Akciğere ne iyi gelir?

Vücudumuzda en önemli ve sürekli kullanılan organlardan biri akciğerleridir ve onları korumak çok önemlidir. Diğer organ sistemleri günlük hayatta kalmamız için biraz daha az önem taşırken, akciğerler biz uyurken bile vücudumuza oksijen sağlamak için sürekli çalışmaktadır. Yaşam boyu verici organların önemine rağmen birçok kişi bilinçli olarak ya da bilinçsiz olarak akciğerlerini her gün sigara, endüstriyel kirlilik, kötü beslenme, sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları, çözülmemiş sağlık sorunları ve daha pek çok tehlikeye atmaktadır. Birçok kişi akciğer hastalığının insan nüfusunu ne ölçüde tehdit ettiğinin farkında değildir; On milyonlarca insan dünyada bir çeşit akciğer hastalığından mustariptir, ayrıca her yıl milyonlarca insan bu hastalıklardan ölmektedir. Astım, bronşit, akciğer kanseri, kistik fibroz, alerji, KOAH ve düzinelerce başka sıkıntı bizi her zaman risk altına sokar, ancak neyse ki yaşamınızı kısaltmaktan (ve nefesinizden) kaçınmanın yolları vardır.

Akciğer temizlemede sigara bırakma, her türlü hava kirliliğine maruz kalmayı azaltma gibi akciğerlerinizin sağlığını iyileştirmek için birçok strateji araştırılabilir ve bunların çoğu oldukça etkilidir. Diyetinize dikkat etmek akciğer sağlığınızı artırmanın ve çeşitli akciğer hastalıklarından korunmanın en hızlı ve etkili yollarından biri olabilir. Şimdi, akciğer sağlığını iyileştirmek için en iyi gıdaların bazılarında biraz daha derine girelim. (1)

Akciğer için faydalı olan gıdalar

Sarımsak: Sarımsak, yüksek seviyede allisin ile birlikte çeşitli antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bu, enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur ve iltihaplanmayı azaltır. Ayrıca, sarımsak birçokları tarafından astımın iyileştirilmesinde etkili olduğu düşünüldüğü için kullanılmaktadır. Akciğer kanseri riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Zencefil: Zencefil, antienflamatuar özellikleriyle akciğerlerinizi temizlemeye yardımcı olacaktır. Yaygın olarak kullanılan bir bitki olduğu için çeşitli yemeklere zencefil katabilirsiniz. Ayrıca, biraz limonla harmanlanmış zencefil kökü çayı hazırlamak için de kullanabilirsiniz. Bu, solunum yollarındaki toksinleri atmaya çok yardımcı olur.

Zerdeçal: Zerdeçal da tıpkı zencefil ve sarımsak gibi, akciğerleriniz için antienflamatuar özelliklerinden dolayı harika bir baharattır.

Elma: Elmalar, sağlıklı bir solunum sistemi korumaya yardımcı olabilecek çeşitli vitaminlerin yanı sıra flavonoidler içerir. Ayrıca, farklı akciğer hastalıklarının gelişimini önlemeye de yardımcı olurlar. (5)

Turpgiller: Lahana, karnabahar, brokoli ve kara lahananın akciğer kanseri ilerleyişini durdurduğu ve yarısında akciğer kanseri gelişme riskini azalttığı gösterilmiştir. Kanı temizleyen ve kan oluşturan klorofilden zengin ve bazı çok etkili antioksidanlarla doludurlar.

Greyfurt: Greyfurtta bulunan bir flavonoid olan naringin, kansere neden olan bir enzimin aktivasyonunu engeller. Beyaz greyfurt, yüksek oranda bu flavonoidi içerir, ancak pembe greyfurt antioksidan likopen ile birlikte biraz flavonoid bulunmaktadır. Greyfurt, sigarayı bıraktıktan sonra akciğerleri temizlemede özellikle iyi bir seçenektir. (6)

C vitamini: C vitamini yüksek miktarda içeren gıdalar akciğerlerinizin vücuda etkili bir şekilde oksijen taşınmasına yardımcı olur. C vitamini ve popüler akciğer sağlığı seçenekleri olan gıdalar; kivi, kırmızı ve yeşil turp, portakal, limon ve greyfurt gibi narenciye, sebze ve domates suyu, çilek, brokoli, ananas, mango ve kavun olarak sıralanmaktadır.

Nar: Bu meyve, diyetinize dâhil edilmesi iyi olan birçok antioksidan içerir. Bu lezzetli meyvenin besleyici olarak yoğun özellikleri tümör gelişimini de içeren akciğer konularının gelişimini yavaşlatabilir.

Magnezyum: Magnezyum, astım sorunlarından muzdarip insanlara sıklıkla önerilen bir mineraldir. Akciğer kapasitesini artırabilir ve solunum sürecinin etkinliğine katkıda bulunur. Bu minerali elde etmenin kolay bir yolu, tohum, fındık veya fasulye tüketmektir. (7)

Arnavut biberi: Arnavut biberi, mevsimlik olarak tüketildiği gibi gıda maddesi olarak da öksürük ve boğaz ağrısı ile mücadele konusunda oldukça etkilidir. Soğuk algınlığı ve grip karşısında destek sağlar. Arnavut biberi bronş tıkanıklığı ve solunum rahatsızlıkları çeken insanlar için etkili olup tıkalı mukusu parçalamaktadır.

