Dil yarasına ne iyi gelir?

Sıklıkla “vücudun en güçlü kasları” olarak karşımıza çıkmasına rağmen, dil yemekleri tadabilmemizi, yutmamızı ve konuşmamızı sağlayan bir grup kastan oluşur. Sağlıklı bir dil pembe olup, papillae denilen küçük nodüller ile kaplıdır.

Dilinizi sürekli olarak kullanırsanız, renk sorunları, renk değişikliği ve acıyı da içeren rahatsız edici durumlar olabilir. Birtakım ortak dil belirtileri için çeşitli nedenler vardır. Neyse ki, dil problemlerinin çoğu ciddi değildir ve çoğu çabuk çözülebilir.

Bazı durumlarda, renksiz veya ağrılı dil, vitamin eksiklikleri, AIDS veya oral kanser gibi daha ciddi durumlara işaret edebilir. Bu nedenle dilinizle ilgili herhangi bir sorun yaşıyorsanız tıbbî tavsiye almak önemlidir. (1)

Dil yarasının nedenleri

Aftöz ülser: Bu oral kabarcıklar en yaygın oral problemlerden biridir ve çoğu insan hayatlarının bir noktasında onları deneyimlemektedir. Genellikle dil yüzeyinde, dişetlerinde ve yanaklarınızın iç yüzeyinde bulunurlar. Bu dil yaraları, duygusal stres, hormonal değişiklikler, düşük bir bağışıklık sistemi ve Çölyak hastalığından kaynaklanabilir.

Kandidiyaz: Ayrıca ağız ve dil mantarı olarak da bilinen candidiasis, ağızda doğal olarak yetişen Candida mantarının aşırı büyümesidir. Antibiyotikler, ilaç kaynaklı ağız kuruluğu veya doğru olmayan dişçilik aletleri kullanıldığında bakteriler tehlikeye girdiğinde gelişir.

Dilde hasar: Dilinizdeki hasar, dil kabarcıklarını andıran yaralarla sonuçlanabilir. Örneğin, patates cipsi gibi gevrek gıdalar yemek, sert şeker emmek, dil ısırmak veya aşırı sıcak içecek yudumlarken dilde kabarcıklar, kesikler ve yanıklar gelişebilir. Bunlar, ağrıyan ülserlere neden olabilir, bu da can sıkıcı bir hal alabilir, ancak enfeksiyon kapmadığı sürece genellikle endişe kaynağı değildir. (2)

Dil yarasının belirtileri

Birincil belirti, dilde ağrılı bir nokta veya darbedir. Tek bir lezyon gelişebilir veya aynı anda çok sayıda lezyon gelişebilir. Genel olarak, lezyonlar küçüktür ve boyutu 10 mm’den daha azdır. Ülserin merkezi sarı veya beyazdır, ancak lezyon patladığında, kırmızı renk ve ağrılı bir yaranın oluşması muhtemeldir.

Dil daha çok kullanıldığından dil üzerinde yaranın iyileşmesi uzun sürebilir. Buna rağmen, yaralar iki hafta içinde iyileşmelidir. Dilde ağrıyan bir yara, en yumuşak gıdaları bile yemede güçlük veriyorsa, bu nedenle sorunu hızla çözmek önem taşır. Ev ilaçları işe yaramazsa, çeşitli tedavi türlerini uygulayabilecek bir doktor görmeniz önerilir. Sonuçta, dilde yaralarla ilişkili ağrıyı oldukça hızlı ve kolayca rahatlatmak için mevcut birçok tedavi seçenekleri de vardır. (3)

Dil yarasının tedavisi

  • İyi ağız hijyeninin uygulanması dilde çıkan pamukçuklara ve yaralara yardımcı olabilir. Dengeli bir diyet uyguladığınıza da dikkat edin.
  • Dil yaraları genelde kendileri iyileşirler.
  • Protezlerin neden olduğu bir dil probleminiz varsa diş hekiminize görünün.
  • Antihistaminikler alerjilerin neden olduğu şişkin bir dilin rahatlamasına yardımcı olabilir. Dil şişmesine neden olan yiyecek veya ilaçlardan kaçının. Şişme nefes almayı zorlaştırmaya başlarsa hemen tıbbi yardım isteyin. (4)

Dil yarası için tedavi yöntemleri

Aloe vera: Aloe vera, ağız ve dişi de dâhil olmak üzere pek çok ağız sorununu tedavi edebilen birçok iyileştirici ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Antiinflamatuar özelliği ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Aloe vera yaprağından jeli ayıklayın ve doğrudan etkilenen bölgede uygulayın. Her gün birkaç kez tekrarlayın.

Karbonat: Ağrıyan dil yaraları tedavisi için, karbonat da iyi bir çözümdür. Ağrıyı ve iltihaplanmayı hafifleten antiinflamatuar özellikler vardır. Macun hazırlamak için ½ çay kaşığı karbonatı su ile karıştırın. Etkilenen bölgeye 1 dakika boyunca uygulayın, sonra ılık suyla durulayın.

