Amfizem Tedavisi

Amfizem nasıl geçer? Amfizem tedavisi nedenine ve şiddetine bağlı olarak pek çok farklı tedavi seçeneğiyle uygulanabilir. Tedaviye yönelik farklı yaklaşımlar mevcuttur. Genellikle bir doktor, durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak tedavileri adım adım bir yaklaşımla uygulamayı tavsiye etmektedir. (1)

Sigarayı Bırakmak

Çoğu doktor, bir tedavi yöntemi olmasa da, amfizemli kişilerin hemen sigarayı bırakmasını önerir. Sigarayı bırakmak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve akciğerlerin işlevini bir dereceye kadar iyileştirebilir. Akciğer fonksiyonları yaşla birlikte bozulmaktadır. Örneğin, KOAH gelişen hastalarda sigara, akciğer fonksiyonlarında beş katlık bir bozulma ile sonuçlanabilmektedir.

Sigaranın bırakılması, sonrasında akciğer fonksiyonunu bu hızlı bozulmadan normal orana geri döndürülmesini sağlayabilir. Doktorunuz bu bağımlılıktan kurtulmanıza yardımcı olacak ilaçlar önerebilir ve sizi destek grupları gibi davranışsal tedavilere yönlendirebilir. (2)

Bronkodilatör İlaçlar

Hava yollarının daha fazla açılmasına ve daha iyi hava alış verişine neden olan bu ilaçlar, genellikle bir doktorun amfizem için reçete ettiği ilk ilaçlardır. Çok hafif olan amfizem vakalarında, bronkodilatörler, yalnızca nefes darlığı yaşayanlar için gerektiği gibi kullanılabilir.

Hafif amfizem vakaları için en yaygın bronkodilatatör albuterol olarak bilinmektedir. Hızla hareket eden bu ilacın 1 dozu genellikle 4-6 saat rahatlama sağlayabilmektedir. Ölçülü inhaler albuterol, hafif amfizemli hastalarda, aralıklı nefes darlığı için sıklıkla kullanılan bir formdur. (3)

Dinlenme halindeyken bile bir miktar nefes darlığı yaşanıyorsa, doktor, ölçülü inhaler veya nebülizasyon yoluyla düzenli olarak planlanan aralıklarla verilecek albuterol ilacını reçete edebilir. Nebülizasyon, sürekli bir hava akışı ile buharlaştırılan sıvı ilaçla nefes almanın sağlanmasıdır. Nebülize albuterol, inhaler yoluyla planlanan dozlar artık nefes darlığını hafifletmek için yeterli olmadığında reçete edilebilmektedir.

Ipratropium bromid nispeten hafif amfizem için kullanılan başka bir bronkodilatör ilaçtır. Albuterol ilacına benzer şekilde hem inhaler hem de nebülizasyon formunda bulunmaktadır.

Bazı vakalarda faydalı olabilecek değişik özelliklere sahip metilksantin ve diğer bronkodilatatör ilaçlar da mevcuttur. Oral yoldan alınan tabletler halinde olan formları bulunmaktadır. Hava geçitlerinin açık tutulması üzerinde sürekli bir etkisi olabilmektedir. (4)

Steroid İlaçlar

Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan ilaçlardır. Akciğer ve diğer yerlerde bu etki için kullanılmaktadırlar. Amfizemde de bazı yararlar sağladığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, tüm hastalar steroid tedavisine cevap vermemektedir. Steroidler, inhaler ya da oral formda kullanılabilir. (5)

Antibiyotikler

Bu ilaçlar genellikle nefes darlığı artışı yaşayan amfizem hastaları için reçete edilmektedir. Göğüs röntgeni, pnömoni veya enfeksiyon bulgusu göstermediğinde bile, antibiyotiklerle tedavi edilen insanlar daha az nefes darlığı yaşama eğilimindedir. (6)

Oksijen Temini

Nefes darlığı şikayetiyle acil servisine gittiyseniz, genellikle oksijen verilmektedir. Solunum borusuna bir tüp yerleştirerek oksijen makinesinden oksijen temin edilmesi sağlanmaktadır. Bazı durumlarda, evde oksijen almanız da gerekebilir. Evde kullanılan oksijen tankları ve taşınabilir olanları bulunmaktadır. (7)

Amfizem Ameliyatı

İlerlemiş olan amfizem hastalarının bazılarında cerrahi seçenekler tedaviye yardımcı olabilmektedir.

