Uçuk Tedavisi

Uçuk nasıl geçer? Uçuklar genellikle 7 ile 10 gün içinde tedavi olmadan iyileşir. Antiviral tabletler veya kremler belirtileri hafifletmek ve iyileşme süresini hızlandırmak için kullanılabilir.

Eğer uçuk sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri izleyebilirsiniz:

 • Dehidrasyonu önlemek için bol miktarda sıvı için
 • Asitli veya tuzlu yiyeceklerden kaçının ve serin, yumuşak yiyecekleri tercih edin
 • Dişlerinizi fırçalamak ağrı veriyorsa, antiseptik bir gargara kullanın
 • Kremleri uçuğun üzerine sürtmek yerine yaralara hafifçe vurun
 • Uçuk kremleri uygulamadan önce ve sonra sabun ve su kullanarak ellerinizi yıkayın
 • Krem uygulamanın yanı sıra, uçuklarınıza dokunmaktan kaçının ve uçuk kreminizi başkalarıyla paylaşmayın (1)

Antiviral Kremler ve Tabletler

Asiklovir veya pensiklovir gibi antiviral kremler doğru kullanıldığında tekrarlayan uçuk enfeksiyonunun iyileşme süresini hızlandırabilir. Ağrılı uçuklar için kullanılabilecek bu kremler reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilmektedir.

Uçuk yaraları ilk ortaya çıktığında, herpes simpleks virüsü yayılırken ve çoğaldığında, bu kremleri uygularsanız daha etkili olabilir. Bu ilk dönemden sonra bir antiviral krem ​​kullanılması çok fazla etki göstermeyecektir. (2)

Uçuk yarası bölgelerinde tekrar tekrar ortaya çıkma potansiyeli varsa, uçuk gelişirken karıncalanma hissi hissettiğinizde antiviral ilaç kullanın. Kremi dört ile beş gün boyunca günde beş defa uygulamanız gerekecektir.

Antiviral kremler, günümüzdeki uçuk patlamalarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Ancak bu ilaçlar kişiyi herpes simpleks virüsünden tamamen kurtulmazlar veya gelecekte ortaya çıkacak uçukların ortaya çıkmasını önlemezler.

Antiviral tabletler genelde uçuk tedavisinde kremlerden daha etkilidir, ancak genellikle daha şiddetli vakalar için reçete edilmektedir. (3)

Uçuk Bantları

Hidrokolloid adı verilen özel bir jel içeren uçuk bantları da bulunmaktadır. Cilt yaraları için etkili bir tedavi yöntemidir ve uçuk iyileşirken ağrısını gizlemek için uçukların üzerine yerleştirilmektedir.

Antiviral Olmayan İlaçlar

Uçuk tedavisi için antiviral olmayan kremler de mevcuttur. Bu kremler özellikle uçuk tedavisi için tasarlanmamıştır ve daha hızlı iyileşme sağlanmasına yardımcı olmaz, ancak herhangi bir ağrı veya tahrişi hafifletmeye yardımcı olabilir. Eczacınızdan bu ilaçlar hakkında bilgi alın.

Ağrı ayrıca, ibuprofen veya parasetamol gibi ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir. Bununla birlikte, astım veya mide ülseriniz varsa veya geçmiş bunları yaşadıysanız, ibuprofen almayınız. 16 yaşın altındaki çocuklara aspirin verilmemelidir. Rahatsız edici uçuklarınız varsa ve hamiliyseniz doktorunuzla konuşun. (4)

Komplikasyonların Tedavisi

Uçuklar özellikle ağırsa veya bağışıklık sistemi hasar gördüyse (örneğin, HIV’iniz varsa veya kemoterapi tedavisi görüyorsanız) ciddi komplikasyonlar gelişme riski taşıyabilirsiniz. Örneğin, ensefalit gelişme riskiniz veya gözleriniz gibi vücudunuzun diğer bölgelerine enfeksiyonların bulaşma riski artar.

