Kronik Sinüzit Nedir?

Yüz kemiklerinin arkasında havayla dolu olan boş alanlar bulunmaktadır. Sinüs adı verilen bu alanlar burun boşluklarını oluşturmaktadır. Sinüsler burunla aynı mukoza zarına sahiptir. Zar, burun yollarını nemli tutarak sümüklü bir salgı olan mukusu üretmektedir. Mukus ise kir parçacıklarını ve mikropları tutmaktadır.

Sinüzit, paranazal sinüslerde oluşan bir iltihaplanmadır. Bu iltihaplanmaya virüs, bakteri veya mantar neden olabilmektedir. Enfeksiyon, bağışıklık sistemi sağlıklı hücrelere saldırdığında oluşan alerjik veya otoimmün reaksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. (1)

Kronik sinüzit, burun kanallarının yani sinüslerinin etrafında bulunan boşluklarında, uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen, en az 12 hafta iltihabın ve şişmenin oluştuğu oldukça yaygın yaşanan bir durumdur.

Kronik sinüzit durumunda bu kanalları tıkanmakta ve mukus oluşumu meydana gelmektedir. Burnundan nefes almak oldukça zor bir hal almaktadır. Gözler ve yüzün etrafındaki bölüm şişmiş gibi hissedilebilmekte, yüzde genel bir ağrı ve hassasiyet oluşmaktadır.

Kronik sinüzit bir enfeksiyon, sinüslerdeki büyüme (burun polipleri) veya sapmış nazal septum nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Durum daha sıklıkla genç ve orta yaşlı erişkinleri etkilemektedir, ancak çocukları da etkilediği görülmektedir. (2)

Kronik Sinüzit Belirtileri

Kronik sinüzit nasıl anlaşılır? Herhangi bir düzelme olmaksızın 12 haftadan uzun süren belirtiler kronik sinüzit olarak tanımlanmaktadır. Akut sinüzitin aksine, kronik sinüzit başlangıcı genellikle bulaşıcı değildir ve kronik sinüzit belirtileri akut sinüzit belirtilerine göre daha az şiddetli yaşanmaktadır.

Bununla birlikte, kronik sinüzitte sinüzit belirtilerinin daha geniş bir aralığı akut sinüzitten ziyade aşağıdakileri içermektedir:

 • Yorgunluk
 • Az koku alma veya hiç koku alamama (anosmi)
 • Kulak dolgunluğu veya basıncı
 • Üst dişlerde diş ağrısı
 • Tıkalı bir burunla konuşma
 • Çenede veya göz çevresinde şişme, yanak veya üst dişlerde dokunmaya hassasiyet
 • Kötü nefes (ağız kokusu) (3)

Kronik Sinüzit Nedenleri

Kronik sinüzit neden olur? Alerjik rinit, saman nezlesi, kötü hava koşulları ve burundaki anatomik değişiklikler (septum eğriliği veya burun polipleri) dâhil birkaç temel nedeni bulunmaktadır.

Kronik sinüziti tetikleyen diğer nedenler ise şunları içermektedir:

 • Sigara içmek ya da dumanına maruz kalmak
 • Hava sıcaklığındaki veya hava basıncındaki değişiklikler (yüzme, dalış veya uçma)
 • Hormonal koşullar (gebelikte olanlar dâhil)
 • Bağışıklık sistemi yetersizliği (HIV)
 • Mantar
 • Bakteriler
 • Virüsler
 • Burun tıkanıklığı gidericilerinin aşırı kullanımı
 • Aspirine duyarlılık
 • Kistik fibroz gibi genetik bozukluklar
 • Astım ve diğer akciğer rahatsızlıkları (KOAH) (4)

Kronik Sinüzit Tedavisi

Akut bakteriyel sinüzitin genellikle antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilmektedir, ancak, kronik sinüzitte daha sıklıkla antiinflamatuar ilaçlar, burun kanallarını açabilmek için burun yıkama yöntemleri ve bazen de ameliyat gerektirebilmektedir.

Kronik sinüzit nasıl geçer? Kronik sinüzit tedavisinde seçenekler şunlar olabilmektedir:

 • Dört hafta veya daha uzun süre antibiyotik tedavisi
 • Anti mantar ilaçları
 • Burun ve sinüs iltihabı ile savaşmak için steroid burun spreyleri
 • Alerjik sinüzit için antihistaminikler veya alerji enjeksiyonları
 • Sinüsleri açıp boşaltmak veya sinüs drenajını bloke eden burun tıkanıklıklarını gidermek için cerrahi (kronik sinüs ameliyatı)

Alerjik fungal sinüzit durumunda tedavi daha da zor olabilmektedir. Ameliyat bu durumda bir seçenek olarak değerlendirilmektedir. (5)

Kronik Sinüzit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kronik sinüzit için bir kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanına (KBB) başvurabilirsiniz. (6)

Kronik Sinüzite Ne İyi Gelir?

