Hipertiroidi Belirtileri

Boynun merkezinde, köprücük kemiğinin hemen üzerinde tiroid bulunmaktadır. Tiroid, kalp atış hızı ve kalorinin ne kadar çabuk yakıldığı gibi durumları kontrol eden kelebek şeklinde bir bezdir. Vücudun metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olmak için hormonları üreterek serbest bırakmaktadır. Bu durumu, vücudun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesi ve devam ettirmesi için gerekli olan fonksiyonu yerine getirmesine yardımcı olması olarak da açıklamak mümkündür.

Kişi hipertiroidi geliştirdiyse, bu, tiroidin aşırı aktif olduğu ve tiroksin adı verilen çok fazla miktarda hormon ürettiği anlamına gelmektedir. Sonuç olarak da, metabolizmanızı önemli ölçüde hızlandırabilmekte ve hoş olmayan belirtilere neden olabilmektedir. (1)

Hipertiroidi nasıl anlaşılır? En yaygın olarak yaşanan hipertiroidi belirtileri şunlardır:

 • Sinirli, gergin ya da endişeli hissetmek
 • Ruh hali dalgalanmaları yaşamak
 • Çok yorgun veya zayıf hissetmek
 • Isıya karşı duyarlılık
 • Büyümüş tiroid yani guatr (boynun ortasında ortaya çıkan bir şişlik)
 • Bilinmeyen bir nedenden dolayı aniden kilo vermek
 • Hızlı veya düzensiz kalp atışı veya çarpıntılar
 • Bağırsak hareketlerinizdeki sıklık artışı
 • Ellerin ve parmakların titremesi
 • Uyku sorunları
 • Cildin hassaslaşması
 • Saçın daha ince ve kırılgan bir hale gelebildiği saç yapısı değişiklikleri
 • Adet döngüsündeki değişiklikler (2)

Bu belirtilerin yaşlı olan bireylerde ortaya çıkma olasılığı daha düşüktür. Bununla birlikte, tıpkı daha genç insanlarda olduğu gibi belirgin de olabilmektedir. Bu belirtiler arasında, kalp atış hızındaki artış ve sıcak havaya karşı duyarlı olma gibi belirtiler bulunmaktadır. Yaşlı erişkin kişi, gündelik faaliyetlere katılmak için her zamankinden daha fazla yorgun hissedebilmektedir.

Kullanılan bazı ilaçlar hipertiroidi belirtilerini saklayabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, yüksek tansiyon için ya da başka bir rahatsızlık için beta blokerleri kullanıyorsanız, hipertiroidi geliştirdiğinizi fark edemeyebilirsiniz. Bu nedenle, doktorunuzun aldığınız tüm ilaçları bildiğinden emin olmalısınız. (3)

Hipertiroidi başlangıcında, kişi kendini çok daha enerjik hissedebilmektedir. Bunun nedeni, metabolizmanızın hızlandırılmış olmasıdır. Ancak zamanla metabolizmada meydana gelen bu artış vücudun sistemini kırabilir ve kişinin kendisini daha yorgun hissetmesini sağlayabilmektedir.

Genellikle, hipertiroidi zaman içinde yavaş yavaş gelişen bir hastalıktır, ancak geliştirmeye başladığınız zaman gençseniz, belirtiler aniden de ortaya çıkabilmektedir. (4)

Graves Hastalığı Belirtileri

Hipertiroidi hastalığının en yaygın nedenlerinden biri olan Graves hastalığı, bir bağışıklık sistemi bozukluğudur. Özellikle, 40 yaşın altındaki kadınları daha fazla etkilediği düşünülmektedir.

