Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?

Normal, sağlıklı cilt, doğal lipidlerin veya yağlı maddelerin ince bir tabakasıyla kaplanır. Bunlar nemi tutar, cildi yumuşak ve esnek bir durumda kalması için korurlar.

Tıbbi olarak bilindiği üzere cilt kuruluğu denen bu duruma kserozis ismi verilir. Genellikle, çevrede bulunan bir şey ya da cildinize yaptığınız bir şey bu yağlı yağları sıyırıp cildinizi korumasız bırakır. Daha az sıklıkla neden bir iç durumdur; bir sağlık durumu, menopoz veya genetik yatkınlık gibi.

Kuru, kaşıntılı cilt lekeleri her yerde görülebilirken, kollar, eller, alt bacaklar ve karın bölgesi en yaygın olanıdır. Kuru cilt sık sık göründüğünden daha fazla hissedilir, ancak fark edilebilir ve utanç verici olabilir. Birçok esmer insan için kuru cilt özel bir endişe kaynağıdır, çünkü cildin pulları griye dönebilir.

Tedavi edilmezse, kuru cilt ciltte iltihaplanma, şişme ve enfeksiyon gibi dermatite yol açabilir. İyi haber şu ki, cildin harici olması ve çoğu tedaviye kuru cildin cevap vermesidir. Dikkatli kuru cilt bakımı ile genellikle sorunu çözmek mümkündür. (1)

Cilt kuruluğunun nedenleri

Kuru cilt (kserozis) genellikle çevresel bir nedene sahiptir. Bazı hastalıklar cildinizi de önemli ölçüde etkiler. Kuru cildin potansiyel nedenleri şunları içerir:

 • Hava: Cilt, sıcaklık ve nem seviyeleri düştüğünde kışın en kurak olma eğilimindedir. Fakat çöl bölgelerinde yaşarsanız mevsim o kadar önemli olmayabilir.
 • Sıcaklık: Merkezi ısıtma, odun sobaları, alan ısıtıcıları ve şömineler nemi azaltır ve cildinizi kurutur.
 • Sıcak banyolar ve duşlar: Uzun, sıcak duş veya banyolar cildinizi kurutabilir. Özellikle ağır klorlu havuzlarda yüzme sıklığı cildi oldukça kurutmaktadır.
 • Sert sabunlar ve deterjanlar: Birçok popüler sabun, deterjan ve şampuan, yağın çıkarılması için formüle edildiğinden cildinizden nemi çıkarır.
 • Diğer cilt koşulları: Atopik dermatit (egzama) veya sedef hastalığı gibi cilt koşullarına sahip insanlar kuru ciltlere eğilimlidir.

Risk faktörleri

Herkeste kuru cilt geliştirebilir. Ancak şu koşullarda durumunuzun gelişme olasılığı daha yüksek olabilir:

 • Yaşla beraber cilt kuruluğu da artmaktadır. Eğer 60 ve üzeri bir yaştaysanız cilt kuruluğu yaşayabilirsiniz.
 • Kuru, soğuk veya düşük nemli iklimlerde yaşayanlar için cilt kuruluğu ihtimali fazladır.
 • Hemşirelik ve saç bakımı gibi cildinizi suya batırmanız gereken bir işe sahipseniz yine cilt kuruluğu yaşama riskiniz daha fazladır.
 • Sıklıkla klorlu havuzlarda yüzüyorsanız, cilt kuruluğu görülebilir. (2)

Cilt kuruluğunun belirtileri

Kuru cildin belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Kaba, pullanmış veya kabuklanmış cilt
 • Kaşıntı
 • Koyu ciltli insanlardaki gri, küflü cilt
 • Derideki çatlaklar şiddetli kanamalara neden olabilir
 • Çatlamış veya kırık dudaklar

Kuru cilt çatlak olduğunda, mikroplar ciltten içeri girebilir. İçeriye girdikten sonra mikroplar bir enfeksiyona yol açabilir. Derideki kırmızı, yanmış lekeler enfeksiyonun erken bir belirtisi olabilir. (3)

Cilt kuruluğunun tedavisi

Doktorunuzun önerdiği tedavi planı, kuru cildinizin nedenine bağlı olacaktır. Bazı durumlarda, sizi deri uzmanına veya dermatoloğa yönlendirirler. Yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte, belirtilerinizi tedavi etmek için reçetesiz veya reçeteli merhemler, kremler veya losyonları önerebilirler.

Basit yaşam tarzı değişiklikleri, kuru cildi önler ve rahatlatır. Aşağıdakileri yapmayı deneyin:

 • Yıkanmak veya duş yapmak için sıcak su kullanmaktan kaçının
 • Her gün yerine bir gün arayla duş alın
 • Duş sürenizi 10 dakikadan az tutun
 • Banyo yaparken veya duşta nemlendirici bir sabun kullanın
 • Hamamdan veya duştan hemen sonra nemlendirici uygulayın
 • Ovmak yerine, ıslak cildi yumuşak bir havluyla kurutun
 • Kuru cilt lekelerini kaşımayı veya ovuşturmayı önleyin
 • Evinizde nemlendirici kullanın
 • Bolca su için (4)

Cilt kuruluğu için tedavi yöntemleri

Zeytinyağı: Zeytinyağı birçok antioksidan ve cildiniz için iyi olan sağlıklı yağ asitleri içerir. Vücudunuzun her yerinde kuru cildi rahatlatabilir ve iyileştirebilir. Normal nemlendiricinizin altına ince bir kat sızma zeytinyağı geçin.

Süt kreması: Süt kremasındaki laktik asit kuru cildin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Süt kremasının yatıştırıcı özelliği de cildin hassas pH seviyelerini korumaya yardımcı olur. Süt kremi de mükemmel bir nemlendiricidir.

