Kronik Sinüzit Tedavisi

Çoğu kısa süreli sinüs enfeksiyonu tıbbi olarak rahatlıkla tedavi edilmektedir. Uzun süreli veya kronik sinüs enfeksiyon yaşayan hastalar bile ilaçla tedavi yöntemiyle rahatlama sağlayabilmektedir. Eğer bu tedavilerin hiçbiri tedavinize yardımcı olmazsa, sinüs cerrahisi belirtilerinizi hafifletmenin en iyi yolu olarak görülebilmektedir.

İki çeşit sinüs enfeksiyonu bulunmaktadır. Kısa süreli veya akut sinüzit olarak bilinen sinüs enfeksiyonu hemen oluşmaktadır. Genelde, birkaç gün veya birkaç haftaya kadar sonra iyileşmektedir. Bakteriyel olması durumunda antibiyotik tedavisiyle başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Uzun süreli veya kronik sinüzit olarak bilinen sinüs enfeksiyonları ise aylarca devam etmektedir. Genelde de tekrarlama eğilimine göstermektedir. (1)

Kronik sinüzit nasıl geçer? Kronik sinüzit tedavisi daha zordur, ancak belirtiler hafifletmek mümkün olabilmektedir. Kronik sinüzitin tedavi seçenekleri şunlardır:

Tetikleyicilerden Kaçınma

Kronik sinüzit tipik olarak bakteriyel bir enfeksiyona bağlı değildir, bu nedenle duruma antibiyotik tedavisi genellikle yardımcı olmamaktadır. Belirtilerinizi daha da arttırabilecek aktivitelerden ve yerlerden kaçınmanız rahatlama sağlamak için etkili olabilmektedir. (2)

İlaç Tedavisi

İntranazal kortikosteroid spreyler tekrarlayan sinüzit için uygun olabilir, ancak sadece doktor gözetiminde alınmalıdır. Tanı bir mantarı içeriyorsa, doktorunuz antifungal bir ilaç reçete edebilir.

Alerjik bir durum ya da bağışıklık sistemiyle ilgili bir anormallik teşhis edildiği zaman, bu alerjiyi tetikleyen şeylerden uzak durmak veya ilaç tedavisine başlamak sinüzitin tekrarını önlemeye yardımcı olabilmektedir. (3)

Alerjenlerden Uzak Durma

Özellikle, belirtiler bir alerjiyle alakalıysa, mutlaka alerjenden uzak durulmalıdır. Toz akarları, küfler veya hayvan tüyleri gibi çevresel kontrol önlemleri almak alerjenler tarafından tetiklenen riniti olan insanlar için çok önemlidir. Bu tedavi stratejisi cerrahiye olan ihtiyacı veya ameliyat sonrası hastalığın tekrarını önleyebilmektedir.

Kronik Sinüzit Ameliyatı

Tedaviler veya ilaçlar başarısız olduğunda, endoskopik sinüs cerrahisi bir seçenek olabilir. Sinüs cerrahisi düşünüyor iseniz, durumunuzu birçok açıdan test ettiğinizden emin olmalısınız. Çünkü öncelikle alerjeni bulup sadece uzak durmak bile faydalı olabilmektedir.

Ameliyat daima çocuklarda son çare olarak görülmelidir. Çocuğunuza sinüs cerrahisi yaptırmayı kabul etmeden önce pediatrik sinüziti tedavi eden bir alerji ya da bağışıklık sistemi hastalıkları uzmanından ikinci bir görüş almayı düşünmelisiniz. (4)

 • Balon Cerrahisi

Sinüzit tedavisi için güvenli ve etkili yollardan biri balon tedavisidir. Bu, nitelikli bir KBB doktorunun sinüs ilaçlarına ve tedavilerine yanıt vermeyen ya da tekrarlayan akut sinüzite veya kronik sinüzite sahip hastaları tedavi etmek için kullandığı bir teknolojidir. Kronik sinüzit hastalarını takiben yapılan çalışmalar, işlemden sonra iki yıla kadar sürecek kalıcı sonuçları bildirmektedir.

