Uyuz (Scabies) Tedavisi

Uyuz nasıl geçer? Eğer uyuz olduğunuzu düşünüyorsanız ve bildiğiniz başka bir enfeksiyonlu durumunuz yoksa hemen bir doktora başvurmalısınız. Uyuz tedavisinin ertelenmesi, diğer insanlar için bir risk oluşturmaktadır.

Diğer ciddi cilt koşulları bazen uyuz belirtilerine oldukça benzeyebilmektedir, bu nedenle, doktorunuzun diğer cilt koşullarının yaşanmadığından emin olması gerekir.

Eş gibi yakın olduğunuz bir kişide uyuz varsa, herhangi bir belirtinizin olup olmamasına bakılmaksızın tedaviye başlamalısınız.

Yeniden enfeksiyon riskini azaltmak için hem eşinizin hem de sizin bir süre cilt (el sıkışma, sarılma, cinsel ilişki gibi) temaslarından kaçınması oldukça önemlidir. (1)

Losyonlar ve Kremler

Losyonlar ve kremler uyuz tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Doktorunuz, eczacınız veya hemşireniz hangi tedaviyi kullanmanız gerektiği hakkında size bilgi verecektir.

Krem veya losyon baş dışında vücudun tüm bölgelerine uygulanmalıdır. Uygulamadan önce, cildinizin serin ve kuru olduğundan emin olun. Sıcak bir banyo yaptıktan sonra uygulamayın. Vücudunuz sıcakken uygularsanız cildiniz tarafından hızla emilir ve uyuz yuvalarının bulunduğu alanda kalmaz. (2)

Ayrıca, aşağıda özetlenen tavsiyeleri takip etmeniz gerekmektedir:

 • Krem veya losyon ile birlikte verilen hasta broşürünü, nereden uygulayacağınız ile ilgili ayrıntılar için okuyun. Bazı ürünler kafa derisi ve yüz dâhil tüm vücuda uygulanmalıdır, diğerleri boyundan aşağıya uygulanmalıdır.
 • Sırtınız, ayaklarınızın tabanı, el ve ayak parmaklarınızın arası, tırnaklarınızın altı ve cinsel organlarınızdaki ulaşılması zor bölgelere özellikle dikkat edin.
 • Tırnak ve tırnak altına tedaviyi uygulamak için pamuklu çubuk veya eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz.
 • Tedaviyi iyice yıkanmadan önce 8 ile 24 saat boyunca cilt üzerinde bırakın (kullanılan yöntemin türüne göre değişir). Krem veya losyonu kullanmayı ne kadar süre bırakacağınızla ilgili bilgiyi doktorunuzdan ya da ilaç talimatlarından öğrenebilirsiniz.
 • Uygulama süresince yıkanmış olan cilt bölgelerine derhal krem veya losyon uygulayın.
 • İlk uygulamanın ardından nevresim takımları, gecelikleri ve havluları yıkayın.
 • Başarılı olmasını sağlamak için ilk uygulamadan sonraki yedi gün içinde tedaviyi tekrarlayın. İkinci uygulama mevcut yumurtalardan çıkan akarların da öldürülmesini sağlayacaktır. (3)

Kaşıntı iki haftalık tedaviden sonra bile düzelmediyse ve cildinizde yeni yuvalar fark ederseniz, doktorunuza danışın.

Genel kaşıntı tedavisi tamamlandıktan bir ay sonra, yumrulu genital lezyonların çözülmesi daha uzun sürebilir. Doktorunuz tedaviyi tekrarlamanızı önerebilir veya farklı bir losyon reçete edebilir.

Sürekli yan etkiler yaşarsanız, doktorunuza veya eczacınıza da danışmalısınız. (4)

Enfeksiyonun Kontrol Altında Tutulması

İlk krem veya losyonu uyguladığınız gün, tüm çarşaf, gece kıyafeti ve havluları 50C’nin (122F) üzerindeki bir sıcaklıkta yıkamalısınız. Belirli öğeleri yıkayamıyorsanız, en az 72 saat plastik bir torbaya koymalısınız. Bu süreden sonra, uyuz akarları ölecektir.

Kabuklu uyuz vakalarında, evinizdeki zemin, koltuklar ve kanepe de dahil olmak üzere halı ve mobilyalarınızı tamamen temizlemelisiniz.

