KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedir?

KOAH yani kronik obstrüktif akciğer hastalığı, ilerleyen bir akciğer hastalığıdır. Bu akciğer hastalığı zamanla nefes almayı oldukça zorlaştırmaktadır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı isminde de anlaşılacağı gibi kroniktir. Bir başka deyişle, kişi her gün bu hastalıkla yaşamaya devam etmektedir. Ciddi ve uzun süreli KOAH vakaları, erken ölümlere neden olabilmektedir. KOAH için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak genellikle belirtileri kontrol altına alınabilmekte ve ilerleyişi yavaşlatılabilmektedir. KOAH bazen kronik bronşit veya amfizem olarak da adlandırılmaktadır. (1)

KOAH neticesinde akciğerlerdeki hava yolları iltihaplanmakta, kalınlaşmakta ve oksijenin değiştirildiği doku tahrip edilmektedir. Zamanlar da, akciğerlerdeki hava akışı azalmaktadır. Bu olduğunda, vücudun dokuları az oksijen alır ve atık gaz olan karbondioksitten kurtulmak zorlaşır. Hastalık kötüleştikçe, nefes darlığı daha da artmakta ve hayatın içinde aktif bir şekilde yaşamak zorlaşmaktadır. (2)

En sık rastlanan KOAH nedeni sigara içmektir. KOAH’lı çoğu insan sigara içmektedir ya da ikinci el dumana maruz kalmaktadır. Bununla birlikte, KOAH sahibi de olsa, sigara içmemiş olan pek çok hasta da bulunmaktadır. Uzun süreler hava kirliliği, kimyasal dumanlar veya tozlar gibi akciğer tahriş edicilere maruz kalma da KOAH’a katkıda bulunabilmektedir. Alfa-1 antitripsin (AAT) eksikliği adı verilen nadir bir genetik hastalık da KOAH hastalığına yol açabilmektedir. (3)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Belirtileri

KOAH genellikle zamanla ve yavaş yavaş ilerleyen uzun vadeli bir durumdur. KOAH başlangıcında herhangi bir belirti ortaya çıkmayabilmekte veya belirtiler çok hafif olabilmektedir. Sürekli, mukuslu öksürük ve nefessizlik yaşama zamanla ortaya çıkmaya başlayan belirtilerdir.

KOAH geliştikçe muhtemelen kış aylarında daha kötü belirtiler ortaya çıkacaktır. KOAH nasıl anlaşılır? Belirtiler aşağıdakileri içerebilmektedir:

 • Sürekli devam eden bir öksürük
 • Egzersiz yaparken nefes darlığı
 • Düzenli olarak balgam öksürmek
 • Hırıltılı solunum
 • İstemsiz kilo kaybı
 • Çok yorgun hissetme
 • Geceleri nefes nefese uykudan uyanma
 • Ayak bileklerinin şişmesi (4)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Belirtileri detayı için bakınız

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedenleri

KOAH neden olur? Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, akciğerler ve hava yolları hasar gördüğünde ve iltihaplandığında ortaya çıkmaktadır.

Genellikle uzun süre sigara dumanı gibi zararlı maddelere maruz kalma ile ilişkilendirilmektedir.

KOAH gelişme riskinizi artıracak faktörler ise şunlardır:

 • Sigara içmek
 • İşyerinde dumanlara ve toza maruz kalma
 • Hava kirliliği
 • Genetik faktörler (5)

Daha fazla KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Nedenleri için

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Tedavisi

KOAH nasıl geçer? Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) için herhangi bir tedavi mevcut değildir ancak tedavi, durumun ilerlemesini yavaşlatmaya ve belirtileri kontrol altına almaya yardımcı olabilmektedir.

 • Sigara içmeyi bırakma: KOAH gelişmişse ve sigara içiyorsanız, yapabileceğiniz en önemli şey sigarayı bırakmaktır.
 • Solunum cihazları ve ilaçlar: Solunumu kolaylaştırmak için bazı solunum cihazları ve ilaçlar kullanılabilmektedir.
 • Pulmoner rehabilitasyon: Egzersiz ve eğitimin birleştirildiği bir tedavi seçeneğidir.
 • KOAH ameliyatı veya akciğer nakli: Bu tedavi seçeneği oldukça nadir vakalarda uygulanmaktadır.

Doktorunuz çeşitli tedavi seçeneklerini sizinle görüşecektir. (6)

KOAH İçin Hangi Doktora Gidilir?

KOAH gibi akciğer hastalıkları için bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (7)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Tedavisi detaylı bilgi için bakınız

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Ne İyi Gelir?

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Bitkisel Tedavisi

Sarımsak: Sarımsak, KOAH dâhil olmak üzere pek çok hastalıkta iyileştirici bir özelliğe sahiptir. Bu mükemmel bitki, antibiyotik, antiviral ve antibakteriyel özellikler bakımından yüksektir. Bu nedenle de, mukusu engellemekte ve nefes yollarını açmaktadır. (8)

Zencefil: Zencefil, akciğerlerin işlevini uyarmakta ve balgamları tüplerden temizlemek için balgam söktürücü olarak hareket etmektedir. Bu nedenle, göğüs enfeksiyonu türlerini iyileştirmeye ve öksürük ya da nefessizlik gibi belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. (9)

Karabiber: KOAH için kullanılabilecek bir diğer bitkisel tedavi yöntemi de karabiberdir. Karabiber mukoza miktarını azaltmakta ve sonunda da ortadan kaldırabilmektedir. Ayrıca, ısıtıcı bir etkiye sahip olduğu için hem beyin hem de vücut içindeki kan dolaşımını hızlandırmaktadır. (10)