Bazı durumlarda KBB doktoru bu ameliyatı lokal anestezi altında yapabilmektedir. Doktor, iltihaplı sinüsün içine erişmek için burun içine küçük, esnek bir balon kateteri yerleştirir. Sinüs balonu bloke edilmiş burun geçişini yeniden yapılandırmak için yavaşça şişirilir. Geleneksel sinüs cerrahisinin aksine, balon tedavisi sinüslerin ve mukoza dokusunun normal anatomisini korur. Kemik ve dokunun çıkarılmasına gerek kalmaz. (5)

 • Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Ameliyatı

Tıkanmış sinüsleri temizlemek için tek cerrahi seçenek sinüs açıklığını genişletmek için kemik ve dokunun çıkarıldığı fonksiyonel endoskopik sinüs ameliyattır. Kemik ve dokunun bu şekilde alınması ameliyattan sonra rahatsız edici ağrı ve ameliyat izi bırakabilmektedir. (6)

Sinüs ameliyatı her zaman kesin bir çözüm olmayabilmektedir. Sinüs cerrahisi geçiren hastaların çoğunda, kronik sinüzitin geri gelmesini önlemek için tıbbi tedaviye devam etmeye ihtiyaç duyulmaktadır. (7)

Kronik Sinüzit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kronik sinüzit için bir kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanına (KBB) başvurabilirsiniz. (8)

Kronik Sinüzit Nedir?

Kronik sinüzit, burun kanallarının yani sinüslerinin etrafında bulunan boşluklarında, uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen, en az 12 hafta iltihabın ve şişmenin oluştuğu oldukça yaygın yaşanan bir durumdur.

Kronik sinüzit durumunda bu kanalları tıkanmakta ve mukus oluşumu meydana gelmektedir. Burnundan nefes almak oldukça zor bir hal almaktadır. Gözler ve yüzün etrafındaki bölüm şişmiş gibi hissedilebilmekte, yüzde genel bir ağrı ve hassasiyet oluşmaktadır.

Kronik sinüzit bir enfeksiyon, sinüslerdeki büyüme (burun polipleri) veya sapmış nazal septum nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Durum daha sıklıkla genç ve orta yaşlı erişkinleri etkilemektedir, ancak çocukları da etkilediği görülmektedir. (9)

Kronik Sinüzit Belirtileri

Kronik sinüzit nasıl anlaşılır? Herhangi bir düzelme olmaksızın 12 haftadan uzun süren belirtiler kronik sinüzit olarak tanımlanmaktadır. Akut sinüzitin aksine, kronik sinüzit başlangıcı genellikle bulaşıcı değildir ve kronik sinüzit belirtileri akut sinüzit belirtilerine göre daha az şiddetli yaşanmaktadır.

Bununla birlikte, kronik sinüzitte sinüzit belirtilerinin daha geniş bir aralığı akut sinüzitten ziyade aşağıdakileri içermektedir:

 • Yorgunluk
 • Az koku alma veya hiç koku alamama (anosmi)
 • Kulak dolgunluğu veya basıncı
 • Üst dişlerde diş ağrısı
 • Tıkalı bir burunla konuşma
 • Çenede veya göz çevresinde şişme, yanak veya üst dişlerde dokunmaya hassasiyet
 • Kötü nefes (ağız kokusu) (10)

Kronik Sinüzit Nedenleri

Kronik sinüzit neden olur? Alerjik rinit, saman nezlesi, kötü hava koşulları ve burundaki anatomik değişiklikler (septum eğriliği veya burun polipleri) dâhil birkaç temel nedeni bulunmaktadır.

Kronik sinüziti tetikleyen diğer nedenler ise şunları içermektedir:

 • Sigara içmek ya da dumanına maruz kalmak
 • Hava sıcaklığındaki veya hava basıncındaki değişiklikler (yüzme, dalış veya uçma)
 • Hormonal koşullar (gebelikte olanlar dâhil)
 • Bağışıklık sistemi yetersizliği (HIV)
 • Mantar
 • Bakteriler
 • Virüsler
 • Burun tıkanıklığı gidericilerinin aşırı kullanımı
 • Aspirine duyarlılık
 • Kistik fibroz gibi genetik bozukluklar
 • Astım ve diğer akciğer rahatsızlıkları (KOAH) (11)