Gribal Enfeksiyon Tedavisi

Gribal enfeksiyon nasıl geçer? Genellikle, gribal enfeksiyon belirtilerine evde kendiniz müdehale edebilirsiniz ve bu durumda doktorunuzu görmeniz gerekmez. Çoğu insan bir hafta içinde daha iyi hissetmeye başlamaktadır.

Ciddi derecede hasta olma riskiniz yüksekse, doktorunuzu görmeyi düşünmelisiniz. Aşağıda sıralanan faktörler doktora başvurma riskini artırmaktadır:

 • 65 yaş veya üstü olma
 • Hamilelik
 • Akciğer, kalp, böbrek, karaciğer veya nörolojik hastalığa yakalanma
 • Zayıflamış bağışıklık sistemine sahip olmak
 • Şeker hastalığı

Bu durumlarda, doktorunuz antiviral ilaç almayı önerebilmektedir. (1)

Gribal Enfeksiyon Evde Tedavisi

Eğer başka bir sağlık probleminiz yoksa evde bol bol dinlenmek, kendinizi sıcak tutmak ve susuz kalmayı önlemek için bol miktarda su içmekle iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ve ateşiniz varsa, ateşi düşürmek ve ağrılarınızı hafifletmek için parabetamol veya ibuprofen gibi antiinflamatuar ilaçları kullanabilirsin. 16 yaşın altındaki çocuklara aspirin verilmemelidir.

Kendinizi iyi hissettirene kadar işyerinden veya okuldan uzak kalmaya çalışın. Çoğu insan için, hastalık süresi yaklaşık bir hafta sürmektedir. Belirtileriniz bir haftadan daha uzun sürdüyse veya kötüleştiyse doktorunuza başvurun. (2)

Antiviral İlaç Tedavisi

Antiviral ilaçlar, gribal enfeksiyon virüsünün vücutta çoğalmasını durdurarak çalışmaktadır. Bu ilaçlar gribal enfeksiyonu tedavi etmeyecektir, ancak hastalığın süresini biraz azaltmaya ve belirtilerin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Yapılan son araştırmalara göre, bazı antiviral ilaçlar gribal enfeksiyon komplikasyonları riskini azaltmada etkili olamayacağı gibi bazı yan etkilere de sebebiyet verebilmektedir. Araştırmacılar, tüm doktorların antiviral ilaç önermesi gerektiğini kabul etmediklerini ileri sürmektedir.

Ancak, gribal enfeksiyon nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda antiviral ilaçların ölüm riskini azaltabileceğine dair kanıtlar da bulunmaktadır. (3)

Antibiyotik Tedavisi

Bakteriyel göğüs enfeksiyonu gibi gribal enfeksiyon komplikasyonu gelişmediği sürece antibiyotikler virüs üzerine herhangi bir etkisi olmadıklarından gribal enfeksiyon için reçete edilmez. (4)

Gribal Enfeksiyondan Korunma Yöntemleri

Dünyadaki sağlık uzmanları ve devlet kurumları, gribe karşı korumanın en iyi yolunun her yıl aşı yaptırmak olduğunu söylemektedir.

İki çeşit aşı bulunmaktadır, bunlar gribal enfeksiyon aşısı ve burun spreyi gribal enfeksiyon aşısıdır. Gribal enfeksiyon aşısı, genellikle kola bir iğne ile uygulanır. Sağlıklı kişiler ve kronik sağlık koşulları olanlar da dâhil olmak üzere, 6 aylıktan büyük herkes için onaylanmıştır. Nazal sprey gribal enfeksiyon aşısı ise, hastalığa neden olmayan, canlı, zayıflatılmış gribal enfeksiyon virüsüyle yapılmış bir aşıdır.