Soğan: Soğan, doğal bir antioksidan olan ve kuercetin olarak bilinen bir bileşen içerir. Araştırmalar bu antioksidanın akciğer kanseri ve diğer akciğer hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Soğan ayrıca B6 vitamini ve C ve vücuda kendi kendini iyileştirici güç sağlayan diğer hayati besinleri de içerir.

Havuç: Havuç A ve C vitaminleri açısından zengin bir kaynaktır. A vitamini akciğerlerinizin sağlığını doğrudan etkiler. Havuç aynı zamanda kanserle savaşan güçlü ajanlar olan likopen, zeaksantin ve luteini de içerir. C vitamini, birçok akciğer rahatsızlığından kurtulmanıza yardımcı olur. (8)

Su: Su sağlıkta büyük bir rol oynamaktadır ve herhangi bir temizleme işleminin temelini oluşturmaktadır. Saf akciğerlere akan kanları tutmak için temiz su şarttır. Ayrıca ciğerlerimizi sulanır ve mukus akar. Bu iğrenç gelebilir, ancak mukus önemlidir ve toksinler, mikroplar ve kirleticiler dışarıda tutmak için gerekir.

Kabuklu kuru yemişler: Bütün bu yiyecek maddeleri zengin miktarda magnezyum içerir, bu mineral sağlıklı akciğer fonksiyonuna katkıda bulunur. Ayrıca, kardiyovasküler sistem için iyi olan esansiyel yağ asitleri sağlarlar. Antep fıstığı, akciğer kanseri riskini azalttığı düşünülen E vitamini türü olan gamma-tokoferol içerir. (9)

Ananas: Enzim bromelin, akciğerdeki hareketli kirleticilerle mücadele etmeye ve doğal olarak detoks yapmaya yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bir bardak taze ananas suyu boğazdaki ve akciğerlerdeki mukus oluşumunu önler ve akciğerlerdeki eski toksinlerin temizlemesine yardımcı olur.

Kereviz: Sodyum, vücudun karbon dioksitinin giderilmesinde önemli unsurlardan biri olarak düşünülür; organik sodyum eksikliği bronşiyal ve akciğer sorunlarına neden olabilir. Kereviz zengin bir organik sodyum kaynağıdır ve akciğerlerin daha iyi performans göstermesine yardımcı olur. Astım hastaları C vitamininin yüksek seviyelerini içerdiğinden kereviz ve taze kereviz suyunu akciğerdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğundan diyetlerine düzenli olarak dâhil etmektedirler. (10)

Meyan kökü: Meyan kökü çok rahatlatıcıdır ve boğazdaki mukus zarlarını yumuşatır ve özellikle akciğerler, mide ve aynı zamanda bağışıklık sistemi desteğine ihtiyaç duyan iltihaplı mukoza zarlarını temizler. Boğazdaki tahrişi azaltır ve balgam söktürücü etkisi vardır. Solunum yolundaki balgamı çözen saponinler (deterjan benzeri hareket) vücudun mukusunu atmasına neden olur. Glisrin ve flavonoidler akciğer kanseri hücrelerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir, bu da akciğer kanserini önleyebilecekleri anlamına gelir.

Kekik: Kekik göğüs tıkanıklığına karşı savaşta çok güçlüdür. Doğal olarak antibiyotik ve antifungal olarak sınıflandırılan güçlü antiseptik uçucu yağlar üretir. Kekik çayı bakteri ve virüsleri yok etme ve ortadan kaldırma gücüne sahiptir, bu nedenle enfeksiyonunuz esas olup olmadığına göre çalışacaktır. Kekik, antik çağlardan beri tüketilen bir akciğer tedavisi olarak kullanılmaktadır ve solunum yolu enfeksiyonları, bakteriyel enfeksiyon pnömonisini önlemek ve tedavi etmek için etkilidir.

Adaçayı: Adaçayının dokulu yaprakları, esansiyel yağlardan kaynaklanan baş döndürücü bir aroma verir. Bu yağlar, akciğer sorunları ve yaygın solunum rahatsızlıkları için adaçayı çayının pek çok faydasının kaynağıdır. Adaçayı çayı boğaz ağrısı ve öksürük için geleneksel bir tedavidir. Thujone, kafur, terpen ve salvenden oluşan zengin aromatik özellikler, adaçayı çaylarının buharlarının teneffüs edilmesi akciğer rahatsızlıklarını ve sinüzitleri gidermek üzere kullanılabilir.

Nane: Nane ve nane yağı solunum yollarının düz kaslarını rahatlatacak ve serbest solunumu teşvik eden yatıştırıcı bir bileşen olan mentolü içerir. Kurutulmuş nane, tipik olarak mentol, menton, mentil asetat, menthofuran ve sineol içerir. Nane yağında ayrıca limonene, pulegone, caryophyllene ve pinen gibi az miktarda ilave bileşik bulunur. Nane nişastası etkisi ile eşleştirilmiş olan mentol harika bir dekonjestandır. Birçok kişi tıkanıklığın dağılmasına yardımcı olmak için mentol içeren terapötik göğüs balmumu ve diğer uçucu maddeleri kullanır. Ayrıca, nane bir antioksidandır ve zararlı organizmalarla savaşmaktadır. (11)