Obezite Nedir?

Obezite vücudun gereğinden fazla yağa sahip olması nedeniyle oluşan oldukça karmaşık bir durumdur. Sadece görsel olarak endişe edici olmakla kalmamakta, aynı zamanda, kalp hastalığı, diyabet ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Obezite, aşırı kilonun, kişinin hayatın içine karışmasını ve kendi ihtiyaçlarını yerine getirmesini engelleyebilecek kadar fazla olmasıdır.

Diğer yandan, kilo verme çabası içine girilerek sağlıklı günlere kavuşmak mümkün olabilmektedir. Yani, obezitenin tedavisi kilo verme çabası içine girmek, zamanla kademeli ve sağlıklı olarak kilo vermektedir.

Diyet değişiklikleri, artan fiziksel aktivite ve davranış değişiklikleri kilo vermeye oldukça yardımcı olabilmektedir. Bazı durumlarda, obezitenin tedavisinde, reçeteli ilaçlar ve kilo verme ameliyatı düşünülebilmektedir. (1)

Obezite Belirtileri

Biraz kilolu olmak ya da farkında olmadan obezite başlangıcında olmak çoğu zaman büyük problemler yaratmamaktadır, ancak zamanla ilerleyen kiloyla birlikte gelen obezite durumunda, aşırı kilo günlük yaşamı etkileyen pek çok belirtiye ve sağlık sorununa neden olabilmektedir.

Obezite nasıl anlaşılır? Obezite, aşağıdaki gibi günlük sağlık sorunlarına yol açabilmektedir:

 • Nefes darlığı ya da nefes nefese olmak
 • Fazla terleme
 • Horlama
 • Ani fiziksel aktivite ile başa çıkamamak
 • Her gün çok yorgun hissetmek
 • Sırt ve eklem ağrıları
 • Düşük güven ve benlik saygısı
 • Sosyal ilişkilerden dışlanmış hissetmek (2)

Obezite Belirtileri detayları için

Obezite Nedenleri

Obezite neden olur? Vücudun sağlıklı ve gerekli olan kilodan çok daha fazlasına sahip olması kilolu olmak anlamına gelmektedir, ancak, obezite aşırı kilolu olma durumudur. Yenilen yiyeceklerden alınan kalori vücut tarafından enerjiye dönüştürülüp fiziksel aktivite ile yakılmadığında, bu kaloriler vücut tarafından yağ olarak depolanmaktadır.

Obezitenin pek çok nedeni olabilmektedir. Alınan kalori ve tüketilen kalori arasındaki denge kişiden kişiye göre değişmektedir. Obeziteye neden olabilecek bazı faktörler şunlar olabilmektedir:

 • Genetik faktörler
 • Aileden edinilen yaşam tarzı
 • Duygudurum değişiklikleri
 • Çevresel faktörler
 • Sosyoekonomik faktörler
 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Hamilelik
 • Bazı ilaçların kullanılması
 • Altta yatan başka tıbbi rahatsızlıklar (3)

Obezite Nedenleri daha fazla detay için

Obezite Tedavisi

Obezite nasıl geçer? Obezite uzun bir süre içinde tedavi edilmektedir, kısa süreli uygulanan tedaviler sağlıksal açıdan çok doğru değildir. Kilo kaybı zamana yayılarak, kademeli olarak, takip altına alınarak sağlanmalıdır. Davranışları, yaşam tarzını, yemek alışkanlıklarını değiştirmek ve fiziksel aktiviteyi artırmak genellikle tedavinin odaklanılan noktalarıdır. Kilo vermeye yardımcı olabilecek bazı yöntemler şunlardır:

 • Sağlıklı beslenme hakkında bilgi sahibi olma
 • Yeme alışkanlıklarını değiştirme
 • Fiziksel aktiviteyi arttırma
 • Yemekle ilgili tutumları değiştirme
 • Kilo verme programına katılma
 • Destek sistemleri geliştirme
 • Doktor tarafından verilen ilaç tedavilerini takip etme (4)

Obezite Ameliyatı

Bariatrik cerrahi olarak da adlandırılan kilo kaybı ameliyatı, bazen şiddetli obezite vakalarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. (5)

Obezite İçin Hangi Doktor Gidilir?

Obezite tanısı ve tedavisi için başlangıç olarak iç hastalıkları bölümüne (dâhiliye) başvurulmaktadır. Obezite ameliyatının bir seçenek olarak değerlendirilmesi durumunda ise hasta bir bariatrik cerrahi uzmanına yönlendirilmektedir. (6)

Obezite Tedavisi daha fazla bilgi için

Obeziteye Ne İyi Gelir?

