Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artrit, vücudun bağışıklık sisteminin eklemlere saldırdığı otoimmün bir hastalıktır. Oluşan iltihaplanma sonucu eklemlerin (sinovyum) iç kısımlarını çizen dokunun kalınlaşması, eklemlerin içinde ve etrafında şişme ve ağrı ortaya çıkmaktadır. Sinovyum, eklemleri yağlayan ve sağlıklı bir şekilde yumuşak hareket etmelerine yardımcı olan bir sıvı oluşturmaktadır. (1)

Enflamasyon kontrol kontrol altına alınmadıysa ve devam ediyorsa, birleşimdeki kemiklerin uçlarını örten elastik dokuya ait kıkırdağı ve kemiklerin kendisine zarar verebilir. Zamanla kıkırdak kaybı meydana gelir ve kemiklerin arasındaki ortak aralıklar küçülmeye başlar. Bu süreç nedeniyle, eklemler gevşek, dengesiz ve acı verici bir hale gelerek, hareketliliğini kaybedebilir. Eklem deformitesi de yaşanabilecek bir başka durumdur. Hastalık ilerlediyse, oluşan hasar genellikle geri alınamaz, ancak erken teşhis edildiğinde, doktorlar romatoid artritin kontrol altına alınmasını sağlayabilir. (2)

Romatoid artrit sıklıkla el, ayak, bilek, dirsek, diz ve ayak bileği eklemlerini etkilemektedir. Ortak etkisi genellikle simetriktir. Yani bir diz ya da eliniz etkilenmişse, genellikle diğer diz ve el de bu durumdan etkilenecektir. Romatoid artrit, aynı zamanda kardiyovasküler sistem veya solunum sistemi gibi vücut sistemlerini de etkileyebileceğinden sistemik bir hastalıktır. Sistemik ise tüm vücudu etkilediği anlamına gelmektedir. (4)

Romatoid Artrit Belirtileri

Romatoid artrit başlangıcı yaşayan insanlar, her zaman eklemlerde kızarıklık veya şişlik görmeyebilir, ancak hassasiyet ve acı genellikle yaşanmaktadır. (5)

Romatoid artrit nasıl anlaşılır? Yorgunluk, hastaların romatoid artritin en çok yaşadığı ve zorlandığın belirtilerden biri olabilir. Diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Eklem ağrısı
 • Eklemlerin şişmesi (çoğunlukla sıcaklık ve kızarıklık eşlik eder)
 • Eklemlerde sertlik (genellikle sabahları ve dinlenme dönemlerinden sonra daha da kötüleşir)
 • Kas ağrısı
 • Hafif ateş
 • İştah kaybı (istenmeyen kilo kaybı)
 • Ciltte ve tırnaklarda meydana gelen değişiklikler

Anemi de ortaya çıkabilmektedir. Genellikle yorgunluk duygusu ve genel olarak iyi hissetmeme karmaşıklığa neden olmaktadır.

Romatoid artrit, tüm vücuda etki edebildiği için belirtiler de bazen gribe benzeyebilmektedir. Romatoid artrit vücudun diğer bölümlerinde sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Kan damarlarının iltihabı (vaskülit)
 • Akciğer veya kalbin astarlarının iltihaplanması
 • Göz ve ağız kuruluğu (6)

Romatoid Artrit Belirtileri detayı için bakınız

Romatoid Artrit Nedenleri

Romatoid artrit neden olur? Romatoid artrit, otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi sağlıklı vücut dokusuna saldırmaya başlamaktadır ve sonucunda da romatoid artrit oluşmaktadır. Bununla birlikte, romatoid artritin neden tetiklendiği bilinmemektedir.

Aşağıdakiler de dâhil olmak üzere romatoid artrit riskini artırabilecek birçok faktör bulunmaktadır:

 • Genetik yatkınlık
 • Hormonal değişiklikler
 • Çevresel faktörler
 • Sigara içmek
 • Yaş ve cinsiyet (7)

Daha fazla Romatoid Artrit Nedenleri için

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid artrit nasıl geçer? Romatoid artrit tedavisi, eklemdeki iltihaplanmayı azaltabilir, ağrıyı hafifletebilir, eklem hasarını önleyebilir veya yavaşlatabilir, engelsiz yaşamayı sağlayabilir ve mümkün olduğunca aktif bir hayat yaşamanıza yardımcı olabilir.

Romatoid artritin tedavisi olmamasına rağmen, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar, destekleyici tedaviler ve romatoid ameliyatı gibi erken tedavi ve destek, eklem hasarı riskini azaltabilmekte ve durumun etkisini sınırlandırabilmektedir.

Tedaviniz genellikle bir dizi farklı uzmana başvurmanızı gerektirebilir. (8)

Romatoid Artrit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Romatoid artrit tanısı ve tedavisi için bir Romatoloji uzmanına (romatizmal hastalıklar uzmanı, romatolog) başvurabilirsiniz. Ameliyatın gerekli görülmesi durumunda ise ortopedik cerrahi uzmanına sevk edilebilirsiniz. (9)

Romatoid Artrit Tedavisi detaylı bilgi için bakınız

Romatoid Artrite Ne İyi Gelir?

