Reflü Nedir?

Reflünün neden olduğunu anlamak için yenilen yemeklerin en olduklarına ve içeriklerinin ne olduğuna dikkat edilmelidir. Ağızda bulunan nötralize edici tükürük ile karıştırıldıktan sonra, parçalanmış olan yemekler üst özofagusa kontrolümüz tarafından itilir. Bundan sonra, yutma ​​otomatik bir hale gelir.

Yutkunma sinyali alt özofagustan, kas dalgasıyla gıdayı mideye itmesini, gıdanın özofagus ile mide arasındaki musluktaki bir vana ile vücuda girmesini ve gıdanın geçmesini sağlamak için gevşetilmesini söyler.

Yiyecek mide içerisine girdikten sonra, mide içeriğinin özofagusa yeniden girmesini önlemek için vana yeniden sıkılır. Karıştırma ve erken sindirimden kısa bir süre sonra, midenin içeriği ince bağırsakta boşaltılmalıdır.

Asit özofagusta normalde küçük miktarlarda geri akıtılır. Reflü rahatsızlığı bulunmayan bir kişide özofagus, asidi başka bir kas dalgasıyla ve nötrleştirici tükürüğün geçişi ile temizler. (1)

Mide, gıdaların parçalanmasına ve bakteriler gibi patojenlere karşı korunmasına yardımcı olmak için güçlü bir asit (hidroklorik asit) içerir. Midenin astarı, bu güçlü asidi korumak için özel olarak tasarlanmıştır, ancak özofagus korunmamaktadır.

Kas yüzeyi (gastroözofageal sfinkter) normalde yiyecekleri mideye götüren, ancak yemek borusuna geri dönmeyen bir vana görevi görür. Bu kapak başarısız olduğunda ve mide içeriği özofagusa geri döndüğünde, mide yanması gibi asit reflü belirtileri hissedilir. (2)

Reflü Belirtileri

Reflü nasıl anlaşılır? Reflü başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içermektedir:

 • Göğüste yanma hissi (mide yanması), bazen boğaza kadar gelip ağızda ekşi bir tat bırakır
 • Göğüs ağrısı
 • Yutma güçlüğü (disfaji)
 • Kuru öksürük
 • Ses kısıklığı veya boğaz ağrısı
 • Gıdaların veya ekşi likidin regürjitasyonu (asit reflüsü)
 • Boğazda bir yumru hissi

Göğüs ağrısı yaşıyorsanız, özellikle nefes darlığı, çene veya kol ağrısı gibi başka belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım isteyin. Bunlar kalp krizi belirtileri de olabilir.

Şiddetli veya sık görülen reflü belirtileri yaşıyorsanız doktorunuza başvurun. (3)

Reflü Nedenleri

Reflü neden olur? Herkes bazen belli yiyecek ve içecekle ilişkili olarak, asit reflüsü yaşayabiliriz. Hastalığa neden olan tekrarlayan asit reflüsü başka nedenlere ve risk faktörlerine bağlı olarak sahiptir ve buna gastroözofageal reflü hastalığı denmektedir.

Reflünün bir nedeni hiatal fıtığıdır. Bu anatomik bir anormalliktir, diyaframdaki bir delik midenin üst kısmının göğüs boşluğuna girmesine ve bazen reflünün oluşmasına neden olur.

Reflüyü tetikleyen diğer risk faktörleri arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Sigara içmek (aktif veya pasif)
 • Yüksek tuz alımı
 • Yetersiz diyet lifi tüketimi
 • Düşük fiziksel egzersiz
 • Astım, kalsiyum kanal blokerleri, antihistaminikler, ağrı kesiciler, sedatifler ve antidepresan ilaçları da dâhil olmak üzere bazı ilaçlar
 • Alkol veya kafein tüketimi (4)

Daha fazla reflü nedenleri için

Reflü Tedavisi

Reflü nasıl geçer? Asit reflüyü yönetmek için diyetteki ve yaşam tarzındaki değişiklikler son derece önemlidir. Bunlar, sağlıklı bir kilo elde etmeyi, bu kiloyu sürdürmeyi ve aşağıdakilerden kaçınılmasını içermektedir:

 • Aşırı yorucu olan büyük öğünler halinde yemek yeme
 • Yemekten sonra 2 saat içinde yatmak
 • Sigara ve alkol
 • Kafein (kahve, çay, yeşil çay ve kolada bulunur)
 • Baharatlı veya asitli biber, narenciye ve meyve suyu, domates
 • Mideyi boşaltma oranını düşüren yağlı gıdalar
 • Yemeklerden hemen sonra egzersiz yapma (5)

Doktorunuz, çoğunlukla midede asit üretimini azaltan ilaçlar veya mide içeriğinin üstünde bir astar oluşturan ilaçlar ve yemek borusuna geri akışı önleyen ilaçlar reçete edebilir.

Reflü Ameliyatı

Reflü hastalığı durumunda cerrahi oldukça nadir uygulanan bir tedavi yöntemidir. Gerek ilaçlar gerekse ilaç ve yaşam tarzı değişikliğinin fayda sağlamadığı ciddi vakalar için düşünülmektedir. (6)

Reflü İçin Hangi Doktora Gidilir?

Reflü teşhisi ve tedavisi için bir gastroenterolog yani sindirim sistemi hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (7)

Reflü tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Reflüye Ne İyi Gelir?

