Göz yanmasına ne iyi gelir?

Göz yanmasına ne iyi gelir?

Yanan gözler basitten komplekse kadar çeşitli olası nedenlerle ortaya çıkabilir. Gözlerde yanma hissiyle beraber kaşınma, göz yorgunluğu, sulu gözler ya da akıntı da olabilir ya da hiçbiri olmadan sadece gözlerin yanmasıyla ortaya çıkabilir.

Sıklıkla yanan gözler, şiddetli rüzgârlar veya yüksek polen durumu gibi kaçınılmaz çevresel etkilerden kaynaklanır. Bununla birlikte, benzer duyumlar tıbbi yardım gerektiren daha ciddi bir göz problemi gerektirebilir. Uygun tedaviyi seçmek için öncelikle yanan gözlerin nedenini belirlemek önemlidir. (1)

Göz yanmasının nedenleri

Yanan gözlerin pek çok olası nedeni vardır. En yaygın olanlarından biri, tütün dumanı, duman, toz veya çamaşır suyu, sabun, şampuan gibi ev eşyaları gibi çevre kirleticilerine maruz kalmadır. Yüzme havuzlarındaki klor da gözlerinizi yanık hale getirebilir. Aşırı soğuk veya sıcak kuru hava da yanan gözlere neden olabilir. Kontakt lenslerinizi uzun süre takmak gözlerde yanma yapabilir.

Alerjiler, yanmayla sonuçlanan iltihaba neden olabilir. Göz kapaklarınızı çizen ve gözlerinizin beyazlarını örten zarların iltihaplanmasını açıklayan konjunktivit, alerjiler veya bakteriler, virüsler ve diğer mikroorganizmalarla enfekte olabilir. İnfluenza (grip) veya soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına gözlerde yanma da eşlik edebilir. (2)

Göz yanmasının belirtileri

Çoğu durumda, tahriş edici madde gözlerden temizlendikten sonra yanan gözler iyileşme görür ve belirtiler kaybolur. Yine de yanan gözlere genellikle aşağıdaki gibi başka semptomlar eşlik eder:

 • Sulu gözler
 • Kızarıklık
 • Göz ağrısı
 • Akıntı
 • Kaşıntı

Göz yanması sorunu da bir semptomdur. Yanan gözler birçok göz rahatsızlığının semptomudur. Bu koşullar şunları içerir:

 • Konjonktivit
 • Blefarit
 • Pembe göz
 • Sjögren sendromu
 • Kuru gözler
 • Fotofobi
 • Rosacea
 • Wegener Granülomatozu (3)

Göz yanmasının tedavisi

 • Kaşıntıyı hafifletmek için serin kompresler uygulayın.
 • Kabuklanma oluştuğunda ise yumuşatmak için sıcak kompres uygulayın. Bebek şampuanıyla yıkamak ayrıca kabukların alınmasına yardımcı olabilir.
 • Yapay gözyaşlarının günde 4 ila 6 kez kullanılması yanık ve tahrişe neden olan neredeyse tüm nedenlerle oluşan göz problemlerinde, özellikle kuru gözlerde faydalı olabilir.
 • Alerjiniz varsa, neden (evcil hayvan, çimen, kozmetik) mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın. Alerjiye yardımcı olması için doktorunuz size antihistaminik göz damlası verebilir.

Pembe göz veya viral konjunktivit, kırmızı veya kan gözler ve aşırı yırtılmaya neden olur. İlk birkaç gün boyunca oldukça bulaşıcı olabilir. Enfeksiyon yaklaşık 10 gün içerisinde ilerleyecektir. Göz kanlanmasından şüpheleniyorsanız:

 • Ellerinizi sık sık yıkayın
 • Etkilenmemiş göze dokunmaktan kaçının

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza başvurun:

 • Akıntı kalın, yeşilimsi veya pıhtıyı andırıyorsa (Bakteri konjonktivitinden kaynaklanıyor olabilir.)
 • Aşırı göz ağrısı ya da ışığa duyarlılığınız varsa
 • Görüşün azaldıysa
 • Göz kapaklarında şişlik arttıysa (4)

Göz yanması için tedavi yöntemleri

Salatalık: Salatalıklar, iltihaplanmayı, şişliği, kızarıklığı ve tahrişi azaltarak kaşıntılı gözlere katkıda bulunan tahrişe karşı dayanıklılık özelliğine sahiptir. Bir salatalık iyice yıkanır ve ince dilimler halinde kesilir. Dilimleri 15 ila 20 dakika boyunca soğutun ve daha sonra en az 10 dakika boyunca gözlerinize koyun. Süreci günde dört ila beş kez tekrarlayın.

Süt: Süt de kaşıntılı gözler için popüler ev ilaçlarından biridir. Soğuk süte bir top pamuğu batırın ve gözlerin çevresine sürtün. Anında soğutma etkisi elde etmek için süte batırılmış pamuklu topu kompres olarak gözlere yerleştirebilirsiniz. Bunu bir kez sabah bir kez de akşamda bir kez olmak üzere günde iki kez yapın.