Eğer risk altındaysanız doktorunuza başvurun. Antiviral tabletler reçete edebilir ve size uzman tedavi için yönlendirebilir. Önerilen tedavi tipi, uçuk belirtilerinin ciddiyetine ve sorunlara neden olan komplikasyona bağlı olacaktır. Örneğin, herpetik keratokonjonktivit gelişirse (bir göz enfeksiyonu) bir göz doktoruna başvurmanız gerekebilir. (5)

Gingivostomatit

Eğer siz veya çocuğunuz birincil herpes simpleks enfeksiyonu sonucu şişmiş, ağrılı dişetleri (gingivostomatit) geliştirirseniz mutlaka doktorunuza başvurun. Doktorunuz belirtilerinizi hafifletmeye yardımcı olacak tedavileri önerecektir.

Enfeksiyon acı vericiyse, doktorunuz oral yıkama veya oral sprey şeklinde bulunan benzidamin içeren bir tedavi yöntemi önerebilir. (6)

Dehidrasyon (Sıvı kaybı)

Siz veya çocuğunuzda gingivostomatit varsa, kurutulmasını önlemek için bol miktarda sıvı içmeniz önemlidir. Küçük çocuklar özellikle ağızda ağrı nedeniyle yemek yemeyi veya içmeyi reddettikleri için risk altındadır.

Dehidrasyon belirtileri için aşağıdakileri dikkat etmeniz önemlidir:

 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Baş dönmesi
 • Azalan idrar

Gingivostomatit vakalarının çoğu 7 ile 14 gün içinde daha iyi olur, ancak yaraların tamamen iyileşmesi üç hafta sürebilir. (7)

Uçuk İçin Hangi Doktora Gidilir?

Uçuk teşhisi ve tedavisi için bir dermatoloğa yani cilt hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (8)

Uçuk Nedir?

Uçuklar, ağız kenarlarında veya yüzün diğer bölgelerinde oluşan kırmızı, sıvı dolu kabarcıklardır. Nadiren de olsa, parmaklarınız, burnunuz veya ağız içinde oluşabilir. Uçuklar, genellikle küçük kabarcıklar halinde bir araya toplanmaktadır. Bu rahatsız edici yaralar iki hafta veya daha uzun sürebilir.

Herpes simpleks adı verilen yaygın bir virüs uçuklara neden olmaktadır. Bu uçuklar öpüşme gibi yakın temas yoluyla kişiden kişiye yayılabilir. Uçuklar görünür olmadığında bile bulaşıcıdır.

Uçuk yaraları için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Diğer yandan, uçuklar herhangi bir uyarılma olmadan geri dönebilir. Bazı ilaçlar yaraları iyileştirmek ve geri gelmelerini önlemek için kullanılabilir. (9)

Uçuk nedir detaylarını inceleyiniz

Uçuk Belirtileri

Uçuk nasıl anlaşılır? Uçuk virüsü ile enfekte bazı insanlarda (özellikle çocuklar), uçuk başlangıcı yani birincil enfeksiyon belirtilerine neden olabilir. Bunlar arasında şunlar olabilir:

 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Kabarcıklar (lezyonlar), ağızda ve çevresinde
 • Şişme
 • Ağızda ve dişetlerinde ağrı
 • Boğaz ağrısı
 • Şişmiş boyun bezleri

Belirtiler 14 gün sürebilir ve özellikle küçük çocuklarda dehidrasyona neden olabilir, çünkü uçuklar varken yutkunmak oldukça zor bir hale gelebilir. Bebeklerde, atopik dermatiti olan insanlarda (genellikle egzama olarak adlandırılır) ve bağışıklık sistemi baskılanmış insanlarda birincil enfeksiyonlar daha şiddetlidir. (10)

Uçuk belirtileri daha fazla bilgi için

Uçuk Nedenleri

Uçuk neden olur? Uçuk yaraları genellikle herpes olarak bilinen herpes simplex virüsü adı verilen bir virüsün neden olduğu enfeksiyonun bir sonucudur. Herpes virüsüne maruz kalan herkes uçuk geliştirmez.

Belirli faktörler, virüsün tekrar aktif hale gelerek uçuk yaralarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Uçuğu tetikleyen faktörler aşağıdakileri içerebilir:

 • Viral enfeksiyon veya ateş
 • Hormonal değişiklikler (kadınlar için, genellikle menstrüel ile ilgilidir)
 • Stres
 • Yorgunluk
 • Güneşe ve rüzgara maruz kalma
 • Bağışıklık sistemindeki değişiklikler (11)

Uçuk nedenleri daha fazla detay için