Uyuz (Scabies) Belirtileri

Uyuz başlangıcında, uyuz belirtileri her zaman görünmeyebilir veya başka bir şey gibi görülebilir (alerjik deri döküntüleri gibi).

Uyuz nasıl anlaşılır? En yaygın uyuz belirtileri şunlardır:

 • Gece daha da kötüleşen yoğun kaşıntı
 • Sivilce benzeri şişlik, küçük kabarcıklar veya pullanan kızarıklıklar
 • Cilt üzerinde küçük, kalkmış, eğri çizgiler (uyuz yumurtaları cildinizin yüzeyinin altına gömülmesinden kaynaklanır)

Uyuzun vücutta en sık görüldüğü alanlar şunlardır:

 • Parmakların arası
 • Bilek, dirsek veya dizin bükülme yerleri
 • Kasık ve kasık alanları
 • Göğüs altları
 • Göbek çukuru
 • Cinsel organlar
 • Uyluklar ve poponun alt kısmı
 • Omuzlarda
 • Bel çevresi (1)

Uyuz belirtilerini daha ayrıntılı olarak şöyle açıklamak mümkündür:

Kaşıntı

Kaşıntı uyuzun ana belirtisidir. Bu kaşıntı türü genellikle ciddidir ve başta tek bir yerde (genellikle ellerde) başlarken zamanla diğer alanlara da yayılmaktadır. Kaşıntı genellikle gece ve sıcak banyodan sonra daha kötüleşmektedir. Sadece birkaç akar yüzünden, hatta akarların bulunmadığı alanlarda bile kaşıntı yaşayabilirsiniz. (2)

Akar Yuvaları

Bu akar yuvaları cilt üzerinde 2-10 mm kadar ince, koyu veya gümüşi çizgiler şeklinde görülebilmektedir. Genellikle parmaklar arasındaki boşluklarda, bileklerin iç yüzeyinde ve ellerde ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, akar yuvaları cildin herhangi bir yerinde de oluşabilmektedir. Döküntüler veya kaşıntı ortaya çıkana kadar yuvaları fark etmeyebilirsiniz.

Döküntü

Döküntü genellikle kaşıntı başladıktan sonra ortaya çıkmaktadır. Genellikle vücudun herhangi bir yerinde görülebilmektedir. Lekeli, topaklanmış kırmızı bir döküntüdür. Döküntü genellikle uylukların iç kısmında, karın bölümlerinde, kalçalarda, koltuk altlarında ve kadınların meme uçlarında daha belirgindir. Döküntünün görünümü genellikle tipiktir. Bununla birlikte, bazı insanlar diğer cilt koşullarıyla karıştırılabilecek olağandışı döküntüler geliştirebilmektedir. (3)

Cildi Tahriş Olması

Ağır kaşıntı nedeniyle cildi çizmek, küçük cilt hasarlarına neden olabilir. Bazı durumlarda, hasar gören cilt diğer mikroplara (bakteri) açık bir hale gelebilmektedir. Bu ikincil bir deri enfeksiyonudur. Cilt bakteriler nedeniyle enfekte olursa, kızarıklık, batma, yanma ve yumuşaklık meydana gelir.

Mevcut Cilt Koşullarına Olan Etkisi

Uyuz diğer cilt rahatsızlıklarının belirtilerini, özellikle egzama gibi kaşıntılı deri problemlerini veya sedef hastalığı gibi sorunları daha da kötüleştirebilir. Uyuzun bu durumlarda teşhisi daha da zor olabilmektedir.

Not: Uyuz kaşıntısı ve döküntüsü, akarlara karşı reaksiyon (alerji) nedeniyle oluşmaktadır. Uyuz belirtileri genellikle ilk enfekte olduktan sonra 2-6 hafta sürer. Kaşıntı ve döküntü cildin herhangi bir yerinde (akarların yuva yaptıkları yerlerde) gelişebilir. (4)

Uyuzun Tekrarlanması

Kaşıntı ve döküntü normalde ilk uyuz enfeksiyonunun gelişmesinden sonra, 2-6 hafta kadar sürmektedir. Bununla birlikte, uyuzunuz varsa, tedavi ile temizlenirse ve sonra tekrar yakalarsanız, belirtiler biraz farklı olabilir. Bu gibi durumlarda, döküntü ve kaşıntı çok daha hızlı gelişmektedir (genellikle bir veya iki gün içinde). Bunun nedeni, ilk uyuz vakasının bağışıklık sisteminizi zaten hassaslaştırmış olmasıdır. Vücut, ilk uyuz sonrası ikinci bir uyuz vakasına karşı çok daha hızlı tepki vermektedir. (5)

Uyuz (Scabies) Nedir?

Uyuzlar, sarcoptes scabiei adı verilen küçük bir akardan kaynaklanan kaşıntılı bir cilt durumudur. Akarın ciltteki yuvalarına yerleşmesi cilt üzerinde yoğun kaşıntıya neden olmaktadır. Kaşıntı isteği geceleri özellikle güçlüdür.

Uyuz oldukça bulaşıcıdır ve bir aile, çocuk bakım evi, ders sınıfı, huzurevinde veya cezaevinde yakın fiziksel temas yoluyla hızlıca yayılabilir. Uyuz son derece bulaşıcı olduğu için doktorlar genelde tüm aile üyeleri veya iletişim grupları için tedavi önermektedir.

Neyse ki, uyuz kolayca tedavi edilebilmektedir. Cilde uygulanan ilaçlar uyuza ve yumurtalara neden olan akarları öldürmektedir, ancak yine de birkaç hafta boyunca kaşıntılar devam edebilmektedir. (6)

Uyuz (Scabies) Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Uyuz (Scabies) Nedenleri

Uyuz neden olur? Uyuz, uyuz böceği olarak da bilinen sarcoptes scabiei isimli akarların neden olduğu, oldukça bulaşıcı bir cilt durumdur. Biriyle doğrudan, uzun süreli, cilt teması ile kolayca yayılabilmektedir. Akarın diğer bir cilde geçmesi için gerek temas süresi biraz uzundur, hızlı bir el sıkışma veya sarılma genellikle istilaya neden olmaz. Saldırı, aynı yatakta yatan eşlere ve hane halkı üyelerine kolayca geçebilmektedir. Elbiseleri, havluları ve yatak takımlarını ortak paylaşmakla da uyuzun yayılmasını kolaylaştırmaktadır. (7)

Uyuz (Scabies) Nedenleri daha fazlası için

Uyuz (Scabies) Tedavisi

Uyuz nasıl geçer? Uyuz tedavisinde ilk amaç akarlardan kurtulmaktır. Akarları öldürmek için kremler ve losyonlar kullanılmaktadır. Bu tür bir tedavinin ilk uygulamadan 7 gün sonra yumurtaların tamamen ölmesi için tekrarlanması gerekebilir. Kaşıntı ve tahriş ile uğraşmak için diğer kremler de kullanılabilmektedir.

Hala belirtiler göstermese bile, evdeki diğer aile üyelerinin de uyuz tedavisi görmeleri önerilmektedir. Evdeki herkes parazitlerin tamamen gittiğinden emin olmak için birkaç hafta boyunca kremleri uygulamaya devam edebilir. Evdeki havlular, çarşaflar ve kıyafetler de iyice yıkanmalıdır. (8)

Uyuz İçin Hangi Doktora Gidilir?

Uyuz tanısı ve tedavisi için bir cilt hastalıkları uzmanına (dermatolog) başvurabilirsiniz. (9)

Uyuz (Scabies) Tedavisi fazlası için tıklayınız