Tuz: Tuz ağrının tedavisinde kullanabileceğiniz doğal bir antiseptiktir. Ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Dahası, enfeksiyonu önleyebilir. 1 çay kaşığı tuzu 1 fincan ılık suyla karıştırın. Yeterince karıştırın ve ağız hafifçe iyileşene kadar günde 3 veya 4 kez ağzınızı bu suyla durulayın. Bununla birlikte, ilk önce acıtması muhtemeldir. (5)

Çay: Çay bir alkalidir, bu nedenle ağrıyı tahriş eden asitleri nötralize eder; Çay ayrıca ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek bileşikler içerir. Biraz rahatlama hissetmek için dil yarasına beş dakika nemli bir çay poşeti uygulayın.

Adaçayı: Adaçayı bakteri ve virüsleri öldürür ve iltihabı azaltan bileşikler içerir. Bir fincan kaynar suda kurutulmuş 2 kaşığı adaçayını demleyin. Soğutun ve günde 2 veya 3 kez ağız durulamak için kullanın; Etkili bir tedavi için, çayın ağzınızda dolandığından emin olun.

Meyan kökü: Çoğu sağlık-gıda mağazasında satılan meyankökü çayı, dil yarası tedavisi yapmak ve ortadan kaldırmak için mükemmel bir ev ilacıdır. Kaynar suyun her bir bardağı için bir çay poşeti kullanın ve 10 dakika bekletin, daha sonra için. (6)

Zerdeçal: Zerdeçal dil kabarcıklarından kaynaklanan ağrı ve iltihaplanmayı hafifleten antiseptik özelliklere sahiptir. 1/2 çay kaşığı zerdeçal tozunu 1 çorba kaşığı bal ile karıştırın. Bu macunu kabarcıklara parmağınızla uygulayın ve en az 3 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın. Bunu birkaç gün boyunca günde 3 veya 4 kez yapın. (7)

Fesleğen: Dil kabarcıklarını tedavi etmek için kullanabileceğiniz bir başka bitki fesleğendir. Fesleğen, ağrı ve yanma gibi semptomları azaltabilen antibakteriyel, antiinflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir. Şifa sürecini hızlandırabilir. Birkaç fesleğen yaprağı yıkayın. Yaprakları iyice çiğneyin, onları yutun ve sonra biraz su için. Bunu 3-4 gün boyunca günde iki kez yapın. (8)

Kişniş: Kişniş, dil kabarcıklarından kaynaklanan ağrı ve tahrişi etkili bir şekilde tedavi eden kuvvetli antiseptik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. 1 çay kaşığı kişniş yaprakları veya tohumları 1 su bardağı suya ekleyin. Birkaç dakika kaynatın ve çözeltiyi süzün. Ağzınızı durulamak için bu çözeltiyi kullanın. Rahatlamak için günde 3-4 kez tekrarlayın.

Karanfil yağı: Karanfil yağı antibakteriyel, antiseptik ve ağrı giderme özelliklerine sahiptir. Bu dilde yaraların rahatlamasını sağlar. 4-5 damla karanfil esansiyel yağı, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla ılık suyu karıştırın. Bu karışımı, dil kabarcıkları üzerine pamuklu bir topla yapıştırabilirsiniz. Yanma hissini atmak, iyileşme sürecini hızlandırmak için birkaç dakika bekletin. (9)

Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antiseptik özelliklerinden dolayı dildeki yaralardan kurtulmak için çok etkili bir çözümdür. Birkaç damla çay ağacı yağı ve bir bardak su karıştırın. Bu karışımla günde 2 defa ağzınızı birkaç gün süreyle çalkalayın.

Su: Her gün çok su içmeye özen gösterirseniz dildeki yaraların oluşa riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Su içmeyi unutmamak için bir şişe suyu yakınınızda tutmalısınız. Dahası, fazla su içmek dilinizi sürekli ıslatabilir. Sonuç olarak, acıyı hafifletebilir.

Zencefil ve sarımsak: Zencefil ve sarımsak da ağzınızda yaraların oluşumundan kurtulmak için kullanılabilir. Daha fazla sarımsak ve zencefil tüketmekte fayda vardır. Bunları ayrıca günlük olarak ayrıca yiyebilir ya da yemeklerinize ekleyebilirsiniz, böylece sıkılma ihtimaliniz de azalır. (10)

Bal: Bal doğal bir nemlendiricidir ve yaraları hidratlaştırır. Kabarcık ve ağız ülseri çekiyorsanız yağlama önemlidir. Etkilenen bölgelerde daha az sürtünmeye neden olur ve daha az ağrı yaşanmasına yardımcı olur. Soğutulmuş sütü bir kaba alın. Bir çorba kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışıma bir pamuk topu ıslatın ve etkilenen alanlara uygulayın. 15-20 dakika bırakın ve soğuk suyla yıkayın. Dil yaralarından kurtulmak için bu işlemi günde en az bir kez tekrarlayın.

Yoğurt: Yoğurt antienflamatuar özelliklere sahiptir ve dildeki kabarcıklar için mükemmeldir. Dili rahatlatır ve nemli tutar. Yoğurt balla birlikte dili yağlar ve ağrıyı hafifletir. Bir kapta bir çorba kaşığı taze yoğurt alın. Bir çay kaşığı bal ekleyin. Pürüzsüz bir macun oluşturmak için iyice karıştırın. Bunu etkilenen alanlara uygulayın. 15 dakika bekletin ve normal su ile durulayın. Etkinliği arttırmak için bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayın. (11)