Göze ne iyi gelir?

Zayıflayan göz sağlığı ve görme çoğu zaman yaşlanmanın doğal bir parçası olarak kabul edilir, ancak modern yaşam tarzımızın yan etkileri göz sağlığını oldukça etkilemektedir. Yıllar boyunca gözlerinizi düzgün bir şekilde beslediğiniz takdirde, yaşlanma otomatik olarak azalmış bir göz sağlığına eşit değildir.

Yaşla ilişkili maküler dejenerasyon, yaşlılarda körlüğün en sık görülen nedenidir ve bunu katarakt izlemektedir. Bu koşulların her ikisinin patolojisi de serbest radikal hasarına bağlıdır ve durum birçok koşulda antioksidan bakımından zengin bir diyet vasıtasıyla büyük ölçüde önlenebilir.

Obezite ve diyabet gibi bazı sağlık koşulları da görme yeteneğinizi olumsuz yönde etkileyebilir ve bunlar da öncelikle yaşam tarzına bağlıdır. Burada, göz sağlığını desteklediği ve güçlendirdiği bilinen belirli gıdaları ve büyüdükçe vizyonunuzu korumak için tüketmek oldukça önemlidir. (1)

Göz için faydalı olan gıdalar

Ispanak: Bir bardak besleyici yoğun ıspanak sağlıklı 20,4 mg lutein ve zeaksantin içerir. Ispanağı sandviçlere ekleyin ve sarın ya da bir salata malzemesi olarak kullanın. Ispanak kullanarak meyve suları yapabilirsiniz. Not: Yeşillikleri pişirmek, vücudunuzun luteini daha iyi emmesine yardımcı olur.

Brokoli: Bu lif bakımından zengin olan brokoli ayrıca C vitamini bakımından da zengindir. Aynı zamanda göz sağlığını artıracak olan beta-karoten ve lutein ve zeaksantin bileşenlerini içerir. Omletlere ve yemeklere pişmiş brokoli ekleyin veya brokoliyi soslayarak tüketin. Makarna yemeklerine de ekleyebilirsiniz.

Yumurta: Güne başlamak için en sağlıklı yollardan biri olan protein dolu yumurtalar, diğer besin maddeleri ve vitaminlerin yanı sıra lutein, E vitamini ve omega 3 gibi besin maddelerini de sağlar. (2)

Havuç: Brokoli ve lahana gibi diğer yapraklı yeşilliklerle birlikte havuç da makula dejenerasyonu ve katarakt geliştirme riskini düşüren zeaksantin ve lutein ile doludur. Lutein, göze zarar verebilecek zararlı mavi ışık dalgalarını filtreleyen makula pigmentleri oluşturarak gözü korur. Gözünüz ne kadar çok pigment içeriyorsa, yaşa bağlı makula dejenerasyonuna yakalanma olasılığı o kadar azdır.

Omega 3: Taze orkinos, hamsi, uskumru, somon ve alabalık gibi balıklar dokosaheksaenoik asit (retinada bulunan yağ asidi) açısından son derece zengindir. Düşük asit seviyeleri kuru göz koşullarıyla bağlantılıdır. ABD Ulusal Göz Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada, omega-3 yağ asitleri yetişkinlerin yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve kuru göz sendromundan korunmasına yardımcı olmaktadır. Bunun nedeni muhtemelen omega 3’ün göz kurumasına yol açabilecek enflamasyonu azaltmasıdır. (3)

Kuruyemiş: Gözlerinizi korumada en etkili vitaminlerden biri E vitamindir. Kabuklu kuru yemişlerde, özellikle bademlerde çok miktarda bulunur. Bunları alıp tüketmeniz oldukça faydalıdır. Vitamin E, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önleyebilen güçlü bir antioksidandır.

C vitamini: C vitamini bakımından zengin olan herhangi bir meyve, aynı zamanda göz sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Çoğu meyve C vitamini içerir, bu nedenle geniş bir tercih listeniz vardır. Bir fincan saf portakal suyu, 124 miligram C vitamini verebilir. Portakal bulamıyorsanız, tatlı kırmızı biberlerde üç katı miktarda C vitamini bulunduğundan daha iyi bir alternatiftir. (4)

Sarımsak: Lezzet ve aromaları artırmak için sayısız yemekte kullanılan sarımsağın sağlığınız için sayısız avantajı olduğu gösterilmiştir. Kan akışını arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve gözleriniz için iyi olur. Sarımsak, vücudun göz merceğini koruyabilen antioksidanlar üretmesine yardımcı olan besleyici kükürt açısından zengindir.

Çikolata: Bitter çikolatanın gözleriniz için çok faydalı olduğu gösterilmiştir. Diyetinize koyu çikolata ekleyerek, gözlerindeki kan damarlarını korumaya yardımcı olan flavonoid alımını arttırırsınız. Gözlerindeki kan damarlarını koruyarak, yaşlandıkça göz merceğini ve korneayı güçlendirmektedir. Gözlerdeki zayıflığı engellemektedir.