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavisi

Zerdeçal: Romatoid artrit belirtileri ile mücadeleye yardımcı olması için zerdeçaldan faydalanabilirsiniz. Zerdeçalın için bulunan ve aktif madde olan kurkumin, steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlardan daha iyi çalışan antiinflamatuar ve antiartritik özellikler içermektedir. (10)

Sarımsak: Güçlü antienflamatuar özelliklerinden dolayı sarımsak, romatoid artrit tedavisine yardımcı olabilmektedir. Sarımsak, ağrı ve şişmeyi azaltmada etkili olan sitokinler olarak bilinen pro-inflamatuar maddelerin üretimini engellemektedir. Ayrıca, eklem hasarına neden olabilecek ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini tehdit eden serbest radikaller ile de mücadele etmektedir. (11)

Zencefil: Zencefil, uzun yıllar boyunca romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Gingerol isimli bir bileşimi içeren zencefil, ağrı, inflamasyon ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan doğal antiinflamatuar özellikler sunmaktadır. (12)

Tarçın: Romatoid artrit belirtilerini hafifleten tarçın, hem iyileştirici hem de antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, ağrıları hafifletmeye de yardımcı olabilmektedir.

Karabiber: Karabiber, romatoid artrit durumunda yaşanan ağrı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. İçerdiği kapsaisin isimli madde, romatoid artriti hafifletmede çok derece etkilidir. Kapsaisin çoğunlukla antiinflamatuar ilaçlarla ilişkili kremlerin ve losyonların yapımında kullanılmaktadır. (13)

Yeşil çay: Yeşil çayda bulunan polifenoller, eklem koruyucu ve antiinflamatuar özellikleri ile tanınmaktadır. Ancak romatoid artrit hastalarına yardım eden aslında polifenoller değil antioksidanlardır. Bağışıklık sistemini bastırdığı düşünülen polifenollerde bulunan antioksidanlar romatoid artrit durumunda faydalı olabilmektedir. (14)

Ananas: Ananas kökleri bromelain adı verilen bir protein açısından oldukça zengin olmasıyla bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde, romatoid artrit iltihabını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. (15)

Romatoid Artrit Evde Tedavi Yöntemleri

Sıcak ve soğuk kompresler, romatoid artrit belirtileriyle baş etmeye yardımcı olabilir. Sıcak kompres, ağrılı kasları ve eklemleri rahatlatırken, soğuk kompres ağrıyı azaltırken eklemdeki şişme ve iltihaplanmayı da hafifletmektedir.

 • Sıcak kompres için sıcak su torbasını bir havluyla sarın.
 • Soğuk kompres için biraz buz küplerini ince bir havluyla sarın.
 • Etkilenen bölgeye yaklaşık 3 dakika sıcak kompres yerleştirin.
 • Sıcak kompresi alın ve hemen soğuk kompres yaklaşık 1 dakika kadar koyun.

Bu iki yöntemi ayrı ayrı da kullanabilirsiniz. Etkilenen bölge kırmızı, sıcak ve tahriş olmuşsa sıcak kompreslerden kaçının. Dolaşım sorunlarınız varsa da soğuk kompresi kullanmayın. (16)

Elma sirkesi: Elma sirkesi, romatoid artrit belirtilerini rahatlamaya yardımcı olabilmektedir. Kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi minerallerden açısından zengin olan elma sirkesi, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmada oldukça etkilidir.

 • 1 çorba kaşığı çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi ve 1 çay kaşığı balı, 1/2 fincan ılık suya ekleyin. Bunu günde bir kez için.

Etkilenen bölgeye elma sirkesi de uygulayabilirsiniz. Ardından, etkilenen bölgeye sıcak hint yağıyla masaj yapın. Son olarak, alanı pamuklu bir bezle sarın ve plastik ile örtün. Bunu yatmadan önce her gün uygulayabilirsiniz. (17)

Epsom tuzu: Epsom tuzu, romatoid artrit durumunda yaşanan ağrı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olabilir. İyi bir magnezyum kaynağı olan Epsom tuzu vücudun pH seviyelerini düzenlemektedir. Bu da, eklemlerdeki sertlik, iltihaplanma ve ağrıyı azaltmayı sağlamaktadır.

 • Bir bardak ılık suya 2 bardak Epsom tuzu ilave edin.
 • Bu sıcak banyoda 30 dakika boyunca bekleyin.
 • Bunu her hafta en fazla 3 kez yapabilirsiniz. (18)

Balık yağı: Yapılan bazı çalışmalar, balık yağının romatoid artrit nedeniyle oluşan eklem ağrısı ve sertliği azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Balık yağı, vücuda antiinflamatuar faydalar sunar ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan omega-3 yağ asitleri (EPA ve DHA) içerir. Ayrıca, balık yağı, romatoid artrit sahibi olan insanların gelişme riski yüksek olan kalp hastalığına karşı korunmaya da yardımcı olmaktadır.

Balık yağı kapsülleri alabilir ya da orkinos ve somon gibi soğuk su balıklarını diyetinize ekleyebilirsiniz. (19)