Obezite Bitkisel Tedavisi

Limon suyu: Limon suyu obezite ile mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir. Sindirim sistemine pek çok açıdan yardımcı olan limon suyu, ayrıca vücudu temizleme özelliği taşımaktadır. Yağ yakmayı ve metabolizmayı hızlandırmak için limon suyundan faydalanılabilmektedir. (7)

Aloe vera: Aloe vera metabolizmayı hızlandırmakta, enerjiyi artırmakta ve fazla yağı yakmak için vücudu harekete geçirmektedir. Tüm bunlar bir araya gelince aloe vera, obezite durumunda benzersiz bir bitki haline gelmektedir. (8)

Domates: Domates folat, kolin, manganez, magnezyum, K vitamini, C vitamini, A vitamini ve diğer besin maddeleri açısından oldukça zengindir. Antioksidanlar açısından da güçlü olan domates kilo verme sürecinde vücuda oldukça destek olabilmektedir. (9)

Rezene: Rezene tohumları özellikle idrar söktürücü özelliğiyle tanınmaktadır. Obezite ile mücadele sürecinde, kabızlık, hazımsızlık ve abdominal gazı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. (10)

Yeşil çay: Yeşil çay kilo vermeyi hızlandırmak için oldukça etkili olabilmektedir. İçinde bulunan bileşikler yağ yakımını artırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca, ideal kilonun korunmasına da destek olan bitkisel bir yöntemdir. (11)

Arnavut biberi: Arnavut biberi kilo vermeye yardımcı olduğu için obezite durumunda oldukça faydalıdır. İçerdiği kapsaisin maddesi yağ yakımını hızlandırmakta ve vücudun kaloriyi enerjiye dönüştürmesine destekçi olmaktadır. (12)

Köri yaprağı: Köri yaprakları yağ yakımına yardımcı olabilen bir bitkidir. Obeziteyi önlemek için de oldukça etkili olabilmektedir. İçerdiği bazı bileşikler kolesterolü düşürebilmekte ve kilo vermeyi hızlandırabilmektedir. (13)

Lahana: Lahana hem vücut için gerekli olan vitaminler ve besin değerleri açısından zengindir hem de kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Metabolizmayı hızlandırabilen lahana, aynı zamanda kanseri önleme gibi kritik bir yeteneğe de sahiptir. (14)

Tarçın: Tarçın vücuttaki toksinleri atmaya, enerjiyi artırmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu için obezite ile mücadele döneminde yaşanan ruhsal sıkıntıları hafifletmeye de oldukça destekçidir. (15)

Keten tohumu: Keten tohumu sindirim sistemine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, lif açısından oldukça zengindir, obezite ile mücadele sürecinde, tokluk hissi yaratmakta ve yağ yakımını hızlandırmaya destek olmaktadır.

Karabiber: Karabiber vücuttaki fazla yağı yakmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, kan dolaşımını hızlandırdığı için kandaki yağı da azaltabilmektedir. Diğer besin maddelerinin emilimine de oldukça desteklemektedir. (16)

Nane: Nane yaprakları sindirim sağlığını korumaya destek olmaktadır. Nane yapraklarının düzenli kullanımı, sindirim sürecini kolaylaştırmakta ve vücut metabolizmasını artırmaktadır. Böylece de nane, obezite ile mücadelede etkili olabilen bir bitki haline gelmektedir. (17)

Zencefil: Zencefilin kilo verme sürecine destek olması ve kilo vermeyi hızlandırması oldukça iyi bilinen bir özelliğidir. Sindirim sistemi için benzersiz olan zencefil, yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırarak obezite ile mücadele etmeye yardımcı olmaktadır. (18)

Obezite Evde Tedavi Yöntemleri

Elma sirkesi: Elma sirkesi kilo vermeye yardımcı olması için oldukça sık kullanılan bir evde tedavi yöntemidir. Yağ yakımını hızlandırmakta ve bu yağın vücutta birikimini önlemeye yardımcı olabilmektedir.

 • İki çay kaşığı çiğ filtrelenmemiş elma sirkesini bir bardak suyla karıştırın. Sabahları ve tercihen yemeklerden önce her gün için.
 • Ayrıca çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi ve limon suyunun her birinde bir çay kaşığı karıştırılmış bir bardak suyu da içebilirsiniz.

Günde iki çorba kaşığı elma sirkesi içmek de bir başka seçenek olabilir. Zaman içinde kandaki potasyum düzeyini ve kemiklerdeki mineral yoğunluğunu azaltabileceği için tavsiye edilen miktarları aşmayın. (19)

Bal: Şeker yerine bal kullanmak, obezite ile mücadele ederken, kişinin yediklerinden içtiklerinden keyif almasını da sağlayabilmektedir. Diğer yandan, balın iştahı bastırma özelliği de bulunmaktadır. Şeker yerine kullanıldığında gereksiz ve yağ depolanmasına neden olan kaloriden uzak durmayı sağlamaktadır. (20)

Vitamin C: Vitaminleri günlük olarak kullanmak, güçlü bağışıklık mekanizmalarının oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca enfeksiyonlar ve hastalıklardan uzak durmayı sağlamaktadır. Obezite ile mücadele sürecinde, vücudun dirençli kalmasını ve yağ yakımını hızlandırmayı desteklemek için C vitamini oldukça etkilidir. (21)

Sıcak su: Vücudunuzun yeterince suyu aldığından emin olmak için günde en az 8-10 bardak ılık su içmelisiniz. İçilen sıcak su, ekstra kaloriyi yakma çabasında geçen süreci desteklemektedir. Diğer yandan, kilo vermeden etkilenen cilde pek çok açıdan yardımcı olmaktadır. (22)