Anksiyete Tedavisi

Anksiyete nasıl geçer? Anksiyete bozukluğundan muzdarip olursanız, tek başınıza olmadığınızı hatırlamak önemlidir. Anksiyete bozukluğu olan insanlara yardımcı olacak hizmetler, sağlık uzmanları ve çevrimiçi destek hatları bulunmaktadır. İlk adım sağlam bir teşhis koymaktır. Bir doktora danışmak bu ilk adımı atmanıza yardımcı olabilir.

Sizin için doğru olan anksiyete tedavileri hem anksiyete bozukluğunun tipi ve ciddiyetine hem de size bağlıdır. Hafif anksiyete durumunda yaşam tarzı değişiklikleri yapmak yardımcı olabilir; buna karşın daha ağır vakalarda ilaç tedavisi gerekebilir.

Doğru bakımla iyileşme sağlanması mümkündür. Anksiyeteyi yönetmek için yaygın tedaviler ve yollar arasında aşağıdakiler bulunmaktadır. (1)

Bilişsel Davranış Terapisi

Bilişsel davranış terapisi, endişeye neden olan sorunlu düşünce kalıplarını değiştirmeye yöneliktir.

Davranış terapisi bilişsel-davranış terapisinin bir bileşenidir ve desensitizasyonu içerir. Yani anksiyeteye neden olan korku dolu durumlara yavaş yavaş ve güvenli bir şekilde maruz bırakılmanın sağlandığı bir tedavi yöntemidir.

Nefes Alma ve Gevşeme Teknikleri

Nefes alma ve gevşeme teknikleri fiziksel belirtiler için özellikle önemlidir ve derin nefes egzersizleri panik atakları etkili bir şekilde durdurabilmektedir. Dikkat ve diğer meditasyon türleri de anksiyete yönetimine yardımcı olabilmektedir. (2)

Ilımlı Egzersiz

Egzersiz yapmak (10 dakikalık kısa bir yürüyüş bile olsa) hislerinizi iyileştirmenize ve daha az yorgun hissetmenize yardımcı olabilir. Egzersizin, serotonin düzeyinizi yükseltmeye yardımcı olduğu zaten bilinmektedir. Serotonin mutluluk hormonudur. Uzun süredir egzersiz yapmadıysanız ve kendinize zarar vermenize neden olabilecek temel sağlık sorunları yaşıyorsanız bir doktora danışmalısınız.

Eğer sıkı bir egzersiz programı uygulamaya hazır hissetmiyorsanız her gün tempolu bir yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz. Beğendiğiniz bir şey olmasa bile, daha önce eğlendiğiniz etkinliklere ve eğlencelere katılmaya da çalışabilirsiniz.

Evde veya bahçede yapabileceğiniz küçük görevler de bulabilirsiniz. Kaçınılması muhtemel küçük görevleri halletmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. (3)

Kafeinden Uzak Durmak

Bazı insanlarda kafein anksiyete düzeyini artırabilir çünkü kafein uyku düzeninizi değiştirebilir, bu nedenle de tamamen dinlenmiş hissetmezsiniz. Aynı zamanda, kalp atışı hızınızı arttırır. Bu durumda anksiyete daha da kötüleşebilir.

Diyetinizdeki kafein miktarını azaltmaya çalışın. Çay ve kahvelerin kesilmesi ve yerine su veya meyve suları konması yardımcı olabilir.

Saat 18’den sonra çikolata, kola veya enerji içecekleri gibi kafein ürünlerini kullanmaktan kaçınmak, uyumak istediğinizde kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. (4)

Alkolü Azaltmak

Endişeli hissediyorsanız ve her zamankinden daha fazla alkol içtiyseniz bu durum sadece kaygıyı daha da kötüleştirecektir, bu nedenle alkolü az miktarda ve belirli aralıklarla içmeye özen gösterin.

Sigarayı Bırakmak

Sigarayı bırakmak, genel sağlık ve zindeliğinizi iyileştirmenin en iyi yollarından biridir. Ayrıca anksiyeteyi azaltmaya da yardımcı olmaktadır.