Uyuz teşhisinden sonra, krem veya losyonu uygulayana kadar yakın ve uzun süreli fiziksel temaslardan kaçının. Ayrıca, tedaviniz tamamlanıncaya kadar evinizin diğer üyeleriyle yakın temastan da kaçınmalısınız. İlk tedavi tamamlandıktan sonra çocuklar ve yetişkinler okula ve işe geri dönebilmektedir. (5)

Kaşıntının Hafifletilmesi

Doktorunuz kaşıntıyı hafifletmek için hafif bir steroid krem önerebilir. Eczanelerden temin edilebilen mentol krem veya jeller de kaşıntılı cildi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Oral sakinleştirici antihistaminikler, kaşıntıyı kontrol etmek ve daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu tür antihistaminler uyuşukluğa neden olabileceği için, ağır makine kullanmamaya özen gösterin.

Sakinleştirici olmayan antihistaminikler, uyuz kaşıntılarını hafifletmeye yardımcı olmaz. Emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Tedaviniz tamamlandıktan sonra birkaç hafta boyunca kaşıntı yaşamaya devam edebilirsiniz. Çünkü bağışıklık sisteminiz hala ölü akarların varlığına tepki göstermektedir. Tedavinizi tamamladıktan altı hafta sonra hala kaşıntı yaşıyorsanız tekrar doktorunuza başvurmalısınız. (6)

Uyuz İçin Hangi Doktora Gidilir?

Uyuz tanısı ve tedavisi için bir cilt hastalıkları uzmanına (dermatolog) başvurabilirsiniz. (7)

Uyuz (Scabies) Nedir?

Uyuzlar, sarcoptes scabiei adı verilen küçük bir akardan kaynaklanan kaşıntılı bir cilt durumudur. Akarın ciltteki yuvalarına yerleşmesi cilt üzerinde yoğun kaşıntıya neden olmaktadır. Kaşıntı isteği geceleri özellikle güçlüdür.

Uyuz oldukça bulaşıcıdır ve bir aile, çocuk bakım evi, ders sınıfı, huzurevinde veya cezaevinde yakın fiziksel temas yoluyla hızlıca yayılabilir. Uyuz son derece bulaşıcı olduğu için doktorlar genelde tüm aile üyeleri veya iletişim grupları için tedavi önermektedir.

Neyse ki, uyuz kolayca tedavi edilebilmektedir. Cilde uygulanan ilaçlar uyuza ve yumurtalara neden olan akarları öldürmektedir, ancak yine de birkaç hafta boyunca kaşıntılar devam edebilmektedir. (8)

Uyuz (Scabies) Nedir? detaylarını inceleyiniz

Uyuz (Scabies) Belirtileri

Uyuz nasıl anlaşılır? Uyuz belirtileri şunlardır:

 • Aşırı derecede kaşıntılı cilt (özellikle, gece boyunca kaşıntı kötüleşmektedir)
 • Ciltte ince, gri, düzensiz izler bırakan akar yuvaları
 • Ciltte küçük kırmızı kabarcıklar veya şişlikler şekilde görülen döküntüler
 • Koltukaltı ve kasıkta topaklar veya nodüller

Uyuz başlangıcı belirtileri öncelikle parmakların arası, dirsekler, ayağın üst yüzeyi, bel çevresi, kalça ve genital organlarda görülmektedir. Yatakta tedavi gören veya bağışıklık sistemi zayıflamış olan yaşlılar ile bebekler ve küçük çocuklarda, yüz, kafa derisi, boyun, avuç içleri ve ayak tabanlarında da uyuz gelişebilir. (9)

Uyuz (Scabies) Belirtileri daha fazla bilgi için

Uyuz (Scabies) Nedenleri

Uyuz neden olur? Uyuz, uyuz böceği olarak da bilinen sarcoptes scabiei isimli akarların neden olduğu, oldukça bulaşıcı bir cilt durumdur. Biriyle doğrudan, uzun süreli, cilt teması ile kolayca yayılabilmektedir. Akarın diğer bir cilde geçmesi için gerek temas süresi biraz uzundur, hızlı bir el sıkışma veya sarılma genellikle istilaya neden olmaz. Saldırı, aynı yatakta yatan eşlere ve hane halkı üyelerine kolayca geçebilmektedir. Elbiseleri, havluları ve yatak takımlarını ortak paylaşmakla da uyuzun yayılmasını kolaylaştırmaktadır. (10)

Uyuz (Scabies) Nedenleri daha fazla detay için