Süt: Süt, kuru ve kaşıntılı deriden kurtulmanıza yardımcı olan antiinflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca, sütteki laktik asit ölü cilt hücrelerini eksfoliye alır ve cildin nemi muhafaza etme kabiliyetini arttırır. Ayrıca, cildinizi de hafifletir. (5)

Avokado: Avokado, cildi yumuşak ve pürüzsüz hale getiren doğal yağ açısından zengin olduğu için kuru cildi tedavi etmede mükemmeldir. Olgunlaşmış bir avokado alın ve bundan püre yapın. Sonra, ½ çay kaşığı balla birlikte 2 çay kaşığı lor ile karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze veya vücudunuzun kuru bölümüne sürün. 10 dakika sonra suyla yıkayın.

Bal: Yüzünüze ve vücudun diğer kuru olan bölgelerine bir miktar balı sürün ve 10 dakika boyunca bekletin. Sonrasında bir duş alın.  Gün boyunca ışıl ışıl kalacak yumuşak ve parlak bir cilt için size yardımcı olacaktır.

Yumurta: Bir yumurta ile bir çay kaşığı bal ve ½ çay kaşığı zeytinyağını karıştırın ve ayrıca küçük güller ekleyin. Bu yumurta ve yağ karışımını yüzünüze sürün ve birkaç dakika yüzünüzde bekletin. Yumurta, yüzünüzü her zamankinden daha yumuşak ve esnek kılacak kremsi bir maddedir. (6)

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi yağı, doğal bir nemlendirici olarak çalışır ve kuru, kabarmış cildin yumuşak ve pürüzsüz hale getirilmesinde yardımcı olur. Bu yağ kolaylıkla temin edilebilir bir ilaç sayılır. Cildin nem kaybını telafi edebilecek miktarda yağ asidi içerir. Gece boyunca cilt tarafından emildiğinde tam sihrini yapar.

Hintyağı: Hintyağı yağına cilt kuruluğuna karşı cildi koruyan recinoleic asit ve E vitamininin doğal terapötik güçleri eşlik eder. Bu, cildinizdeki tüm yabancı maddeleri uzaklaştırmak için doğal bir büzücü gibi davranır. Cilde kolayca sızar ve besler. Yüzünüzün üzerindeki aşırı kuru bölgelere gözlerden kaçınarak uygulayın ve cildi nemlendirin. (7)

Jojoba yağı: Jojoba yağı vücudunuzun doğal olan sebumun yapısını aynısını yansıtır. Bu jojoba yağını her cilt türü için mükemmel bir nemlendirici kılar. Ayrıca antiinflamatuar özellikleri cildinizi de cildi yatıştırmaya yardımcı olur.

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi yüzdeki kuru ciltler için en etkili ev ilaçlarından biridir. Ayrıca kuru cildin neden olduğu belirtileri ele almanıza yardımcı olan antioksidan ve antienflamatuar özelliklere de sahiptir.

Yoğurt maskesi: Kuru cilt son derece hassastır. Cildiniz ne kadar pürüzlü olursa olsun, zımpara fırçaları cildinizi daha da kötüleştirebilir. Yatıştırmanın en iyi yolu, cildi tahrip etmeden ölü hücreleri uzaklaştıran nazik ve nemlendirici bir fırçayı kullanmaktır. Bal ve şeker eklenen yoğurt, cildinizdeki kuruluğu tedavi eden laktik asit içerir. Şeker herhangi bir lekelenmeyi ortadan kaldırırken, bal da cildinizi nemlendirir. (8)

Aloe vera: Aloe vera, cilt problemleri için mükemmel doğal bir çaredir. Kuru cildi tedavi etmek için iyi sonuçlar veren ve piyasada bulunan bazı aloe kremleri, maskeleri ve özleri kullanabilirsiniz. Her gün bir bardak aloe suyu içmek, vücudunuzun nem muhafaza etmesine yardım ederek durumun iyileşmesine de yardımcı olacaktır. (9)

Karbonat: 30-60 dakika boyunca kabartma tozu banyosu fark yaratabilir. Bir fincan kabartma tozunu ılık su küvetine ekleyin. Hamamdan sonra, havluyla (veya hava kurumalı) cildinizi nazikçe kuru tutmanız önemlidir. Daha fazla sınırlandırılmış kaşıntıyı engellemek için bir partikül suya üç parçalı kabartma tozu ekleyebilirsiniz.

Elma sirkesi: Kuru, kaşıntılı küçük bir cildiniz varsa, bir parça pamuğu sirkeye batırın. Kaşınma ve kurulukta aşırı hassasiyet yaşıyorsanız, banyo suyunuza iki veya üç fincan sirke ekleyin ve 15 ila 30 dakika kadar vücudunuzu bu suyla ıslatın. (10)

Muz maskesi: Muz kuru cildi önlemek için kayıp nemi geri yükleyen A vitaminini barındırır. Yoğurt cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Ölü hücreleri de temizler. Olgunlaşmış bir muzu yumuşatın ve biraz yoğurt ekleyin. Bu macunu kuru lekelere uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın ve düzenli olarak bu işlemi yapmaya devam edin.

Şekeli limon suyu: Limon suyu ve şekerle cildi ovmak cildin yumuşak, pürüzsüz ve parlak olmasına yardımcı olur. Limonda bulunan C vitamini cilt tonunu hafifletir, derideki lekeleri giderir ve kuru cildi önlemek için cilt hücresi büyümesini teşvik eder. Fırçalarken şekerin pullu özellikleri cildinizi temizlemeye yardımcı olur ve kuru ciltten kurtulmak için nemi kilitler. (11)