Gül suyu: Saf gülsuyu, yanan ve kaşıntılı gözler için en etkili ev ilaçlarından biridir. Gözler için yatıştırıcıdır ve soğutulur. Onları temizlemeye yardımcı olur. Birkaç şekilde kullanılabilir. Gül suyu ile gözlerinizi en az günde iki kez durulayın. (5)

Aloe vera: Aloe vera, yanan gözler için iyileştirici bir çözüm olarak kullanılabilir. Aloe veraya batırdığınız pamukları hafifçe kapalı olan göz kapaklarınızın üstüne koyun. Yanıcı gözlerden kurtulmak için bu yöntemle kırmızı ahududu, yaban mersini ekstraktı da kullanabilirsiniz.

Nane: Nane bitkisel tedavisi gözler için düzenli olarak başlamak için en iyi yoldur. Gözdeki kaşıntı ve yanma hissini iyileşmek için yardımcı olur. Aynı zamanda şiş gözlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Nane çayı torbaları şişliği azaltmak için gözlerin altında sıcak bir kompres olarak kullanılır. Taze nane yaprakları veya kişniş yaprakları da hazırlayabilirsiniz.

Patates: Patates gözlerin yanma hissini azaltabilir. Patatesi dilimleyin. Onları göz kapaklarınıza yaklaşık 15 dakika koyun. Gözlerden alın ve soğuk su ile durulayın. Bu, göz enflamasyonunu azaltmaya yardımcı olur. En iyi sonuç için soğutulmuş patates kullanılabilir. Buzdolabına bir patates koyup soğumasını bekleyin. Buzdolabından alın ve dilimlere kesin. Onları gözlerine yerleştirin ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. (7)

Çay kompresi: Çay kompresi yanan gözleri yatıştıran başka bir evde çaredir. İki yeşil veya siyah çay poşetini soğuk suda ıslatın ki nemli olsun. Şimdi onları 15-20 dakika boyunca göz kapaklarınıza koyun. Daha hızlı bir rahatlama için bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Ayrıca çaydaki çözümü göz yıkamak için de kullanabilirsiniz.

Papatya: Kurutulmuş papatya çiçekleri suda kaynatarak bir papatya çayı hazırlayın. Suyu sıkın ve soğumasını bekleyin. Bu çözümü bir göz yıkama suyu olarak kullanın. Yanıklarınızı rahatlatmaya, kiri gidermeye ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur.

Elma sirkesi: Elma sirkesi, mutfağınızdaki göz ağrısı için harika bir çare olan en önemli malzemelerinden biridir. Bir çay kaşığı saf elma sirkesi bir bardak suyla karıştırın. Pamuklu bir top alıp elma sirkesine batırın. Rahatlamak için gözlere kompres olarak uygulayın. (8)

Zeytinyağı: Zeytinyağı şifa kabiliyeti nedeniyle çeşitli sağlıkla ilgili amaçlarla kullanılmıştır. Bu sihirli yağ yorgun gözlerin tedavisine de yardımcı olur. Sadece şişmeyi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda göz hastalığının iyileşmesini de sağlar. (9)

Muz: Muz dilimleri zengin B2 vitamini kaynaklarıdır. Vitamin B2, göz yorgunluğunu ve iltihaplanmasını iyileştiren inanılmaz bir vitamindir. Aynı zamanda göz kapaklarını yağlayabilir ve onları kuruluk ve pullanmaya karşı koruyabilir. Böylece muz, yanan gözler için alışılmadık bir evde çare halini alır. (10)

Soğuk ekmek: Bu muhtemelen duyulmamış bir işlemdir. Ama işe yarıyor. Tek yapmanız gereken iki soğuk ekmek almak ve onları her iki göze de yerleştirmek. Bu, gözlerinizde hissettiğiniz herhangi bir iltihap, tahriş veya kaşıntıyı azaltmada yardımcı olur. (11)

Meyve suyu: Çiğ sebze suları, özellikle çiğ havuç suları ve ıspanak sularının, yanan göz problemlerinin tedavisinde çok etkili olduğu bulunmuştur. Bir veya iki havuçtan taze havuç suyu elde etmeniz ve kaşıntı gözlerinden kurtulmak için bu suyu her gün iki kez içmeniz gerekiyor. Taze ıspanak yapraklarıyla hazırlanan suyu da istenilen sonucu elde etmek için içebilirsiniz. Etkili sonuçları görmek için havuç ve ıspanak suyunu birleştirmeyi ve günde iki kez içmeyi düşünebilirsiniz.

Karbonat su: Karbonatlı su çözeltisi gözleri yatıştırabilir ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir. 1/4 çay kaşığı karbonat tozunu ½ bardak suyla karıştırılarak bir karbonatlı su çözeltisi yapın. Gözünüzü rahatlatmak için gözlerinizi bu solüsyonla iyice yıkayın. (12)