Akciğer Hacim Azaltıcı Cerrahisi: Amfizem göğüs duvarının anormal genişlemesine neden olmaktadır ve bu da verimliliği düşürmektedir. Bu nedenle, akciğerin boyutunun azaltılması nefes almaya yardımcı olabilmektedir.

Akciğerlerin üst loblarının alınması akciğerlerin alt kısmının daha iyi genişlemesini sağlamaktadır. Bu yöntem amfizem hastalarının belirli bir grubunda, bir süre için yaşam kalitesini artırabilir.

Akciğer Nakli: En ileri seviye amfizem hastalığı olan insanlar için, bir veya her iki akciğer nakli hemen hemen tedavi sağlayabilmektedir. Organ nakli hem fayda hem de risk oluşturabilmektedir. Bununla birlikte, nakilden geçen insanlar vücudun nakli reddini önlemek için ilaç almak zorunda kalmaktadır. Ayrıca, herkes akciğer nakline elverişli değildir. (8)

Amfizem İçin Hangi Doktora Gidilir?

Amfizem tanısı ve tedavisi için bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (9)

Amfizem Nedir?

Amfizem, alveol olarak adlandırılan akciğerlerin doğal hava boşluklarının büyüdüğü, ancak, aynı zamanda, sayılarının da azaldığı kronik bir akciğer durumudur. Alveolleri çevreleyen doku, elastikiyetini kaybetmektedir. Bu nedenle de, hava boşlukları normalde olduğu gibi genişleyememekte ve küçülememektedir. Bu durum, akciğerler tarafından kan dolaşımına aktarılan oksijen miktarını azaltmakta ve nefes almanızı zorlaştırmaktadır.

Amfizem genellikle sigara gibi toksinlere maruz kalmanın yanı sıra hava kirliliği, toz, kimyasal dumanlar ve tahriş edicilerden kaynaklanmaktadır. Yaşlı yetişkinlerin amfizemden etkilenme olasılığı daha yüksektir. Diğer yandan, amfizeme sahip olan birçok insan bu rahatsızlığa sahip olduğunun bile farkında değildir. (10)

Amfizem Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Amfizem Belirtileri

Amfizem belirtileri altta yatan akciğer hastalığının ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Amfizemi başlangıcı olan insanlar sıklıkla nefes darlığı yaşamaktadır. Bu durum genellikle de, dinlenme sırasında şiddetli olarak ortaya çıkmaktadır.

Amfizem nasıl anlaşılır? Diğer amfizem belirtileri şunlardır:

 • Sürekli öksürük
 • Balgam üretimi
 • Hırıltılı solunum
 • Ayakların ve bacakların şişmesi (kalp sorunlarının bir işareti olabilir)

Amfizeminiz varsa, nefes darlığının dönemlerinin daha da sıklaştığını ve oturduğunuzda veya yatarken bile sürekli nefesinizin kesildiğini hissedebilirsiniz. (11)

Amfizem Belirtileri daha fazlası için

Amfizem Nedenleri

Amfizem neden olur? Amfizemin asıl nedeni, havadaki tahriş edicilere uzun süre maruz kalmadır. Havadaki tahriş ediciler şunları içermektedir:

 • Tütün dumanı
 • Esrar dumanı
 • Hava kirliliği
 • Kimyasal dumanlar ve toz

Nadiren de olsa, amfizem, akciğerlerdeki elastik yapıları koruyan bir proteinin eksikliğinden de kaynaklanmaktadır. Buna alfa-1-antitripsin eksikliği amfizemi denmektedir.

Amfizem gelişme riskini artıran faktörler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Sigara içmek
 • İkinci el sigaraya maruz kalmak
 • Artan yaş
 • Meslek nedeniyle dumanlara veya toza maruz kalmak
 • İç ve dış hava kirliliğine maruz kalmak (12)

Amfizem Nedenleri fazlası için tıklayınız