Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Tedavisi

Hiperglisemi nasıl geçer? Yüksek kan şekerinin kontrol altında tutulmasını sağlamak için doktorunuz tarafından reçete edilen tedavileri uygulamak, kandaki glikoz seviyesini dengelemeye yardımcı olacaktır. Doktorunuzun tavsiye ettiği tedaviye yardımcı olması için aşağıdakiler de uygulanabilmektedir: (1)

 • Fiziksel aktivite içinde olun: Düzenli egzersiz kan şekerini kontrol etmenin etkili bir yoludur. Bununla birlikte, idrarda keton bulunması durumunda fiziksel aktivite içinde olmak doğru olmayacaktır. Bu, kan şekerini daha da yükseltecektir.
 • İlaçlarınızı belirtilen şekilde alın: Hiperglisemi atakları sıklıkla yaşanıyorsa, doktorunuz ilacın dozajını veya zamanlamasını yeniden ayarlayabilir.
 • Diyabet diyetini takip edin: Daha az yemek yemek ve şekerli gıdalardan kaçınmak kan şekeri seviyelerini düzende tutmaya yardımcı olabilmektedir. Yemek planınıza bağlı kalmakta sorun yaşıyorsanız, doktorunuzdan veya diyetisyeninizden yardım alabilirsiniz.
 • Kan şekeri seviyelerini düzenli olarak kontrol edin: Doktorunuzun talimatına uyarak kan şekerinizi sürekli olarak takip edin. Böylece kan şekerinizin durumu hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Şiddetli hiperglisemi veya hipoglisemiden muzdarip olmanız durumunda daha sık kontrol etmeniz gerekebilir. (2)

İnsülin programınızdaki ayarlamalar veya kısa etkili bir insülin takviyesi, hiperglisemi kontrolüne yardımcı olabilmektedir. Yüksek kan şekeri seviyesini geçici olarak düzelmesine yardımcı olmak için ekstra bir insülin dozu kullanılabilmektedir. Bu nedenle, yüksek kan şekeri durumu varsa, ne kadar sıklıkta insülin takviyesine ihtiyacınız olduğunu mutlaka doktorunuzdan öğrenmelisiniz. (3)

Acil Tedavi Yöntemleri

Diyabetik ketoasidoz ve diyabet koması belirtileri yaşanıyorsa, acil serviste veya hastanede tedavi gerekli olabilir. Acil tedavi kan şekerinizi normal aralığa düşürebilir. Tedavide genellikle şunları içermektedir:

 • Sıvı replasmanı: Rehidrate olana kadar ağız yoluyla veya damardan (intravenöz olarak) sıvı alınabilmektedir. Aşırı idrara çıkma nedeniyle kaybedilen sıvıların geri alınması sağlanmakta, aynı zamanda kandaki fazla şekerin seyreltilmesine yardımcı olunmaktadır.
 • Elektrolit replasmanı: Elektrolitler, dokuların düzgün çalışabilmesi için kanda bulunan minerallerdir. İnsülin eksikliği, kandaki bazı elektrolitlerin seviyesini düşürebilmektedir. Kalp, kas ve sinir hücrelerinin normal çalışmasını sağlamak için damarlardan elektrolit verilebilmektedir.
 • İnsülin tedavisi: İnsülin, ketonların kanda oluşmasına neden olan süreçleri tersine çevirmeye yardımcı olmaktadır. Sıvılar ve elektrolitlerle birlikte insülin tedavisi de görülmektedir. (4)

Vücudun kimyası normale döndüğünde, doktor ciddi hipergliseminin neden tetiklenmiş olabileceği ihtimali üzerine düşünülmektedir. Şartlara bağlı olarak, ek tedaviye ihtiyaç duyulabilmektedir.

Doktorunuz bir bakteriyel enfeksiyondan şüpheleniyorsa, antibiyotikleri reçete edebilir. Bir kalp krizi olasıysa, doktorunuz kalbinizin daha fazla değerlendirilmesini tavsiye edebilir. (5)

Hiperglisemi Ameliyatı

Tip 2 diyabetin tedavisi için herhangi bir ameliyat bulunmamaktadır, ancak tetikleyici faktörleri kontrol altına almak için diğer tıbbi koşullara ameliyat uygulanabilmektedir. Örneğin, obezite problemi varsa mide cerrahisinden (bariatrik cerrahi) yararlanılmaktadır. (6)

Hiperglisemi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hiperglisemi teşhisi ve tedavisi için aile hekimi, dâhiliye uzmanı (iç hastalıkları uzmanı), çocuk doktoru, endokrinolog (metabolizma hastalıkları uzmanı) ve diyetisyenden yardım alabilirsiniz. (7)

Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Nedir?

Hiperglisemi yani yüksek kan şekeri diyabet hastalarını etkileyen bir durumdur. Diyabet hastalarında, gıda ve fiziksel aktivite seçimleri, hastalıklar, diyabet dışı ilaçlar kullanmak veya yeterli miktarda kan şekeri düşürücü ilaç kullanmamak gibi birçok faktör hiperglisemiye yol açabilmektedir.

Hiperglisemi tedavisi oldukça önemlidir çünkü tedavi edilmediği takdirde, hiperglisemi şiddetli bir hale gelebilmekte ve ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Uzun vadede, şiddetli olmasa da, kalıcı hiperglisemi, gözleri, böbrekleri, sinirleri ve kalbi etkileyen komplikasyonlara sebebiyet verebilmektedir. (8)

Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Belirtileri

Hiperglisemi başlangıcını fark etmek oldukça önemlidir. Hiperglisemi ilerlediği ve tedavi edilmediği takdirde, ketoasidoz adı verilen acil bir duruma dönüşebilmektedir.

Hiperglisemi nasıl anlaşılır? Ortak hiperglisemi belirtileri şunlar olabilmektedir:

 • Sürekli olarak susamak
 • Bulanık görme
 • Sık idrara çıkma
 • Açlık artışı
 • Uyuşukluk veya ayaklarda karıncalanma

Diğer olası belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır:

 • Yorgunluk (zayıf hissetmek, yorgun olmak)
 • İdrarda şeker
 • Kilo kaybı
 • Kandaki glikoz oranının 180 mg / dl’den fazla olması
 • Vajinal ve deri enfeksiyonları
 • Yavaş iyileşen kesikler ve yaralar (9)

Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Nedenleri

Hiperglisemi neden olur? Hiperglisemi ya da yüksek kan şekeri sadece diabetes mellitus yani diyabeti olan kişilerde görülmektedir. Diyabet hastası olan kişi yeterli insülin üretilememekte ya da üretilen insülin kullanılamamaktadır. Bu nedenle de, glikoz yani şeker kanda kalmaktadır. Kandaki fazla glikoz pek çok belirtiye yol açmaktadır. (10)

Hiperglisemi durumunu tetikleyen pek çok faktör bulunmaktadır. Hiperglisemiye yol açan bu durumları şöyle açıklamak mümkündür:

 • Çok fazla yemek
 • Çok az egzersiz veya fiziksel aktivite
 • Diyabet haplarını veya insülin tedavisini atlamak ya da yetersiz uygulamak
 • Stres, hastalık, enfeksiyon, yaralanma veya ameliyat (11)