İlaçla Tedavi

Eğer yukarıdaki yaklaşımlar yeterli olmadıysa ya da sonuç vermediyse, antidepresan gibi ilaçlar gerekli olabilir. İlaçlar genellikle yukarıda açıklanan önlemlerle birlikte önerilir Anksiyete tedavisi zaman alabilir ancak iyi bir destek ağı oluşturmak süreci oldukça kolaylaştırır. (5)

Tıbbi Yardım

Anksiyete ciddi bir tıbbi problem olduğunda üzgün veya endişeli olduğunuz için bu durumun kötüye gittiğini söylemek her zaman kolay değildir. Tedavi olmadan anksiyeteniz düzelmeyebilir ve zamanla kötüye gitme ihtimali de bulunmaktadır. Anksiyete ve diğer zihinsel sağlık durumlarının tedavisi, belirtilerin daha kötüye gitmesinden ziyade daha kolaydır.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışmalısınız:

 • Günlük hayatın içinde olmaktan endişe duyuyorsanız (hijyen, okul veya iş, sosyal hayatınız dahil olmak üzere),
 • Kaygı, korku ya da endişeniz acı veriyor ve kontrolünüzü zorlaştırıyorsa,
 • Bunalımlı hissettiğiniz için alkol veya uyuşturucu kullanıyor veya kaygı dışında başka zihinsel sağlık kaygılarınız da bulunuyorsa,
 • Anksiyete altında yatan nedenin zihinsel bir sağlık sorunu olduğunuz düşünüyorsanız,
 • İntihar düşünceleri yaşıyorsanız ya da intihar davranışları sergiliyorsanız (6)

Anksiyete için hangi doktora gidilir: Anksiyete tanısı ve tedavisi için bir psikolog ya da psikiyatristten randevu alabilirsiniz. (7)

Anksiyete Hastalığı Nedir?

Anksiyete yani kaygı bozuklukları, endişe duygularının çok şiddetli olduğu ya da sıklıkla yaşandığı ve günlük hayatı etkilemeye başladığı durumlardır. İnsanların yaklaşık dörtte biri hayatının bir noktasında bir anksiyete bozukluğu yaşamaktadır ancak birçoğu da mevcut tedavilerden uzak durarak çözüm bulamamaktadır.

Anksiyete huzursuzluk ve kaygı duygusudur. Hepimiz stresli durumlarla karşı karşıya kaldığımız zaman endişe ve huzursuzluk hissediyoruz. Zor veya tehlikeli bir şeyle karşı karşıya kalırken endişeli olmak normaldir. Hatta hafif kaygı, özellikle baskı altında çalışıyorsanız, çoğunlukla olumlu ve yararlı bile olabilmektedir.

Bununla birlikte, uzun süren ve şiddetli bir anksiyeteniz varsa bu durum günlük aktivitelerinize engel olabilmektedir. Bu, depresyon gibi diğer zihinsel sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. (8)

Anksiyete hastalığı nedir detaylarını inceleyiniz

Anksiyete Belirtileri

Anksiyete nasıl anlaşılır? Sık görülen anksiyete başlangıcı ve sonrası belirtileri şunlardır:

 • Sinir, huzursuz ya da gergin hissetme
 • Tehlike uyandıran, panik veya azap
 • Kalp atış hızının artması
 • Hızlı nefes almak (hiperventilasyon)
 • Terlemek
 • Titremek
 • Zayıf veya yorgun hissetmek
 • Endişe ettiği konu dışında başka bir şey üzerinde yoğunlaşma veya düşünmede sorun yaşamak
 • Uyku bozukluğu
 • Gastrointestinal problemlerin yaşanması
 • Endişeyi kontrol etmede güçlük çekmek
 • Endişeyi tetikleyen şeylerden kaçınma dürtüsüne sahip olmak (9)

Daha fazla anksiyete belirtileri

Anksiyete Nedenleri

Anksiyete neden olur? Çoğu zihinsel sağlık sorunu gibi anksiyete bozuklukları da biyolojik faktörlerin, psikolojik faktörlerin ve zorlu yaşam deneyimlerinin bir kombinasyonu nedeniyle ortaya çıkmaktadır:

 • Stresli veya travmatik bir yaşam olayı
 • Anksiyete bozukluklarının aile öyküsü
 • Çocuklukta gelişme sorunları
 • Alkol, ilaçlar veya yasadışı maddelerin kullanımı
 • Tıbbi veya psikiyatrik sorunlar (10)

Anksiyete nedenleri fazlası için tıklayınız