Kronik Sinüzit Bitkisel Tedavisi

Sarımsak: Sarımsak doğal bir antibiyotik ve antibakteriyeldir. Keskin kokusu burun tıkanıklığınızı açmaya ve burun boşluğundaki bakterileri öldürmeye yardımcı olabilmektedir. (7)

Elma sirkesi: Sıcak su, bal, limon suyundan oluşan bir karışım hazırlayın ve iki veya üç çorba kaşığı çiğ elma sirkesi ekleyin. Sinüs boşluklarınızda biriken mukusu atmaya atmaya yardımcı olmaktadır. (8)

Zencefil: Zencefil, antiviral ve antiinflamatuardır. Sinüs enfeksiyonlarının kontrolüne de yardımcı olabilmektedir, çünkü içinde bulunan polifenoller mukus üretimini inhibe etme yeteneği taşımaktadır. (9)

Nane çayı: Nanenin içerdiği mentol, mukusu çözmeye ve dışarı atmaya yardımcı olmaktadır. Böylece sisteminizden kolaylıkla çıkarılmasını sağlamaktadır. (10)

Soğan: Soğan iyi bir antibakteriyeldir ve bu nedenle de, sinüsleri temizlemek için bilinen en iyi evde tedavi yöntemlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. (11)

Bal: Ham bal, bağışıklık sistemini artıran ve geliştiren, aynı zamanda da, antibakteriyel, antifungal, antiviral bir bileşimdir. Sinüzit için oldukça faydalı olabilmektedir. (12)

Zerdeçal: Zerdeçal, kurkumin adı verilen güçlü bir antiinflamatuar madde içermektedir. Kurkumin sadece sinüzitinizin ilerlemesini ve belirtilerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. (13)

Tarçın: Tarçın, burun kanallarındaki iltihaplanmayı azaltarak sinüzit oluşturan zararlı bakterileri öldürebilmektedir. Böylece daha kolay nefes alınması sağlanmaktadır. (14)

Greyfurt çekirdeği özü: Greyfurt çekirdeği özü, sinüzit için en iyi ev ilaçlarından biridir. İyi bir şekilde öğütülmüş greyfurt tohumlarından yapılmış greyfurt tohumu özleri güçlü bir doğal antibiyotik olarak görev görmektedir. (15)

Arnavut biberi: Biber, kronik sinüzit için güçlü bir güçlü evde tedavi yöntemi olabilmektedir. Tıkanıkmış burun kanallarını açmakla birlikte, iltihaplanma ve baş ağrısını hafifletmektedir. (16)

Kronik Sinüzit Evde Tedavi Yöntemleri

Buhar: Buhar tedavisi sinüzit için oldukça etkilidir. Burun tıkanıklığını gidermek ve sinüsleri açmak için sıcak suyun buharını teneffüs etmek yeterli olabilmektedir. Ayrıca tahriş olmuş solunum yollarının yağlanmasına da yardımcı olmaktadır. Küçük bir kaba sıcak suyu doldurun ve içine birkaç damla nane ya da okaliptüs esans yağı ilave edin. Başınızı bir havlu ile örtün ve buharı birkaç dakika boyunca teneffüs edin. Günde birkaç kez bu işlemi tekrarlayın.

Not: Buharı teneffüs etmek, küçük çocuklar, hamile kadınlar, yüksek tansiyonu, kalp rahatsızlığı veya merkezi sinir sistemi bozukluğu olan insanlar için uygun olmayabilir. (17)

Tuzlu su: Burun tıkanıklığını açmak için tuz çözeltisi kullanmak oldukça etkili olan diğer bir yöntemdir. Bu işlem mukusu inceltip burun kanallarından atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca, burun kanallarını nemli tutmaya da yardımcı olmaktadır.

 • 1 tatlı kaşığı deniz tuzunu 2 fincan ılık suda eritin (damıtılmış veya önceden kaynatılmış su kullanın).
 • Bir lavabonun üzerinde dururken, bir burun deliğinden suyu çekin, başınızı yana eğin ve suyun diğer burun deliğinden dışarı akmasına izin verin.
 • Diğer burun deliğiyle de bu işlemi tekrarlayın.
 • Günde bir veya iki kez tekrarlayabilirsiniz. (18)

A vitamini: A vitamini, sağlıklı epitel oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Bu sayede de, soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı ve sinüzit gibi rahatsızlıklara neden olan enfeksiyonların saldırılarını önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Yumurta, havuç, mango, yeşil yapraklı sebzeler, papaya ve çiğ süt A vitamini bakımından zengin olan yaygın besinlerden bazılarıdır.

Sinüzit tedavisinde doktor tavsiyesiyle birlikte A vitamini takviyeleri de alabilirsiniz. (19)

C vitamini: C vitamini, sinüzitin neden olduğu toksinlerden vücudu temizlemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Biber, guava, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, papaya, portakal ve çilek C vitamini bakımından oldukça zengin gıdalardır. Kronik sinüzitin tedavisine yardımcı olması için bu meyve ve sebzelerden faydalanabilirsiniz. (20)