Romatoid Artrit Nedenleri

Romatoid artrit neden olur? Bazı insanlarda neden romatoid artritin geliştiği hala tam olarak bilinememektedir. Romatoid üzerine yıllardır yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bazı faktörler insanları bu hastalığa daha eğilimli bir hale getirmektedir. Romatoid artrit üzerinde etkisi bulunan faktörler şunlar olabilmektedir:

 • Romatoid artrite genetik yatkınlık
 • Zararlı bir çevre faktörüne sahip olma (örneğin, sigara içilmesi)
 • Hormonal dengeyle ilgili problemler yaşamış olma
 • Bağırsak mikroplarında bir dengesizlik

Birçok araştırmacı, romatoid artritin, romatoid artrite genetik yatkınlığı olan, bazı çevresel faktörlere maruz kalan, hormon değişiklikler yaşayan veya bağırsak mikrobiyal değişikliklerine maruz kalan kişilerde gelişme olasılığının en yüksek olduğuna inanmaktadır. (1)

Genetik Yatkınlık

Yapılan araştırmalara göre, romatoid artrit ile ilişkili olan spesifik HLA-DR4 geni, hastalıklı Kafkasyalıların % 60 ile % 70’inde bulunmaktadır. Buna karşılık, bu genin, genel nüfusun sadece % 20’sinde bulunduğu tahmin edilmektedir.

Bu spesifik genetik göstergenin varlığı romatoid artrit gelişme olasılığını arttırırken, hiçbir şekilde tamamen bir neden değildir. Aslına da bakılırsa, çoğu doktor romatoid artrit teşhisinde bu genetik testi kıstas olarak kullanmamaktadır. (2)

Çevre ve Yaşam Tarzı Faktörleri

Günlük alışkanlıkların, insanların romatoid artrit geliştirme riski üzerinde bazı etkileri olduğu düşünülmektedir. Bu alandaki en belirgin araştırmalar sigara, diyet ve vücut ağırlığına odaklanmaktadır.

Sigara İçmek

Romatoid artrit için en büyük çevresel risk faktörlerinden biri, özellikle sigara nedeniyle nikotine maruz kalmaktır. Sigara içmenin romatoid artrit üzerindeki doğrudan etkisi tam olarak belirgin olmamakla birlikte, uzun süre boyunca sigara içmenin, bir antikor (protein) olan romatoid faktörün konsantrasyonunu artırmada rol oynadığına inanılmaktadır. Romatoid artrit faktörünün kanla ilgili olması, bağışıklık sistemiyle ilgili bir bozukluk olabileceğinin de bir göstergesidir. (3)

Diyet

Diyetin romatoid artrit geliştirme üzerindeki etkisi henüz tam olarak bilinmemektedir, ancak yıllar boyunca yapılan çalışmalar şunları göstermektedir:

 • Düzenli olarak şekerli içecekleri tüketmenin romatoid artrit gelişme riskinde artış ile ilişkili olduğu görülmüştür.
 • Sebze, meyve, baklagiller ve tahıl gibi gıdaları içeren Akdeniz diyeti, kadınların romatoid artrit gelişme riskini etkilememektedir.
 • Kahve veya çay içmek (hem kafeinli hem de kafeinsiz) romatoid artrit gelişimi ile ilişkili değildir.
 • Orta düzeyde alkol tüketimi kadınların riskini artırmamakta ve hatta düşürmektedir.

Vücut Ağırlığı

Kilolu veya obez olan insanlar romatoid artrit geliştirme riski taşımaktadır. (4)

Hormonal Değişiklikler

Kadınların romatoid artrit geliştirme daha yüksektir. Bunun nedeni hormonların romatoid artrit ile ilgili olmasıdır. Bu düşünce, romatoid artrit belirtilerinin hamilelikte düzelmesi, yalnızca doğumdan sonra tekrar ortaya çıkması gerçeği ile desteklenmektedir. Ayrıca, düzensiz adet yaşayan veya erken menopoz döneminde olan kadınların romatoid artrit geliştirme riskinin arttığına dair kanıtlar da bulunmaktadır.

