Reflü Tedavisi

Reflü nasıl geçer? Mide ekşimesi ve reflü genellikle kişinin kendi kendine aldığı önlemler ve reçetesiz ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Bunlar yardımcı olmazsa, doktorunuz daha güçlü bir ilaç yazabilir veya ameliyatın bir seçenek olup olmadığını tartışmak için sizi bir uzmana yönlendirebilir. (1)

Aşağıdaki yöntemler reflü ve mide ekşimesi belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir:

 • Günde üç büyük öğün yemek yerine, daha küçük porsiyonlarda, ancak daha sık yemek yiyin. Yatmadan önce üç ya da dört saat içinde alkol tüketmeyin ve günün en büyük öğününü akşam yemekten kaçının.
 • Belirtilerinizi tetiklediğini düşündüğünüz şeylerden kaçının. Ortak tetikleyiciler arasında genellikle kahve, çikolata, domates, alkol, yağlı veya baharatlı yiyecek bulunmaktadır.
 • Sıkı kıyafetler giymekten kaçının. Karnınızın etrafını saran sıkı giysiler belirtilerinizi kötüleştirebilir.
 • Yattığınızda başınızı 20 cm’ye kadar yükseltin. Yatağınızın bir ucunun altına bir parça ahşap veya blok koymak gece belirtilerini azaltabilir. Ekstra yastık kullanmayın, çünkü bu karnınıza bir yük yükleyebilir.
 • Mümkün olduğunda rahatlamaya çalışın. Stres, mide ekşimesi ve reflüyü daha da kötüleştirebilir, bu nedenle, stresli hissettiğinizde, rahatlama teknikleri kullanmak yardımcı olabilir.
 • Sağlıklı bir kiloya ulaşmak için kilo verin. Aşırı kiloluysanız, kilo vermek belirtilerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • Sigarayı bırakın. Sigara dumanı sindirim sisteminizi tahriş edebilir ve belirtilerinizi daha da kötüleştirebilir.

Diğer sağlık durumları için ilaç kullanıyorsanız, belirtilerinize katkıda bulunup bulunamayacaklarını öğrenmek için doktorunuza danışın. (2)

İlaç

Basit ve kişinin kendi kendine uyguladığı tedavi yöntemleri fayda etmediği takdir belirtilerini tedavi etmek için çeşitli ilaçlar da kullanılabilir.

Reçetesiz olarak satılan ve eczanelerden temin edebileceğiniz bazı reflü hafifletici ilaçlar bulunmaktadır. Ana tipler şunlardır:

 • Antasitler – bunlar mide asidinin etkilerini etkisiz hale getirir
 • Aljinatlar – bunlar mide asidinden mideyi ve yemek borusunu koruyan bir kaplama üretirler
 • Düşük doz proton pompa inhibitörleri ve H2 reseptör antagonistleri

Bu ilaçlar herkes için uygun değildir, bu nedenle önce prospektüslerine bakmalısınız. Emin değilseniz, eczacınıza danışmalısınız. (3)

Proton Pompa İnhibitörleri

Kişinin kendi kendine aldığı önlemler ve tezgâhta satılan ilaçları denemekle birlikte belirtiler iyileşmezse, doktorunuz bir proton pompa inhibitörü reçete edebilir. Bunlar mide tarafından üretilen asit miktarını azaltarak çalışmaktadır.

Genellikle bir ay sürecek bir ilaç verilir. Yardımcı olmazsa ya da tedaviyi tamamladıktan sonra belirtilerin geri dönmesi halinde doktorunuza başvurun. Bazı insanlar proton pompa inhibitörlerini uzun vadede almalıdır.

Proton pompa inhibitörlerin olası yan etkileri genellikle hafiftir. Baş ağrısı, ishal veya kabızlık, hasta hissetme, karın ağrısı, baş dönmesi ve döküntü yan etkilerin arasında yer almaktadır. (4)

H2 Reseptör Antagonistleri

Proton pompa inhibitörleri belirtilerinizi kontrol altına almazsa, kısa bir süreliğine H2 reseptör antagonistleri almanız önerilebilir. Bunlar mideniz tarafından üretilen asit miktarını azaltır. Yan etkileri nadirdir ancak bunlar ishal, baş ağrıları, baş dönmesi, döküntü ve yorgunluk olabilir. (5)

Reflü Ameliyatı

Tüm bu tedavi yöntemleri yardımcı olmazsa, ameliyat bir seçenek olabilir, ancak herkes için uygun değildir veya zahmetli yan etkilere neden olabilir

Uygulanan bu reflü ameliyatına laparoskopik nissen fundoplikasyonu adı verilmektedir. Alternatif teknikler de geliştirilmeye devam etmektedir, ancak bunlar henüz yaygın değildir.

