Anemi (Kansızlık) Nedenleri

Anemi neden olur? Anemi, kanınızda yeterli sayıda kırmızı kan hücresi yoksa oluşmaktadır. Anemi şu durumlarda olabilir:

 • Vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi üretmemesi
 • Kanama (vücudun yenileyebileceğin çok daha hızlı bir şekilde kırmızı kan hücrelerini kaybetmenize neden olur)
 • Vücudunuz kırmızı kan hücrelerini yok etmesi

Vücudunuz üç çeşit kan hücresi yapar: enfeksiyona karşı savaşan beyaz kan hücreleri, kan pıhtınıza yardımcı olan trombositler ve alyuvarlar vücudunuz boyunca oksijen taşımaktadır.

Kırmızı kan hücreleri hemoglobin içerir. Hemoglobin, alyuvarların akciğerlerinizden vücudunuzun her yerine oksijen taşımasına ve vücudun diğer bölgelerinden akciğerlerine karbon dioksit taşınmasına olanak tanır.

Kırmızı kan hücreleri de dâhil olmak üzere çoğu kan hücresi, büyük kemiklerin birçoğunun boşluklarında bulunan süngerimsi bir madde olan kemik iliğinde düzenli olarak üretilir. Hemoglobin ve kırmızı kan hücreleri üretmek için, vücudunuz yediğiniz gıdalardan demir, vitamin B-12, folat ve diğer besin maddelerini alır. (1)

Farklı anemi türleri ve nedenleri şunları içermektedir:

Demir eksikliği anemisi: Bu, dünyadaki en yaygın kansızlık türüdür. Demir eksikliği anemisi, vücudunuzdaki demir eksikliğinden kaynaklanır. Hemoglobin yapmak için kemik iliğinizin demirlenmesi gerekir. Yeterli demir olmazsa, vücudunuz kırmızı kan hücreleri için yeterli miktarda hemoglobin üretemez.

Demir takviyeleri olmadığı durumlarda bu tür kansızlık en çok hamile kadınlarda görülür. Ayrıca ağır kanamadan, ülserden, kanserden ve ağrı kesicilerden, özellikle de aspirinden kaynaklanan kan kayıpları da kansızlığın nedeni olabilmektedir.

Vitamin eksikliği anemisi: Demire ek olarak, vücudunuz yeterince sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmek için folat ve B-12 vitamine de ihtiyaç duyar. Bu ve diğer temel besin maddelerinden yoksun bir diyet, azalmış kırmızı kan hücresi üretimine neden olabilir.

Ayrıca, bazı insanlar B-12’yi yeterince tüketebilir, ancak bedenleri vitamini işleyemez. Bu, pernisiyöz anemi olarak da bilinen vitamin eksikliği anemisine neden olabilir.

Kronik hastalık anemisi: Kanser, HIV / AIDS, romatizmal artrit, böbrek hastalığı, Crohn hastalığı ve diğer kronik enflamatuvar hastalıklar gibi bazı hastalıklar kırmızı kan hücrelerinin üretimine müdahale edebilir.

Aşırı kansızlık: Hayatı tehdit eden bu nadir anemi türü, vücut yeterince kırmızı kan hücresi üretmediğinde ortaya çıkar. Aplastik aneminin nedenleri arasında enfeksiyonlar, bazı ilaçlar, otoimmün hastalıklar ve toksik kimyasallara maruz kalma sayılabilir.

Kemik iliği hastalığına bağlı anemi: Lösemi ve miyelofibroz gibi çeşitli hastalıklar, kemik iliğindeki kan üretimini etkileyerek anemiye neden olabilir. Bu tür kanser ve kanser benzeri rahatsızlıkların etkileri hafif ile hayatı tehdit eden boyutlar arasında değişebilir.

Hemolitik anemi: Bu anemi grubu, kırmızı kan hücreleri kemik iliğinin yerini alabileceğinden daha hızlı yok edildiğinde ortaya çıkar. Bazı kan hastalıkları, kırmızı kan hücrelerinin yıkımını arttırır. Bu anemi türü kalıtsal olarak aileden gelebilir ya da sonrasında kendiliğinden gelişebilir.