Hipertiroidi belirtilerine ek olarak, Graves hastalığına sahip olanların yaklaşık % 30’unda Graves hastalığına has bir durum olan ve oftalmopati olarak adlandırılan bir durum geliştirmektedir. Göz çevresindeki kaslar ve dokular da dâhil olmak üzere gözleri ve görme yetisini etkileyen bir durumdur. (5)

Graves hastalığı nedeniyle gelişen hipertiroidi durumunda şu belirtiler de ortaya çıkabilmektedir:

 • Gözlerin şişmesi
 • Gözlerde ağrı veya basınç hissi
 • Gözler ve gözlerin çevresinde kırmızılık veya yanma
 • Kabarıklık veya göz kapaklarının geri çekilmesi
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Çift görme veya görme kaybı

Bazen Graves hastalığı nedeniyle dermopati adı verilen bir durum da gelişebilmektedir. Ancak, bu daha seyrek olarak yaşanmaktadır. Cilt kızarmakta ve kalınlaşmaktadır. Özellikle, ayaklar ve parmakların üst kısımlarında ortaya çıkmaktadır. (6)

Hipertiroidi Nedir?

Hipertiroidi yani tiroid bezinin aşırı çalışması, tiroid bezinin tiroksin ve triiyodotironin hormonlarını çok fazla üretmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Hipertiroidi, vücudun metabolizmasını önemli ölçüde hızlandırabilmektedir. Bu nedenle de, ani kilo kaybı, hızlı veya düzensiz kalp atışları, terleme ve sinirlilik veya gerginliğe yol açabilmektedir.

Hipertiroidi için çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Genellikle, tiroit hormonlarının üretimini yavaşlatmak için antitiroid ilaçları ve radyoaktif iyot kullanılmaktadır. Bazen, hipertiroidi tedavisi için tiroid bezinizin tamamını veya bir kısmını çıkarmak için ameliyatı gerekli olabilmektedir. Bu durumun göz ardı edilmesi durumunda, hipertiroidi gittikçe daha da ciddileşebilmektedir. Diğer yandan, birçok insan hipertiroidi tanısı konduktan sonra uygulanan tedaviye olumlu sonuç vermektedir. (7)

Hipertiroidi Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Hipertiroidi Nedenleri

Hipertiroidi neden olur? Hipertiroidi, tiroid bezinin normalden daha fazla çalışması durumudur. Tiroid bezi tarafından tiroksin ve triiyodotironin hormonlarının aşırı üretilmesi hipertiroidi ile sonuçlanmaktadır. Graves hastalığı, tiroid nodülleri, tiroidit, iyot takviyesi, amiodaron ve kanser gibi çeşitli nedenlerin hipertiroidine yol açmaktadır. (8)

Hipertiroidi Nedenleri daha fazlası için

Hipertiroidi Tedavisi

Hipertiroidi nasıl geçer? Hipertiroidi için uygulanan tedavi, durumun nedeni ve ciddiyetine bağlı olarak belirlenmektedir. Hipertiroidi genellikle aşağıdakilerden biri veya daha fazlasıyla tedavi edilmektedir:

 • Antitiroid ilaçlar
 • Radyoaktif iyot (tiroid bezini yok etmek ve aşırı hormon üretimini durdurmak için)
 • Hipertiroidi ameliyatı

Tiroidiniz cerrahi müdehale ile çıkarılırsa veya radyoaktif iyotla yok edilirse, ömrünüzün geri kalanında tiroid hormonu replasman hapları almanız gerekecektir.

Hipertiroidi kontrol altına alınana kadar, hızlı kalp atışı, titreme, terleme ve kaygı gibi belirtileri tedavi etmek için beta-bloker ilaçlar reçete edilebilir. (9)

Hipertiroidi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hipertiroidi tanısı ve tedavisi için ilk adım olarak bir iç hastalıkları (dâhiliye) uzmanına başvurabilirsiniz. Sonrasında gerekli görülmesi durumunda, bir endokrinolog (endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları), bir cerrah ya da bir göz doktoru tedaviye yardımcı olabilmektedir. (10)

Hipertiroidi Tedavisi fazlası için tıklayınız