Bu ameliyat için deride küçük kesikler açılarak içinden sokulan özel cerrahi aletler kullanılmaktadır. Mideden sızan asidin durdurulmasına yardımcı olan özofagus altındaki kas halkasını sıkıştırmak için kullanılır. Genel anestezi altında hastanede yapılır.

Çoğu kişi, işlemden sonra iki veya üç gün boyunca hastanede kalmalıdır. İşinize bağlı olarak, üç ile altı hafta içinde işinize geri dönebilirsiniz.

Ameliyattan sonraki ilk altı haftada yalnızca kıyma, patates püresi veya çorba gibi yumuşak yiyecekleri yemeniz gerekir. Bazı insanlar, bu ameliyat sonrası yutma, rahatsız olma ve şişkinlik ile ilgili sorunlarla karşı kalır, ancak bunlar zamanla düzelmektedir. (6)

Reflü İçin Hangi Doktora Gidilir?

Reflü teşhisi ve tedavisi için bir gastroenterolog yani sindirim sistemi hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. (7)

Reflü Nedir?

Gastroözofageal reflü hastalığı durumunda, yani alt özofagus sfinkteri düzgün kapatılmadığında ve mide içeriği özofagusa geri sızdığında, reflü ortaya çıkmaktadır. Özofagus sfinkteri, özofagusun alt kısmında bulunan ve yemek borusu ile karın arasında vana görevi gören bir halkadır. Yemek borusu, ağzından mideye yemekleri taşımaktadır.

Geri akıtılan mide asidi özofagusun astarına dokunduğunda göğüs veya boğazda mide yanması olarak da bilinen bir yanma hissine neden olmaktadır. Bu sıvı ağızda bir tat bırakabilir, bu duruma asit hazımsızlığı da denmektedir. Ara sıra mide ekşimesi yaygın olmakla birlikte, bu mutlaka gastroözofageal reflü hastalığı olduğu anlamına gelmemektedir. Haftada iki kere daha oluşan mide ekşimesi gastroözofageal reflü hastalığı olarak düşünülebilir ve sonuçta daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. (8)

Reflü nedir detaylarını inceleyiniz

Reflü Belirtileri

Reflü nasıl anlaşılır? Reflü başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içermektedir:

 • Göğüste yanma hissi (mide yanması), bazen boğaza kadar gelip ağızda ekşi bir tat bırakır
 • Göğüs ağrısı
 • Yutma güçlüğü (disfaji)
 • Kuru öksürük
 • Ses kısıklığı veya boğaz ağrısı
 • Gıdaların veya ekşi likidin regürjitasyonu (asit reflüsü)
 • Boğazda bir yumru hissi

Göğüs ağrısı yaşıyorsanız, özellikle nefes darlığı, çene veya kol ağrısı gibi başka belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım isteyin. Bunlar kalp krizi belirtileri de olabilir.

Şiddetli veya sık görülen reflü belirtileri yaşıyorsanız doktorunuza başvurun. (9)

Reflü belirtileri daha fazla bilgi için

Reflü Nedenleri

Reflü neden olur? Herkes bazen belli yiyecek ve içecekle ilişkili olarak, asit reflüsü yaşayabiliriz. Hastalığa neden olan tekrarlayan asit reflüsü başka nedenlere ve risk faktörlerine bağlı olarak sahiptir ve buna gastroözofageal reflü hastalığı denmektedir.

Reflünün bir nedeni hiatal fıtığıdır. Bu anatomik bir anormalliktir, diyaframdaki bir delik midenin üst kısmının göğüs boşluğuna girmesine ve bazen reflünün oluşmasına neden olur.

Reflüyü tetikleyen diğer risk faktörleri arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Sigara içmek (aktif veya pasif)
 • Yüksek tuz alımı
 • Yetersiz diyet lifi tüketimi
 • Düşük fiziksel egzersiz
 • Astım, kalsiyum kanal blokerleri, antihistaminikler, ağrı kesiciler, sedatifler ve antidepresan ilaçları da dâhil olmak üzere bazı ilaçlar
 • Alkol veya kafein tüketimi (10)

Reflü nedenleri daha fazla detay için