiziksel belirtiler kroniktir.

En yaygın görülen fiziksel belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Hafif ateş
 • İştah kaybı
 • Cilt döküntüsü
 • Kas ağrıları
 • Boyun ağrısı
 • Sabahları yaşanan eklem sertliği
 • Kilo kaybı (4)

Vücudun belirli yerlerinde görülen benzer belirtiler bulunmaktadır. Romatoid artrit vücudun diğer bölümlerinde de sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Nefes darlığı, akciğerlerin iltihaplanmasından kaynaklanıyor olabilmektedir. Keskin bir göğüs ağrısı sıklıkla yaşanan belirtisidir.
 • Gözlerin kuruluğu ve ağız kuruluğu, romatoid artrite eşlik eden Sjögren Sendromu belirtileri olabilmektedir. Sjögren Sendromu durumunda, gözlerdeki ve ağızdaki bezler normal olarak mukus ve nem üretemediği için kuruluğa neden olmaktadır.
 • Gözlerde ortaya çıkan diğer belirtiler yanma, kaşıntı, akıntı ve görme bozukluğu olabilmektedir.
 • Romatoid nodüller, aşındırılmış kemikli alanların üstünde cilt altında oluşan küçük topaklardır. Nodüller genellikle ağrısızdır.
 • Uzun süredir devam eden romatoid artrit kaynaklı iltihap nedeniyle, kan damarlarında, sinirlerde ve deride hasar, uyuşma, karıncalanma ve yanma meydana gelebilmektedir. Bu duruma ise romatoid vaskülit ismi verilmektedir.
 • Anemi, kırmızı kan hücrelerinin üretimindeki azalma durumudur, aynı zamanda romatoid artritin de bir belirtisidir. (5)

Psikolojik Romatoid Artrit Belirtileri

Fiziksel belirtilerin şiddeti ve sıklığı kişiden kişiye göre farklı olmakla birlikte, bazı hastalar fiziksel olmayan belirtiler de yaşayabilmektedir. Bazen, romatoid artrit duygusal ve psikolojik belirtilere neden olabilmektedir.

Romatoid artrit nedeniyle uzun süre ağrı yaşayan hasta, normal hayatına devam etmekte zorluk yaşayabilmektedir. Hasta, her zaman yaptığı işleri artık yapamaz bir hale gelebilmektedir. Tüm bunlar depresyon, kaygı, düşük benlik saygısı ve çaresizlik duygusu gibi zihinsel hastalıklara da yol açabilmektedir.

Romatoid artrit belirtilerini yaşadığınızdan şüphe ediyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız, çünkü erken teşhis hastalığın seyrinde önemli bir role sahiptir. (6)

Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artrit, vücudunuzda eklemlerinizden fazlasını etkileyebilen kronik iltihaplı bir hastalıktır. Bazı insanlarda durum aynı zamanda cilt, gözler, akciğerler, kalp ve kan damarları gibi çok çeşitli vücut sistemlerine zarar verebilmektedir.

Bir otoimmün bozukluk olan romatoid artrit, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla kendi vücudunuzun dokularına saldırdığında ortaya çıkmaktadır.

Osteoartrit hastalığının aşınma ve yıpranma hasarının aksine, romatoid artrit eklemlerinizin astarını da etkilemekte ve sonuç olarak da, kemik erozyonu ve eklem deformitesine neden olan ağrılı bir şişmeye neden olmaktadır. Romatoid artrit ile ilişkili olan iltihap, vücudun diğer bölgelerine de zarar verebilmektedir. (7)

Romatoid Artrit Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Romatoid Artrit Nedenleri

Romatoid artrit neden olur? Romatoid artrit, otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi sağlıklı vücut dokusuna saldırmaya başlamaktadır ve sonucunda da romatoid artrit oluşmaktadır. Bununla birlikte, romatoid artritin neden tetiklendiği bilinmemektedir.

Aşağıdakiler de dâhil olmak üzere romatoid artrit riskini artırabilecek birçok faktör bulunmaktadır:

 • Genetik yatkınlık
 • Hormonal değişiklikler
 • Çevresel faktörler
 • Sigara içmek
 • Yaş ve cinsiyet (8)

Romatoid Artrit Nedenleri daha fazlası için

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid artrit nasıl geçer? Romatoid artrit tedavisi, eklemdeki iltihaplanmayı azaltabilir, ağrıyı hafifletebilir, eklem hasarını önleyebilir veya yavaşlatabilir, engelsiz yaşamayı sağlayabilir ve mümkün olduğunca aktif bir hayat yaşamanıza yardımcı olabilir.

Romatoid artritin tedavisi olmamasına rağmen, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar, destekleyici tedaviler ve romatoid ameliyatı gibi erken tedavi ve destek, eklem hasarı riskini azaltabilmekte ve durumun etkisini sınırlandırabilmektedir.

Tedaviniz genellikle bir dizi farklı uzmana başvurmanızı gerektirebilir. (9)

Romatoid Artrit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Romatoid artrit tanısı ve tedavisi için bir Romatoloji uzmanına (romatizmal hastalıklar uzmanı, romatolog) başvurabilirsiniz. Ameliyatın gerekli görülmesi durumunda ise ortopedik cerrahi uzmanına sevk edilebilirsiniz. (10)

Romatoid Artrit Tedavisi fazlası için tıklayınız