Orak hücre anemisi: Bu kalıtsal ve bazen ciddi olan durum, kalıtsal bir hemolitik anemi türüdür. Bunun nedeni, kırmızı kan hücrelerini anormal hilal (orak) şeklini almaya zorlayan kusurlu bir hemoglobin formudur. Bu düzensiz kan hücreleri erken ölür, kronik alyuvar kıtlığı ile sonuçlanır.

Diğer anemi türleri: Akdeniz anemisi ve Malarial anemisi gibi birkaç başka anemi formu da bulunmaktadır. (2)

Anemi (Kansızlık) Hastalığı Nedir?

Anemi, vücudun dokularına yeterli oksijen taşımak için yeterli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücrenizin bulunmadığı bir durumdur. Anemi sahibi olmak sizi yorgun ve zayıf hissettirir.

Her biri kendi nedenine bağlı olarak değişen birçok anemi türü bulunmaktadır. Anemi geçici veya uzun süreli olabilir ya da hafif ile şiddetli olarak kendini gösterebilir. Anemi olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, doktorunuza danışın; çünkü bu ciddi hastalıkta bir uyarı işareti olabilir.

Anemi tedavisi, gerekli olan takviyeleri almaya başlamayla gerçekleştirilmektedir. Sağlıklı, çeşitli diyetlerle bazı anemi türlerini önleyebilirsiniz. (3)

Anemi (kansızlık) hastalığı nedir detayı için bakınız

Anemi (Kansızlık) Belirtileri

Aneminin başlangıcı ve en yaygın belirtisi, türüne bakılmaksızın, yorgunluk hissi ve enerji yetersizliğidir. Anemi nasıl anlaşılır? Aneminin diğer yaygın belirtileri ise şunları içerebilir:

 • Ciltte solgunluk
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışı
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Hafif sersemlik (4)

Anemi (kansızlık) belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Anemi (Kansızlık) Tedavisi

Anemi nasıl geçer? Aneminin tedavisi nedenine ve ciddiyetine bağlı olarak değişmektedir, ancak genel açıdan aşağıdakileri içerebilir:

 • Vitamin ve mineral takviyeleri (eksiklik durumunda)
 • Demir enjeksiyonu (kişinin demir seviyesi çok düşükse)
 • Enjeksiyon yoluyla B12 vitamini takviyesi ( (pernisiyöz anemi için gereklidir)
 • Antibiyotikler (enfeksiyon nedeni ise)
 • Gerekirse antiinflamatuar ilaçlar gibi düzenli ilaçların dozunu veya rejimini değiştirme
 • Gerekirse kan nakli
 • Gerektiğinde oksijen tedavisi
 • Anormal kanamanın önlenmesi için cerrahi (adet düzensizliği gibi)
 • Ağır hemolitik anemi vakalarında dalak çıkarmak için cerrahi (Splenektomi) (5)

Anemi ameliyatı: Splenektomi, midenin yakınında, sol göğüs kafesinin altına yerleşen yumuşak, yumruk büyüklüğündeki bir organ olan dalağı çıkarmak için yapılan ameliyattır. Dalak, vücudun savunma (bağışıklık) sisteminin önemli bir parçasıdır. Aynı zamanda eski kırmızı kan hücrelerinin vücudun dolaşımından uzaklaştırılmasına veya filtrelenmesine yardımcı olur. Dalağın yalnızca bir kısmı çıkarılırsa, bu işlem kısmi Splenektomi olarak adlandırılır. (6)

Anemi için hangi doktora gidilir: Doktorların hemen hemen hepsi anemiyi teşhis ve tedavi edebilmektedir. Bununla birlikte, nedeni bulma ve iyileştirme yolculuğu sırasında, anemi olan bir hasta muhtemelen gastroenterolog (sindirim sistemi hastalıkları uzmanı) veya hematolog (kan hastalıkları uzmanı) tarafından tedavi edilecektir. (7)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Anemi (kansızlık) tedavisi