Yapılan gribal enfeksiyon aşısı üç influenza virüsünü içerecektir:

 • İnfluenza (H3N2) virüsü
 • İnfluenza (H1N2) virüsü
 • B virüsü

Koruma, aşı yapıldıktan yaklaşık 2 hafta sonra başlamaktadır.  (5)

Bazı bireyler gribal enfeksiyon aşısına başlamadan önce doktorlarıyla görüşmelidir:

 • Tavuk yumurtalarına karşı şiddetli alerjisi olan kişiler
 • Geçmişte gribal enfeksiyon aşısına şiddetli tepki gösteren kişiler
 • Gribal enfeksiyon aşısı alındıktan sonra 6 hafta içinde Guillain Barre Sendromu geliştiren kişiler
 • 6 aylıktan küçük çocuklar
 • Ateşi orta ile şiddetli bir hastalık geçiren bireyler, aşı olmadan önce düzelene kadar beklemelidir (6)

Gribal Enfeksiyon İçin Hangi Doktora Gidilir?

Gribal enfeksiyon tanısı ve tedavisi için başvurabileceğiniz bazı sağlık uzmanları şunlardır:

 • Aile hekimi
 • İç hastalıkları uzmanı
 • Çocuk doktoru

Belirtiler açık değilse veya ciddi komplikasyonlar gelişirse, bulaşıcı hastalıkların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora da ihtiyaç duyulabilir. (7)

Gribal Enfeksiyon Nedir?

Gribal enfeksiyon, influenza A veya B virüslerinin neden olduğu aşırı bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Gribal enfeksiyon, en sık kış ve erken ilkbahar zamanlarında görülmektedir. Gribal enfeksiyona neden olan virüsler üst veya alt solunum yollarından geçerek vücuda saldırmaktadır.

Hem soğuk algınlığı hem de gribal enfeksiyon üst solunum yollarında oluşan, oldukça bulaşıcı viral enfeksiyonlardır. Belirtiler benzer olsa da, gribal enfeksiyon çok daha şiddetli yaşanmaktadır. Soğuk algınlığı kişiyi oldukça yorabilmektedir, ancak gribal enfeksiyon kişinin yataktan çıkmasını bile engelleyecek kadar kötü olabilmektedir. (8)

Gribal Enfeksiyon Nedir? detaylı bilgi için bakınız

Gribal Enfeksiyon Belirtileri

Gribal enfeksiyon başlangıcı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı gibi yaygın soğuk algınlığı belirtileri ile kendini belli etmektedir. Ancak soğuk algınlığı genellikle yavaş gelişirken, gribal enfeksiyon aniden ortaya çıkma eğilimi göstermektedir. Soğuk algınlığı sadece kişiyi yorgun bir hale getirirken, gribal enfeksiyon kişiyi genelde çok daha kötü hissettirmektedir.

Gribal enfeksiyon nasıl anlaşılır? Gribal enfeksiyon ile ilişkili olan yaygın belirtiler şunları içermektedir:

 • Ateş 38 C ve üzerindeyse
 • Özellikle sırtınızdaki, kollarınızdaki ve bacaklardaki kas ağrıları
 • Halsizlik ve terlene
 • Baş ağrısı
 • Kuru, kalıcı öksürük
 • Yorgunluk ve zayıflık hissi
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı (9)

Gribal Enfeksiyon Belirtileri detaylarını inceleyiniz

Gribal Enfeksiyon Nedenleri

Gribal enfeksiyon neden olur? Gribal enfeksiyona A, B ve C tipi influenza virüsü neden olmaktadır. A ve B tipi grip virüsleri, mevsimsel enfeksiyon salgınlarından sorumludur. Tip A grip virüsü ördekler, tavuklar, domuzlar ve atlar da dâhil olmak üzere birçok farklı hayvanda bulunmaktadır. Tip B virüsleri ise yalnızca insanlar arasında yayılmaktadır.

Gribal enfeksiyon virüsleri başta kişiden kişiye, öksürük veya hapşırma yoluyla yayılmaktadır. Bazen kirli bir yüzeye dokunduktan sonra ağza veya burnu dokunan insanlar da enfekte olabilmektedir. Sağlıklı yetişkinler, belirtiler gelişmeden bir gün içinde hastalığı başkalarına bulaştırabilir ve hasta olduktan sonra yedi güne kadar bulaşıcı olmaya devam eder. Bu, kişinin hasta olduğunu bilmeden önce bile hastalığı başkalarına geçirebildiği anlamına gelir. (10)

Gribal Enfeksiyon Nedenleri daha fazla bilgi için