Reflü Bitkisel Tedavisi

Elma sirkesi: Elma sirkesi, asit reflü için en etkili yöntemlerden biridir. Sindirimi kolaylaştırır ve midede asit üretimini dengelemeye yardımcı olur.

Karbonat: Sodyum bikarbonat olarak da bilinen karbonat, asit reflüsünün en sık yaşanan belirtisi olan mide ekşimesinde hızlı bir rahatlama sağlayan doğal bir antasit olarak görev görmektedir.

Aloe vera: Aloe vera, şifalı ve antiinflamatuar özelliklerinden dolayı, midede ve yemek borusunda iltihaplanmanın asit reflü etkilerinden arındırılmasına yardımcı olur. (8)

Meyan kökü: Meyan kökü, mide iyileştirici özelliklerinden dolayı asit reflü için faydalıdır. Mukus zarlarını rahatlatır, bağırsağın astarını korur, mide yanmasını azaltır ve gastrik spazmları hafifletir. (9)

Rezene: Rezene sindirimi iyileştirmek ve mide spazmlarını baskılamak için oldukça faydalıdır. Anetol adı verilen ve gastrointestinal sistemde spazmların hafiflemesine yardımcı olan ve antiinflamatuar etkilere sahip bir bileşimi içermektedir. (10)

Kimyon: Kimyon tohumları asitlik ve gaz gibi sindirim konularını hafifletirken asit reflüsü belirtilerine de yardımcı olmaktadır. (11)

Zencefil: Zencefil bilinen en doğal ve en etkili mide yatıştırıcılardan biridir. Asit reflüsü durumunda mideye yardımcı olması için zencefilden yardım alınabilmektedir. (12)

Papatya: Papatyanın yatıştırıcı özellikleri iltihabı azaltır ve asitlik düzeylerini dengeler. Asit reflünün başlıca tetikleyicilerinden biri olan stres seviyelerini azaltmaya da yardımcı olur.

Limon: Daha fazla mide asidi nedeniyle asit reflüsü ile karşı karşıya kalırsanız limonun alkalize edici faydaları bu durumu dengelemeye yardımcı olabilir.

Karanfil: Karanfil, sindirimi iyileştirmeye yardımcı olan pinen, kapsaisin ve öjenol olarak bilinen bileşikleri içermektedir, bu nedenle, asit reflüsü için faydalı olabilmektedir. (13)

Reflü Evde Tedavi Yöntemleri

Sakız: Yemekten sonra yaklaşık 30 dakika şekersiz sakız çiğnemek, gastroözofageal reflü hastalığının belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu yöntem tükürük salgısını üretir ve bağırsakta biriken asidi giderir. Alkali olursa, tükürük mide asitlerini nötralize etmeye de yardımcı olur.

Bu nedenle, asit reflüsünü azaltmak için yemeklerden sonra şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz. Tarçın aromalı sakızları nane aromalılar yerine tercih edebilirsiniz. (14)

Süt: Süt, asit üretimini geçici olarak tamponlayabilir ve düşük mide asidine bağlı olarak size asit reflüden kurtarabilir. Ayrıca özofagusta koruyucu astarı yatıştırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, problemden kurtulmak için yağsız süt veya badem sütü dolu bir bardak süt içebilirsiniz.

Bazı insanlar için süt, aslında yağ içeriğinden dolayı sorunu kötüleştirebilir. Bu nedenle, etkili sonuçlar için yağsız süt, badem sütü ve soya sütü içilmesi önemle tavsiye edilmektedir. (15)

Probiyotikler: Probiyotikler, toksik bileşikleri nötralize eden, kötü bakterileri öldüren ve sindirim sağlığını iyileştiren canlı mikroorganizmalar içermektedir.

Fermente süt, fermente sebzeler, kefir, yoğurt, lahana turşusu probiyotikler bakımından zengin gıdalardan bazılarıdır. Asit reflüsünde rahatlamaya yardımcı olduklarından, bunlardan herhangi birini düzenli olarak diyetinize alabilirsiniz. (16)

Magnezyum: Magnezyum alımını artırmak, asit reflüsü için büyük bir fark yaratabilecek doğal ilaçlardan biridir. Magnezyum almak için daha fazla somon, halibut, morina ve diğer soğuk su balıklarını tüketebilirsiniz.

Vitamin B: B vitamini, özellikle folat veya folik asit, asit reflüsü için çok faydalıdır. B vitamini takviyeleri alabilir ya da B vitamini açısından zengin gıdaları tüketebilirsiniz.

Vitamin D: Asit reflüsü faydalı olduğu bilinen doğal ilaçlardan bir diğeri de D vitaminidir. D vitamini takviyeleri alabilir ya da güneş ışığından yararlanabilirsiniz. (17)

Tavsiyeler

 • Yemekten sonra elma veya birkaç badem yemek, asit reflüsü başlamasını önlemeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak, diyetinize yoğurt gibi probiyotik gıdalar ekleyin.
 • Özellikle yatmadan önce ağır yemek yemeyin.
 • Fazla kilonuz varsa sağlık kiloya ulaşmak için kilo verin.
 • Asit reflüsünü neyin tetiklediğini belirlemeye çalışın. En yaygın tetikleyiciler arasında sigara, alkol, gazlı içecekler, kahve, çikolata, turunçgiller, soğan, sarımsak, baharatlı, kızartılmış veya yağlı gıdalar bulunmaktadır. (18)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Reflüye ne iyi gelir?