Hormonların doğal dalgalanmalarına ek olarak, hormon ilaçları ve doğum kontrol yöntemlerinin de bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Progesteron hormonu veya progesteron ve östrojenin hormonunun bir kombinasyonunu içerebilen oral kontraseptiflerin, kadınlarda romatoid artrit geliştirme riskini artırdığına dair çalışmalar bulunmaktadır. (5)

Enfeksiyon Geçmişi

Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar ile romatoid artrit arasında bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Klinik araştırmalar, romatoid artrit ile bazı hastalıklar (örneğin, gingivitis, Epstein-Barr virüsü ve kronik hepatit C) arasında bir ilişki olabileceğini göstermektedir. (6)

Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artrit, vücudunuzda eklemlerinizden fazlasını etkileyebilen kronik iltihaplı bir hastalıktır. Bazı insanlarda durum aynı zamanda cilt, gözler, akciğerler, kalp ve kan damarları gibi çok çeşitli vücut sistemlerine zarar verebilmektedir.

Bir otoimmün bozukluk olan romatoid artrit, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla kendi vücudunuzun dokularına saldırdığında ortaya çıkmaktadır.

Osteoartrit hastalığının aşınma ve yıpranma hasarının aksine, romatoid artrit eklemlerinizin astarını da etkilemekte ve sonuç olarak da, kemik erozyonu ve eklem deformitesine neden olan ağrılı bir şişmeye neden olmaktadır. Romatoid artrit ile ilişkili olan iltihap, vücudun diğer bölgelerine de zarar verebilmektedir. (7)

Romatoid Artrit Nedir? fazlası için tıklayınız

Romatoid Artrit Belirtileri

Romatoid artrit başlangıcı yaşayan insanlar, her zaman eklemlerde kızarıklık veya şişlik görmeyebilir, ancak hassasiyet ve acı genellikle yaşanmaktadır. (8)

Romatoid artrit nasıl anlaşılır? Yorgunluk, hastaların romatoid artritin en çok yaşadığı ve zorlandığın belirtilerden biri olabilir. Diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Eklem ağrısı
 • Eklemlerin şişmesi (çoğunlukla sıcaklık ve kızarıklık eşlik eder)
 • Eklemlerde sertlik (genellikle sabahları ve dinlenme dönemlerinden sonra daha da kötüleşir)
 • Kas ağrısı
 • Hafif ateş
 • İştah kaybı (istenmeyen kilo kaybı)
 • Ciltte ve tırnaklarda meydana gelen değişiklikler

Anemi de ortaya çıkabilmektedir. Genellikle yorgunluk duygusu ve genel olarak iyi hissetmeme karmaşıklığa neden olmaktadır.

Romatoid artrit, tüm vücuda etki edebildiği için belirtiler de bazen gribe benzeyebilmektedir. Romatoid artrit vücudun diğer bölümlerinde sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Kan damarlarının iltihabı (vaskülit)
 • Akciğer veya kalbin astarlarının iltihaplanması
 • Göz ve ağız kuruluğu (9)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Romatoid Artrit Belirtileri 

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid artrit nasıl geçer? Romatoid artrit tedavisi, eklemdeki iltihaplanmayı azaltabilir, ağrıyı hafifletebilir, eklem hasarını önleyebilir veya yavaşlatabilir, engelsiz yaşamayı sağlayabilir ve mümkün olduğunca aktif bir hayat yaşamanıza yardımcı olabilir.

Romatoid artritin tedavisi olmamasına rağmen, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar, destekleyici tedaviler ve romatoid ameliyatı gibi erken tedavi ve destek, eklem hasarı riskini azaltabilmekte ve durumun etkisini sınırlandırabilmektedir.

Tedaviniz genellikle bir dizi farklı uzmana başvurmanızı gerektirebilir. (10)

Romatoid Artrit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Romatoid artrit tanısı ve tedavisi için bir Romatoloji uzmanına (romatizmal hastalıklar uzmanı, romatolog) başvurabilirsiniz. Ameliyatın gerekli görülmesi durumunda ise ortopedik cerrahi uzmanına sevk edilebilirsiniz. (11)

Romatoid Artrit Tedavisi detayı için bakınız