Avokado: Ispanak gibi avokado, lutein ve zeaksantin gibi gözlerde yaygın olarak bulunan antioksidan bakımından zengindir. Avokadoların diğer meyvelerden daha fazla lutein içerdiği söyleniyor, bu da luteinin maküler dejenerasyon ve katarakt riskini azaltma kabiliyetine sahip olduğundan gözlerinizi geliştirmeniz açısından önemlidir. (5)

Tüm tahıllar: Düşük glisemik indeksi (GI) olan gıdalar içeren bir diyet yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Rafine edilmiş karbonhidratları kinoa, kahverengi pirinç, bütün yulaf ve tam buğday ekmekleri ve makarna ile değiştirin. Bütün tahıllarda bulunan E vitamini, çinko ve niasin de göz sağlığını geliştirmeye yardımcı olur. (6)

Bezelye: Bezelye, önemli lutein ve zeaksantin pigmentlerinin mükemmel bir kaynağıdır ve lahana, havuç, kırmızı biber ve portakal gibi baklagiller de gözle dost beta-karoten ile doludur. Göz sağlığı için göze çarpan seçkin bir gıda olan bezelye de C vitamini ve çinko gibi gözleri destekleyen ve yaşa bağlı hasarlardan korumaya yardımcı olan sayısız vitamin ve mineral bulunur.

Böğürtlen: Böğürtlenler antioksidan pigmentler olan antosiyaninler ile doludur. Bu nedenle, makula dejenerasyonu ve katarakt gibi yaşla ilişkili durumların ilerlemesini önlemek ve yavaşlatmak için önerilmektedir. Zencefil, yaban mersini ve mor zeytin gibi yüksek antosiyanin içeren gıdalar göz sağlığını desteklemeyi sağlar. Mümkünse, bu antioksidan gıdaları haftada birkaç kez diyetinize dâhil etmeye çalışın. (7)

Sığır eti: Göz sağlığı söz konusu olduğunda, sığır etinde yaşla ilişkili makula dejenerasyonuna karşı koruyabilen çinko bulunur. Çinko aynı zamanda vücuda A vitamini emiliminde yardımcı olur Sadece sığır etini yediğinizde yalın ve nazik olduğundan emin olun. (8)

Tatlı patates: Bu turuncu yumrular, beta karotenin iyi bir kaynağı olup maküler dejenerasyonun ilerlemesini yavaşlatabilir. Vücudunuz beta-karoteni, kuru gözlerin ve gece körlüğünün önlenmesine yardımcı olan bir besin olan vitamin A’ya dönüştürür. Beta karoten ve A vitamini de göz enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Beta karoten için, havuç ve kabak, ayrıca ıspanak ve yeşillik dâhil koyu yeşil yiyecekler içeren diğer derin turuncu gıdaları deneyin.

Yeşil çay: Bir fincan yeşil çay antioksidanları katarakt gelişimi ve makula dejenerasyonu riskini azaltabilir. Yeşil çay, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerinden sorumlu olan kateşin adı verilen sağlıklı maddeler içerir. Kateşinlerin yüksek olduğu diğer gıdalar arasında kırmızı şarap, çikolata, çilek ve elma bulunur. Siyah çayda da kateşinler bulunur, ancak yeşil çaydan daha düşük miktarlardadır. (9)

Balık yağı, keten tohumu yağı ve siyah frenk üzümü çekirdeği yağı: Bu süper takviyeleri, omega-3 yağ asitleri içerir. Bu nedenle, kuru göz sendromunu önlemeye veya kontrol etmeye yardımcı olmanın yanı sıra maküler dejenerasyon ve katarakt riskini azaltmak da dahil olmak üzere birçok göz sağlığı faydasına sahiptir. (10)

Baklagiller: Barbunya, fasulye, bezelye ve mercimek, bioflavonoidler ve çinko için iyi bir kaynaktır. Bu nedenle, katarakt ve yaşla ilişkili makula dejenerasyonu riskini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca sağlık bir görüş için kritik olan retinayı korumaya destek olurlar.

Ayçiçeği: Fındık, avokado, zeytinyağı ve tahıl gibi ayçiçeği tohumları E vitamini bakımından zengindir. Bu güçlü antioksidan vitamin, yaşa bağlı maküler dejenerasyon ve katarakt riskini azalttığı için iyi görme sağlar. (11)

Hindi eti: Tavuk ve domuz eti sevenler, göz sağlığını artırmak için gerekli protein, kalsiyum, çinko ve B Vitamini dolu olduğu için lezzetli bir hindiyi de tercih edebilirler. Ayrıca, göz kaslarının katarakt ve kas dejenerasyonu için yavaşlatıcı bir madde olarak işlev görür. (12)