Zerdeçal: Zerdeçal, farklı solunum yolu hastalıkları için faydalı olabilmektedir. Antioksidan, antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahip olması nedeniyle mukusun inceltilmesine ve hava yollarının temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, bronş tüplerindeki şişliği hafifletmekte ve öksürüğü iyileştirmektedir. (11)

Siyah çay: Siyah çayda bulunan tanenler hem kimyasallar, bakteri ve virüsleri atarak bağışıklık sistemini güçlendirmekte hem de solunum yollarının temizlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda, hava yollarındaki tıkanıklığı da çözmektedir. (12)

Okaliptüs yağı: Okaliptüs yağı, göğüs ağrılarından kurtulmaya yardımcı olmasıyla bilinmektedir. Çok sayıda iyileştirici yetenekleri bulunmaktadır. Yüksek antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu için, bronş tüplerinin yanı sıra solunum yollarında bir dekonjestan olarak çalışmaktadır. (13)

Rezene: Rezene, oldukça iyileştirici yeteneğe sahip olan bir bitkidir. KOAH için de kullanılabilmektedir. Akciğerleri etkileyen diğer koşulların yanı sıra, kronik ve akut bronşit kaynaklı öksürükten kurtarmaya da yardımcı olmaktadır.

Ginseng: Ginseng, bağışık sistemini güçlendirmekte ve genel vücut sağlığını desteklemektedir. Aynı zamanda, kronik akciğer enfeksiyonu geçiren hastaların tedavisinde de etkili olabileceği düşünülmektedir. (14)

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Evde Tedavi Yöntemleri

Omega-3: Omega -3 yağ asitleri çoklu doymamış yağ asitleri türüdür. Bunlar iyi antiinflamatuar ajanlar oldukları için KOAH hastaları için faydalı olabilmektedir. Ayrıca, solunum yolu zorluklarını da rahatlatmaktadır. Ayrıca, KOAH ile ilişkili olan serbest radikalleri yok eden iyi antioksidanlar ile yüklüdür.

Sardalye, ringa balığı, uskumru, alabalık, somon balığı ve orkinos gibi balık çeşitleri zengin omega -3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Vejetaryen alternatifleri ise keten tohumu ve cevizdir. Ayrıca, balık yağı takviyeleri de alınabilmektedir. (15)

Magnezyum: Magnezyum, kan dolaşımındaki kalsiyum miktarını kontrol ederek solunum yolları dokularını güçlendirmeye yardımcı olabilmektedir. Sistemde aşırı miktarda magnezyum bulunduğunda, kalsiyum içeriği kontrol altına alınmaktadır. Bu da KOAH’lı hastalarda sıklıkla oluşan düz kas kasılmasını azaltabilmektedir.

Ispanak, soya fasulyesi, fasulye ve Kaju fıstığı gibi magnezyum açısından zengin gıdalar yemek, magnezyum içeriğinizi artırmanın mükemmel bir yoludur. (16)

Vitamin D: Güneş ışığı, vitamin D içeriğini artırmanın en iyi yoludur. Böylece, vücuttaki solunum fonksiyonlarının iyileşmesi ve enflamasyonun azalması sağlanabilmektedir. KOAH sonucu akciğerlerin fonksiyonu yavaşlamaktadır, ancak vitamin D, normal akciğer fonksiyonlarının geri kazandırılmasına yardımcı olabilmektedir. (17)

Vitamin C: Akciğer fonksiyonunu iyileştirmek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için, C vitamini açısından yüksek olan gıdaların alımını artırmanız önerilmektedir. En iyi seçenekler arasında pişmiş yeşillikler, taze domates, yeşil biber, tatlı patates, kış kabağı, ahududu, yaban mersini, kızılcık ve ananas bulunmaktadır. (18)

Su: Akciğerlerde ve hava yollarındaki mukus oluşumundan kurtulmaya yardımcı olması için, günlük olarak içtiğiniz suyun ve diğer sıvıların miktarını artırmaya çalışın. Bol sıvı tüketimi akciğerleri temiz tutmaya yardımcı olmaktadır. (19)

Diyet

KOAH belirtilerini kontrol altına almada uygulanabilecek sağlıklı bir diyet için aşağıdaki tavsiyeler yardımcı olabilmektedir:

 • Diyetinize yağsız et, kümes hayvanları ve balık türlerini içeren az yağlı ve proteinli gıdaları ekleyin.
 • Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdaları tüketin veya doktorunuza danıştıktan sonra bir takviye alın.
 • Tam tahıllı ekmek, kepek, kahverengi pirinç ve yulaf gibi tahıllı gıdaları yiyin.
 • Vücudunuzu sağlıklı tutmak için daha fazla taze meyve ve yeşil sebze yiyin.
 • Muz, portakal, domates, kuşkonmaz ve patates gibi potasyum açısından zengin gıdaları tüketin.
 • Tuz alımını sınırlayın. Çok fazla sodyum durumu kötüleştirebilir.
 • Balgam kalınlaşırsa, süt ve peynir gibi süt ürünlerinden kaçının.
 • Çikolatayı sınırlı yiyin. İlaçlarınıza müdahale edebilecek kafeini içermektedir.
 • Daha küçük, daha sık yemekler yiyin ve gerektiğinde doktorunuzun önerdiği vitamin veya besin takviyelerini kullanın.

Yeterince yemek yiyemiyorsanız, beslenme ihtiyaçlarınızı karşılayacak kişisel bir diyet planı hazırlaması için bir beslenme uzmanına danışmalısınız. (20)